Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

22 punkt porządku dziennego:


Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy Kodeks karny oraz niektórych innych ustaw (druk nr 2586).


Poseł Adam Rogacki:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! W imieniu Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość chciałbym odnieść się do omawianego tutaj projektu, dotyczącego w głównej mierze zaostrzenia kar dla kierowców będących pod wpływem alkoholu bądź innego rodzaju środków odurzających.

    Mogę zacząć tak, że właściwie gorzka to satysfakcja, ale mieliśmy rację. Od wielu lat zwracamy uwagę na konieczność zaostrzenia tych przepisów dla kierowców, którzy kolokwialnie mówiąc, jeżdżą na podwójnym gazie. I jeżeli weźmiemy pod uwagę fakt, że niekiedy w jeden weekend możemy usłyszeć chociażby o tysiącu złapanych kierowców, którzy są pod wpływem alkoholu czy środków odurzających, to to pokazuje, jak olbrzymia jest skala tego problemu, i chyba zgodni tutaj jesteśmy, że jest to problem, którym powinniśmy się zająć ponad podziałami politycznymi.

    Mój klub parlamentarny już wielokrotnie próbował zaostrzyć te przepisy. Między innymi w komisji kodyfikacyjnej - do której, jak myślę, trafi również ten projekt - został wcześniej zgłoszony projekt Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość, w którym również proponuje się zaostrzenie czy wprowadzenie dodatkowych sankcji. Wierzę głęboko, że uda się dojść do jakiegoś konsensusu, tak by te przepisy mogły zostać przegłosowane przy aprobacie całej bądź prawie całej Izby, bo to jest problem, który dotyczy wielu osób, a mamy świadomość, że nawet przy dzisiaj obowiązujących przepisach wymiar sprawiedliwości też może robić więcej. Wprowadzamy bowiem kary finansowe, wprowadzamy dodatkowe sankcje, a przecież i dzisiaj sąd, jeżeli chce, ma możliwość zastosowania kary finansowej, panie ministrze, jest nawet możliwość aresztu, jeżeli sędzia bardzo by chciał, też ma możliwość zastosowania aresztu. A na co dzień słyszymy historie o tym, że ktoś jest wielokrotnie łapany na prowadzeniu pojazdu po spożyciu alkoholu, ostatnio ktoś zwrócił mi uwagę, że zna taką osobę, w przypadku której tak było pięć czy sześć razy, nawet traci na pół roku prawo jazdy, a potem robi to samo albo jeździ bez prawa jazdy. Dlatego dobrze, że w tym projekcie też pojawia się przepis penalizujący to poruszanie się bez uprawnień. Takie osoby czuły się czasami bezkarne, więc dobrze, że w tej sytuacji jest jakaś reakcja. Mam nadzieję, że te wszystkie nasze działania doprowadzą do poprawy statystyk.

    Pan minister Królikowski szczegółowo omawiał proponowane rozwiązania. Nie ukrywam, że mam wątpliwości co do tych urządzeń, które mają być montowane, czy to nie jest trochę takie nasze uspokajanie sumienia, czy to nie jest taka sztuka dla sztuki. Bo jaką mamy gwarancję? Zakładając taką sytuację, że jest nawet kierowca, w stosunku do którego orzeczono karę, nie wiem, jakikolwiek pasażer może przecież tak samo dmuchnąć w to urządzenie i przecież to urządzenie nie będzie wiedziało, czy to jest pasażer, czy to jest kierowca. Tak samo jak dzisiaj często są pasażerowie nieodpowiedzialni, którzy obok takiego kierowcy siadają, tak nie ma dzisiaj żadnej gwarancji, że po prostu ktoś obok siedzący... Jeżeli będą chcieli pojechać, to pojadą. A więc skoro wiemy, że nie jesteśmy w stanie nad tym zapanować, to może akurat odpuścić coś, co wiąże się chociażby z dodatkowymi kosztami. Nie wiem, jakie są koszty montażu takiego urządzenia czy kalibrowania go, a potem sprawdzania, ale weźmy pod uwagę chociażby to, że ktoś, kto pracuje jako kierowca w firmie, gdzie jest kilka samochodów, właściwie traci tę pracę, a nie chcielibyśmy chyba takich osób skazywać na usunięcie w ogóle z życia społecznego, tym zaś grozi utrata pracy. W firmach, nawet nie mówię: transportowych, ale tych, które dysponują jakimikolwiek środkami transportu, kierowca, który chciałby tam pracować, musiałby wymagać od pracodawcy, żeby tam takie urządzenia były zamontowane. A więc tu mam dużo wątpliwości, czy to zda egzamin, bo tak naprawdę nie jesteśmy w stanie tego w jakimkolwiek stopniu zweryfikować.

    Mam nadzieję, że z projektu Prawa i Sprawiedliwości i tego, który dzisiaj jest omawiany, wyjdą takie rozwiązania, które skończą się sukcesem chociażby w kwestii zmniejszenia liczby tych, którzy siadają za kierownicą po spożyciu alkoholu czy innych środków odurzających. Ale biorąc pod uwagę te statystyki Komendy Głównej Policji, które pokazują grupę wiekową, że to są głównie kierowcy do 40. roku życia, myślę, że też powinniśmy zająć się tym, czy być może w szkołach - nie mówię, że na uczelniach, ale w szkołach - nie ma zbyt mało edukacji na temat konsekwencji, czym to grozi, że to może być w razie wypadku więzienie, i czy nie powinniśmy położyć na to większego nacisku.

    Z racji tego, że dużo zmian dotyczy też ustawy Prawo o ruchu drogowym, chciałbym zawnioskować o zaopiniowanie chociażby tego projektu również przez Komisję Infrastruktury. (Dzwonek) Liczę na zgodną współpracę nad tym projektem łącznie z projektem Prawa i Sprawiedliwości, który jest w komisji. Dziękuję. (Oklaski)



Poseł Adam Rogacki - Wystąpienie z dnia 23 lipca 2014 roku.


60 wyświetleń

Zobacz także: