Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

25 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o izbach rolniczych oraz niektórych innych ustaw (druki nr 2053 i 2147).


Poseł Jan Krzysztof Ardanowski:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Panie Ministrze! Jestem przekonany, że dla rozwiązywania problemów polskiego rolnictwa powinniśmy mieć sprawne, nowoczesne, demokratyczne organizacje rolnicze, które byłyby naturalnym koalicjantem dla każdej kolejnej władzy, pomagałyby podejmować rozsądne, odpowiednie decyzje. Dlatego sprawy reprezentatywności polskich organizacji, podstaw prawnych, na których one funkcjonują, powinny być również przedmiotem troski rządu. Pozycja organizacji rolniczych będzie istotna dopiero wtedy, gdy nie będzie kwestionowana frekwencja w wyborach, nie będzie kwestionowana reprezentatywność, czyli, mówiąc wprost, to, jaką grupę rolników reprezentują. Ważne jest to, na ile są sprawne, na ile dysponują fachowcami, ekspertami, jakimi dysponują możliwościami. Myślę, że będziemy zgodni co do tego, że trzeba im te możliwości finansowe, przynajmniej na poziomie europejskim, zapewnić.

    Pytanie: Czy rząd zamierza w jakikolwiek sposób - czy tylko będzie posługiwał się działaniami poselskimi - podjąć sprawę, o której zresztą tu wspomniano, reformy ustawy o izbach rolniczych, i to nie kosmetycznej, ale dużej i poważnej reformy? I drugie, może nawet ważniejsze: Czy rząd zamierza zmienić ustawę o społeczno-zawodowych organizacjach rolników z września 2002 r., z ciemnego okresu stanu wojennego...

    (Poseł Piotr Walkowski: 1982 r.)

    1982 r., przepraszam, jeżeli się pomyliłem.

    ...z ciemnego okresu stanu wojennego, ustawę, na której podstawie funkcjonują kółka rolnicze? Zapisy tej ustawy uniemożliwiają de facto procesy samonaprawy i samooceny w kółkach rolniczych. Wydaje mi się, nie rozwijając już tematu, że rząd nie może biernie patrzeć na to, co w tej najstarszej organizacji rolniczej o ogromnej tradycji się dzieje. Jeżeli nie zostanie zmieniona ustawa, tak by upodmiotowić członków tej organizacji, to kółka rolnicze pójdą na dno i będziemy na naszych oczach (Dzwonek) obserwowali blamaż i upadek najstarszej, dużej organizacji rolniczej. Czy rząd zamierza w tej sprawie wystąpić z jakąś inicjatywą ustawodawczą? Dziękuję bardzo.



Poseł Jan Krzysztof Ardanowski - Wystąpienie z dnia 20 lutego 2014 roku.


65 wyświetleń

Zobacz także: