Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

6 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka o przedstawionym przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej projekcie ustawy o zmianie ustawy Prawo o ustroju sądów powszechnych (druki nr 1509 i 2033).


Poseł Krystyna Ozga:

    Panie Marszałku! Panowie Ministrowie! Wysoka Izbo! Zanim zadam pytania właściwemu ministrowi, chciałabym odpowiedzieć na pytanie i wątpliwość pana posła Dery: na pewno nie było przyzwolenia Polskiego Stronnictwa Ludowego na likwidację sądów.

    Moje pytania są następujące. Czy nawet przy utrzymaniu obecnego stanu prawnego: tworzenie i znoszenie sądów odbywa się w drodze aktu wykonawczego, nie powinno się wyłączyć z zakresu upoważnienia do wydawania rozporządzenia znoszenia sądów apelacyjnych i określania ich właściwości z uwagi na znaczenie tych sądów dla struktury sądownictwa powszechnego?

    Czy podział państwa - kolejne pytanie - na apelacje, tak jak podział na województwa, nie powinien być dokonywany przez parlament w drodze ustawy?

    Również są pytania, które płyną od mieszkańców. Na jakiej podstawie in concreto przyjęta została zasada poziomu akurat 60 tys. mieszkańców czy teraz 50 tys. na terenie okręgu sądowego (Dzwonek) oraz wpływu 7 tys. czy 5 tys. spraw rocznie? Czy nie uważa pan minister - kończę, panie marszałku - że wpływ spraw do sądu jest kryterium bardzo zawodnym, gdyż nic nie mówi się o tym, o jakiego rodzaju sprawy chodzi oraz jak są rejestrowane i wykazywane? Dziękuję uprzejmie. (Oklaski)



Poseł Krystyna Ozga - Wystąpienie z dnia 22 stycznia 2014 roku.


75 wyświetleń

Zobacz także: