Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

5 i 6 punkt porządku dziennego:



  5. Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz o zmianie niektórych innych ustaw (druk nr 2179).
  6. Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy Kodeks rodzinny i opiekuńczy (druk nr 2181).


Poseł Jacek Kwiatkowski:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! W imieniu Klubu Poselskiego Twój Ruch chciałbym przedstawić stanowisko klubu Twój Ruch dotyczące zmiany ustawy Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz zmiany niektórych innych ustaw.

    Rodzina to najważniejsza i podstawowa grupa społeczna, na której opiera się całe społeczeństwo. Dlatego ważne jest dbanie o interesy rodzin, szczególnie dzieci. Ostatnio jesteśmy świadkami dramatów rodzin. Są to sytuacje, w których dzieci są pochopnie odbierane z ich rodzin, po czym umieszcza się je w domach dziecka bądź zsyła do rodzin zastępczych. W wielu sytuacjach los dzieci można poprawić, niekoniecznie sięgając po drastyczne środki powodujące często trwałe rozbicie rodziny. Warto też wspomnieć o sytuacjach, w których rodzice rozwiedzeni lub żyjący w rozłączeniu toczą między sobą walkę o dziecko, wskutek czego jedno z rodziców uniemożliwia kontakt z drugim rodzicem. Każde dziecko ma prawo do kontaktu z obydwojgiem rodziców.

    Zmiany ustawy zmierzają do wdrożenia pojęcia miłości, dzięki czemu określenie stosunków między rodzicami a dziećmi będzie łatwiejsze, a miłość rodziców do dziecka i dziecka do rodziców będzie objęta ochroną. Ponadto zmiany ustawy proponują zwiększenie ochrony rodziny, w tym szczególnie dzieci, które już nie będą pochopnie odbierane ze swoich biologicznych rodzin. Dotyczy to szczególnie przypadków, w których dzieci odbierane są z naturalnych rodzin żyjących w biedzie. Takiej rodzinie należy się pomoc.

    Następną ważną sprawą jest nierozważne ograniczenie i pozbawienie jednego z rodziców władzy rodzicielskiej. Jak wcześniej wspomniałem, każde dziecko ma prawo do kontaktu z obydwojgiem rodziców. W przypadku rzeczywistego zagrożenia ze strony rodzica dla dobra dziecka ograniczenie i pozbawienie władzy rodzicielskiej jest słuszne, aczkolwiek dziecko nie może być traktowane jak chorągiewka w sporze rodziców. Dzieciom też nie powinno się ograniczać kontaktów z rodzicami, dlatego taka sytuacja powinna mieć miejsce tylko w przypadku zagrożenia nadużywania władzy rodzicielskiej.

    Nie od dziś wiadomo, że kontakty między rodzicami żyjącymi w rozłączeniu przyczyniają się w dużej mierze do atmosfery w domu i do samopoczucia dziecka. Dlatego szczególnie ważne jest, aby kontakty między rodzicami były co najmniej poprawne. Sąd powinien mieć na uwadze relacje między rodzicami i dziećmi. W tym momencie warto wspomnieć o opiece naprzemiennej, która opiera się na naprzemiennej opiece obydwojga rodziców. Jest to bardzo dobre rozwiązanie dla dziecka, ponieważ pozwala na stały kontakt z obydwojgiem rodziców, który w tym przypadku jest niezbędny.

    Prawo międzynarodowe nie pozostaje obojętne wobec dzieci, dlatego powinniśmy respektować ratyfikowaną przez Polskę Konwencję o prawach dziecka ONZ z 20 listopada 1989 r. Dziecko powinno mieć prawo do wypowiadania się o własnym losie. Dziecko to nie przedmiot, dlatego rozstrzyganie o losie dziecka nie powinno być tylko w rękach sądu. Jeśli dziecko jest w stanie wypowiadać swoje zdanie, to powinno być ono respektowane i brane pod uwagę w orzecznictwie. Ochrona psychologiczna dla dziecka też jest bardzo ważna, szczególnie w sytuacjach, gdy nie można odstąpić od odebrania dziecka rodzinie naturalnej, dlatego trzeba o to zadbać.

    Projekt ustawy o zmianie ustawy Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz o zmianie niektórych innych ustaw jest zadowalający. Mam nadzieję, że wyżej wymienione zmiany wejdą w życie, ułatwią one egzystowanie rodziny we współczesnym społeczeństwie. W trosce o dobro rodzin, a przede wszystkim dzieci, Klub Poselski Twój Ruch pozytywnie ocenia projekt ustawy o zmianie ustawy Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz o zmianie niektórych innych ustaw. Ponadto wspieramy takie organizacje jak na przykład Dzielny Tata, ponieważ szczególnie zależy nam na tym, aby rodzina spełniała wszystkie przynależne jej funkcje prowadzące do ukształtowania silnej i trwałej więzi rodzinnej. Dziękuję.



Poseł Jacek Kwiatkowski - Wystąpienie z dnia 19 marca 2014 roku.


157 wyświetleń

Zobacz także: