Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

19 punkt porządku dziennego:


Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o odwróconym kredycie hipotecznym (druk nr 2392).


Poseł Andrzej Romanek:

    Panie Marszałku! Panie Ministrze! Wysoka Izbo! Otóż, mam kilka pytań. Pierwsze. Jaka będzie wartość odsetek i kiedy kredyt czy ta kwota z tytułu udzielanego kredytu odwróconego i odwróconej hipoteki stanie się wymagalna, czy z chwilą wypowiedzenia, czy rok po śmierci spadkodawcy? Czy to będzie kwota ustalona w umowie, czy to będą odsetki karne? To jest bardzo ważna rzecz.

    Druga kwestia, która oczywiście dotyczy banków. Czy banki nie utracą płynności finansowej, dlatego że przerzucą zakumulowany kapitał finansowy na kapitał rzeczowy? One tak naprawdę staną się biurami pośrednictwa nieruchomości. Potem będą musiały te nieruchomości sprzedać, przed czym zawsze się wzbraniają. Nawet w postępowaniu egzekucyjnym nie chcą przejmować nieruchomości, robią to w ostateczności, dlatego że dla banku nieruchomość nie jest aż tak wielką wartością, musi ją trzymać, sprzedawać w trybie egzekucji, a potem na wolnym rynku.

    Dla banku ważny jest kapitał. Teraz moje ostatnie pytanie. Co się zdarzy, jeśli wycena nie będzie odpowiadała wartości rynkowej, czyli nieruchomość wyceni się na 100 tys., będzie 80 tys. zobowiązań, a po 2 miesiącach bank sprzeda tę nieruchomość na rynku za 150 tys.? Czy spadkobiercom będzie przysługiwało roszczenie o wyrównanie tej różnicy? (Dzwonek) To jest bardzo istotna rzecz. Wiecie państwo, że wycena nigdy nie odpowiada albo rzadko kiedy odpowiada wartości rynkowej, bo to jest po prostu zwykła licytacja, kto da więcej. To są trzy pytania, na które chciałbym uzyskać odpowiedź. Dziękuję uprzejmie.



Poseł Andrzej Romanek - Wystąpienie z dnia 06 czerwca 2014 roku.


57 wyświetleń