Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

3 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Polityki Społecznej i Rodziny o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz niektórych innych ustaw (druki nr 1949 i 2161).


Poseł Adam Rogacki:

    Pani Marszałek! Wysoka Izbo! W tej Izbie chyba nigdy za dużo dyskusji na temat tego, co zrobić, by jak najwięcej osób w Polsce miało pracę. Wiemy bowiem, że jest to jeden z ważnych problemów, być może najważniejszy problem, biorąc pod uwagę chociażby tego konsekwencje. Brak stabilnego dochodu ma również wpływ na obniżenie poziomu życia, na gorszy start dzieci w życiu, chociażby na gorszą opiekę zdrowotną.

    Można dzisiaj powiedzieć: lepiej późno niż wcale. Bo przez ostatnie lata rząd Platformy Obywatelskiej wspólnie z PSL-em właściwie robił wszystko, by to bezrobocie rosło. Podwyższanie kosztów pracy, obniżka środków w budżecie na aktywne formy wspierania walki z bezrobociem czy chociażby rozbuchanie już do granic absurdu administracji powodują, że obciążenia są coraz większe, dalej trzeba podnosić podatki i coraz mniej pieniędzy jest na normalną, efektywną pracę.

    Dzisiaj rozmawiamy o tym, jak efektywnie wydawać pieniądze, które są. Stąd moje pytanie. Czy nie sądzicie państwo, że w tych pomysłach warto byłoby bardziej uwzględnić uwagi, które zostały zgłoszone przez organizacje pozarządowe? Bardzo często są to instytucje, które bardzo dużo wnoszą, jeśli chodzi o kwestię aktywizacji osób bezrobotnych czy opieki społecznej. To są ludzie, którzy również na co dzień zajmują się pomocą tym osobom, nie zawsze - powiedzmy - patrzą na to tak jak urzędnicy.

    Druga kwestia. Wiele tych programów odnosi się do poszczególnych kategorii czy grup wiekowych. Chciałbym zapytać, czym jest to uzasadnione. (Dzwonek) Bo wydaje się, że wszyscy mamy takie same żołądki, potrzeby są równe. Na przykład chociażby jest kwestia gorszych warunków w niektórych programach dla osób poniżej 30. roku życia, osób, które warto dzisiaj zatrzymać w Polsce, by z jednej strony budowały w Polsce kapitał, ale z drugiej strony żeby w Polsce mogło rodzić się więcej dzieci, tak jak dzisiaj rodzi się w Wielkiej Brytanii. Dlaczego w tych programach, jeśli chodzi chociażby o kwestię okresu sześciu miesięcy, a nie dwunastu dla młodszych osób, zostało to pogorszone w stosunku do innych grup wiekowych? (Oklaski)



Poseł Adam Rogacki - Wystąpienie z dnia 12 marca 2014 roku.


132 wyświetleń

Zobacz także: