Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

10 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących.


Poseł Andrzej Orzechowski:

    Szanowny Panie Marszałku! Panie Ministrze! Wysoka Izbo! Z szerokiego wachlarza usług e-administracji najbardziej popularny jest PIT składany przez Internet, z roku na rok z tego rozwiązania korzysta coraz więcej podatników. Coraz więcej obywateli korzysta również z e-sądu, systematycznie przybywa osób chcących korzystać z e-urzędów. W 2013 r. taką chęć zadeklarowało 35% internautów, czyli o 4% więcej niż rok wcześniej. Jednak problem polega na tym, że liczba osób faktycznie korzystających z e-administracji jest zdecydowanie niższa i wynosi 1% internautów. Upowszechnienie e-administracji to duże wyzwanie stojące przed nami, szczególnie że w nowej perspektywie finansowej mamy do zagospodarowania 10 mld zł w ramach programu ˝Polska cyfrowa˝ i chciałoby się zawołać, że jest w Polsce wiele obszarów, wiele różnorodnych dziedzin, które czekają na szybkie wdrożenie prostych i skoordynowanych, ale innowacyjnych usług elektronicznych w e-administracji, w ochronie zdrowia, na rynku pracy, w sądownictwie, w podatkach, w edukacji.

    Z mojego punktu widzenia trudno ocenić, jakie są przyczyny małego zainteresowania obywateli praktycznym wykorzystaniem ePUAP, czy to zbyt słaba oferta, czy przywiązanie do tradycyjnych sposobów załatwiania spraw urzędowych, czy to obawa przed nieznanym, czy brak odpowiedniej promocji, czy niewystarczające przygotowanie urzędników bądź preferowanie przez nich tradycyjnych form załatwiania usług, a może negatywne doświadczenia internautów.

    Zasadne zatem staje się pytanie o przygotowanie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, ale także innych ministerstw i urzędów do realizacji programu ˝Polska cyfrowa˝ i propozycji działań na rzecz wdrożenia i powszechnego stosowania e-administracji. Czy będzie też temu służyć społeczna kampania promocyjna, jeśli w ogóle będzie, i czy zakłada się, że położy się większy nacisk na weryfikację skuteczności działania systemu, aby urzędnicy przywiązywali większą wagę do upowszechniania e-administracji, szczególnie że roczne koszty funkcjonowania tego systemu wynoszą około 30 mln zł? Dziękuję bardzo.



Poseł Andrzej Orzechowski - Zapytanie z dnia 13 marca 2014 roku.


6 wyświetleń

Zobacz także: