Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

7 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Spraw Zagranicznych o rządowym projekcie ustawy o ratyfikacji Umowy wewnętrznej między przedstawicielami rządów państw członkowskich Unii Europejskiej, zebranymi w Radzie, w sprawie finansowania pomocy unijnej na podstawie wieloletnich ram finansowych na lata 2014-2020 zgodnie z umową o partnerstwie AKP-UE oraz w sprawie przydzielania pomocy finansowej dla krajów i terytoriów zamorskich, do których stosuje się część czwartą Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, sporządzonej w Luksemburgu i w Brukseli, odpowiednio dnia 24 i 26 czerwca 2013 r. (druki nr 1927 i 2001).


Poseł Andrzej Sztorc:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! W imieniu Klubu Parlamentarnego Polskiego Stronnictwa Ludowego mam zaszczyt przedstawić nasze stanowisko w sprawie rządowego projektu ustawy o ratyfikacji Umowy wewnętrznej między przedstawicielami rządów państw członkowskich Unii Europejskiej, zebranymi w Radzie, w sprawie finansowania pomocy unijnej na podstawie wieloletnich ram finansowych na lata 2014-2020 zgodnie z umową o partnerstwie AKP-UE oraz w sprawie przydzielania pomocy finansowej dla krajów i terytoriów zamorskich, do których stosuje się część czwartą Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, sporządzonej w Luksemburgu i w Brukseli, odpowiednio dnia 24 i 26 czerwca 2013 r. Pominę tę część, co jest celem 11. edycji, a skupię się na tym, co różni 11. edycję od poprzednich.

    Edycja 11. EFR obejmuje okres siedmiu lat i jest dłuższa od poprzednich. Państwa członkowskie Unii Europejskiej są zobowiązane do udziału w finansowaniu Europejskiego Funduszu Rozwoju w postaci corocznych wkładów według uzgodnionego klucza. Udział Rzeczypospolitej Polskiej w finansowaniu 11. edycji został określony na poziomie prawie 2,01%, w 10. edycji było to 1,3%. Wkład Rzeczypospolitej Polskiej do 11. edycji Europejskiego Funduszu Rozwoju jest częścią jej oficjalnej pomocy rozwojowej i wyniesie 612 359 140 euro. Z uwagi na fakt, iż zawarcie przez Polskę wyżej wymienionej umowy nie spowoduje zmiany polskiego ustawodawstwa i nie rodzi bezpośrednich skutków gospodarczych, może natomiast stworzyć polskim przedsiębiorstwom warunki do potencjalnych działań dzięki możliwości przystępowania do przetargów organizowanych przez Komisję Europejską w ramach realizacji projektów rozwojowych na rzecz państw AKP, krajów i terytoriów zamorskich, finansowanych przez Europejski Fundusz Rozwoju, Polskie Stronnictwo Ludowe wyraża aprobatę dla przedmiotowego projektu. Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Andrzej Sztorc - Wystąpienie z dnia 08 stycznia 2014 roku.


71 wyświetleń

Zobacz także: