Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

11 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących.


Poseł Ryszard Zawadzki:

    Dziękuję.

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Panie Ministrze! Nowelizacja Karty Nauczyciela z dnia 18 lutego 2000 r. wprowadziła oprócz stopnia awansu zawodowego również nową instytucję - tytuł honorowego profesora oświaty. Tytuł profesora oświaty, jak podkreślono w art. 9i ust. 1 Karty Nauczyciela, ma charakter wyłącznie honorowy. Prestiżowy tytuł honorowego profesora oświaty, nadawany przez ministra edukacji narodowej na wniosek Kapituły do Spraw Profesorów Oświaty, w ostatnim czasie wzbudza coraz większe zainteresowanie wśród nauczycieli. Wydaje się, iż jest to efekt spełnienia przez coraz większą grupę nauczycieli dyplomowanych kryterium formalnego, którym jest minimum 20-letni okres pracy w zawodzie nauczyciela, w tym co najmniej 10-letni okres pracy jako nauczyciel dyplomowany. Oczywiście w ten zakres wchodzi również kryterium merytoryczne. Należy w najbliższych latach wziąć pod uwagę fakt, że liczba wniosków składanych do organów nadzoru pedagogicznego będzie coraz większa. Wiele dyskusji rodzi pierwszy etap weryfikacji wniosków przez dyrektorów szkół czy też organ prowadzący w zakresie merytorycznym. Wiemy, że nie jest łatwo uzyskać tytuł, skoro kapituła przyznała go w latach 2008-2010 zaledwie dziesięciu nauczycielom. Graniczna liczba nominacji jest zatem kategorią tajemną, tak to określę.

    W związku z powyższym chciałbym zadać panu ministrowi następujące pytania: Ile wniosków o nadanie tytułu honorowego profesora oświaty zostało złożonych w zeszłym roku w organach nadzoru? Ile z tych wniosków przesłano do kapituły? Ile z tych wniosków kapituła rozpatrzyła pozytywnie? (Dzwonek) Czy środowisko nauczycielskie nie zabiega o zliberalizowanie warunków uzyskania wyżej wymienionego tytułu honorowego, mając na uwadze statystyki związane z liczbą składanych wniosków o nadanie tytułu profesora oświaty w stosunku do liczby tych pozytywnie rozpoznanych? Nauczyciel, który otrzyma ten zaszczytny tytuł, otrzymuje również gratyfikację finansową w wysokości sześciu pensji. Ostatnie pytanie: Kto płaci, przekazuje środki - organ, który przyznaje tytuł, czy też organ prowadzący ze swojego budżetu? Dziękuję bardzo.


11 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących.


Poseł Ryszard Zawadzki:

    Panie marszałku, chciałbym dodać jeszcze jedno pytanie: Czy tylko czynni nauczyciele mogą występować z wnioskami? Dziękuję bardzo.



Poseł Ryszard Zawadzki - Zapytanie z dnia 23 stycznia 2014 roku.


24 wyświetleń

Zobacz także:




Zobacz także:









Poseł Ryszard Zawadzki - Wystąpienie z dnia 05 sierpnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Informacja bieżąca w sprawie niebezpieczeństw dla państwa polskiego...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Ryszard Zawadzki - Wystąpienie z dnia 24 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 101 Informacja bieżąca w sprawie zamierzeń rządu w zakresie pomocy...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Ryszard Zawadzki - Wystąpienie z dnia 25 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 101 Sprawozdanie Głównego Inspektora Pracy z działalności Państwowej...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy