Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

3 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Spraw Wewnętrznych o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o Policji, ustawy o Straży Granicznej, ustawy o Państwowej Straży Pożarnej, ustawy o Biurze Ochrony Rządu, ustawy o Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Agencji Wywiadu, ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych, ustawy o Centralnym Biurze Antykorupcyjnym, ustawy o Służbie Kontrwywiadu Wojskowego oraz Służbie Wywiadu Wojskowego, ustawy o służbie funkcjonariuszy Służby Kontrwywiadu Wojskowego oraz Służby Wywiadu Wojskowego, ustawy o Służbie Więziennej oraz niektórych innych ustaw (druki nr 1497 i 1975).


Poseł Krystyna Ozga:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Panie Ministrze! Prezentując Wysokiej Izbie stanowisko Klubu Parlamentarnego Polskiego Stronnictwa Ludowego wobec omawianej dzisiaj materii, która zmienia dotychczasowe uregulowania, chciałabym oświadczyć, że nie występuję bez pewnych wewnętrznych obaw. Wiem, zdaję sobie z tego sprawę, że ważną kwestią dla każdego zatrudnionego jest jego wynagrodzenie za świadczoną pracę wraz ze składnikami. Dzisiaj przychodzi nam podjąć decyzję o randze ustawy, godząc prawa i oczekiwania funkcjonariuszy, jak też i rację państwa, a niekiedy, co bardzo istotne, przełożonych tych funkcjonariuszy.

    Wniesiony do laski marszałkowskiej rządowy projekt ustawy z dnia 18 czerwca 2013 r. skierowany został do pierwszego czytania w Komisji Spraw Wewnętrznych. Powołana podkomisja nadzwyczajna, której miałam zaszczyt być członkiem, a następnie komisja na swych posiedzeniach wysłuchały wielu stanowisk, opinii i wypowiadanych poglądów. Prawie żadnemu z nich nie można było do końca odmówić racji, prawie do końca towarzyszyły mi pewne wątpliwości. W związku z tym postanowiłam osobiście spotkać się ze środowiskiem funkcjonariuszy Policji, ich przełożonymi, a także ze środowiskiem funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej, ponieważ z tymi środowiskami współpracuję od lat.

    Panie i Panowie Posłowie! Panie Marszałku! Pan poseł sprawozdawca dość szczegółowo zaprezentował powody, dla których Komisja Spraw Wewnętrznych przyjęła sprawozdanie. Po głębokiej i wnikliwej analizie nietrudno dojść do wniosku, że zaaprobowanie obniżenia uposażenia za absencję chorobową z obecnie obowiązującego poziomu 100% do 80% nie będzie krzywdzące dla osób nadużywających zwolnień lekarskich w celach nie zawsze związanych z ratowaniem zdrowia.

    Szanowni Panowie Posłowie! Szanowne Panie Posłanki! Szanowni Państwo Siedzący na Galerii! Z wieloma waszymi kolegami i koleżankami rozmawiałam, takie właśnie stanowisko prezentowali podczas moich spotkań. Zagwarantowany został poziom 100-procentowego wynagrodzenia w przypadku chorób i wypadków pozostających w związku ze służbą. Nienaruszalne zostały zasady wypłaty 100-procentowego wynagrodzenia w takich przypadkach, jak wypadek w drodze do miejsca pełnienia służby lub drodze powrotnej, choroba kobiety funkcjonariusza przypadająca w okresie ciąży, badania lekarskie dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów, oddanie krwi i jej składników. Prawo do 100-procentowego uposażenia przysługiwać będzie delegowanym policjantom i żołnierzom pełniącym służbę poza granicami państwa, a także funkcjonariuszom, którzy doznali obrażeń lub uszczerbku na zdrowiu na skutek czynów o charakterze bohaterskim, jeżeli chodzi o służbę pełnioną w szczególnie niebezpiecznych warunkach z wykazaniem wyjątkowej odwagi.

    Projekt ustawy, jest to zawarte w sprawozdaniu komisji, przewiduje także, co budziło wiele kontrowersji, obniżenie do 80% pobieranego uposażenia w przypadku korzystania z tzw. zwykłych zwolnień lekarskich i niestosowania się do zaleceń lekarskich. Zdarzają się przypadki nadużywania zwolnień lekarskich bez baczenia na to, że obowiązki tzw. chorego rozkładane są na pozostałych funkcjonariuszy. Jak zaznaczyłam na wstępie, nie mówię tego z satysfakcją. Chociaż nikt o tym głośno nie mówił, takie sytuacje nie wpływają korzystnie i budująco na pozostały stan osobowy funkcjonariuszy, nie wspominając już o sytuacji przełożonych, którzy wobec tych faktów pozostawali i pozostają do dzisiaj bezsilni i bezradni. Jeżeli w danej jednostce jeden lub kilku funkcjonariuszy nadużywa zwolnień lekarskich, to nie tylko burzy mobilność całego stanu osobowego, ale wprowadza dezorganizację służby, a w ostateczności tworzy po prostu atmosferę podejrzliwości i domysłów. Dlatego też komisja proponuje wprowadzenie jako instrumentu zapobiegania takim przypadkom instytucji kontroli, która będzie przeprowadzana bądź przez komisje lekarskie, bądź przełożonych, o co oczywiście również służby wnosiły. Jest to spełnienie od dawna oczekiwanego postulatu przełożonych, co w pełni zasługuje na akceptację. (Dzwonek)

    Panie marszałku, czy mogłabym dokończyć?

    Wicemarszałek Cezary Grabarczyk:

    Tak, proszę.

    Poseł Krystyna Ozga:

    Funkcjonariusze resortu spraw wewnętrznych, w pełni reprezentując swój organ, przyjmują na siebie obowiązek reprezentowania państwa. Jest to wyróżnienie, ale i wyzwanie, dotyczy to wszystkich służb bez wyjątku. Dzisiaj trudno byłoby wytłumaczyć zwykłem obywatelom, że tolerowani są funkcjonariusze łamiący prawo, podczas gdy oni poddawani są określonym sankcjom. To czynnik ludzki, ale i moralny.

    Poseł sprawozdawca omówił szczegółowo rozwiązania zawarte w sprawozdaniu, w związku z tym oszczędzę Wysokiej Izbie ich ponownego przytaczania. W odczuciu moim i mojego Klubu Parlamentarnego Polskiego Stronnictwa Ludowego te rozwiązania są jasne, czytelne i niepozbawione racji.

    Za słuszne uznaję zadysponowanie zaoszczędzonymi środkami dla tych funkcjonariuszy, którzy dodatkowo, bez gratyfikacji, wykonują i będą wykonywać te zadania służbowe w formie tzw. zastępstwa. Niniejszy projekt nie ma na celu zadysponowania zaoszczędzonymi środkami bezpośrednio do budżetu państwa, mówił o tym poseł z Platformy Obywatelskiej, przeciwnie, chodzi o przeznaczenie ich dla funkcjonariuszy niejednokrotnie wykonujących podwójne zadania.

    Wysoka Izbo! Panie Marszałku! Rozumiem również autorów wniosków mniejszości, także ich intencje, ale chłodna kalkulacja i racjonalne myślenie podpowiadają, że intencje zawarte w zapisach sprawozdania komisji są na tyle racjonalne i oczywiste, że ani nie powodują krzywdy, ani nie są nacechowane niesprawiedliwością, przeciwnie - na pewno przyczynią się do większej samodyscypliny i ładu w funkcjonowaniu służb podległych ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych. Dziękuję za uwagę. (Oklaski)



Poseł Krystyna Ozga - Wystąpienie z dnia 22 stycznia 2014 roku.


294 wyświetleń

Zobacz także: