Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj
Oświadczenia.


Poseł Andrzej Szlachta:

    Panie Marszałku! Wysoki Sejmie! Przed dwoma tygodniami Sejm przyjął głosami posłów PO i PSL zmianę ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego w zakresie tzw. janosikowego. W wyniku tych zmian 15 samorządów wojewódzkich utraciłoby dochody, które następnie wpływałyby ostatecznie na kształt przyjętych już budżetów samorządów wojewódzkich, np. samorząd województwa podkarpackiego utraciłby 33,8 mln zł.

    Mimo że podczas dyskusji nad proponowanymi zmianami na poziomie Komisji Finansów Publicznych i podczas debaty plenarnej w Sejmie kluby opozycyjne przestrzegały przed wyjątkowo negatywnymi skutkami zmiany przedmiotowej ustawy dla budżetów 15 województw, koalicja PO-PSL, przy pozytywnej opinii dla zmian przedstawiciela rządu, przegłosowała te szkodliwe zmiany ustawy. Poszkodowane samorządy kierowały protesty i wnioski o zmianę przyjętych nowych regulacji w ustawie o dochodach jednostek samorządu terytorialnego.

    Pod presją krytyki ze strony większości samorządów i opozycji w Sejmie i w Senacie senatorowie podjęli próbę naprawienia szkodliwych zmian ustawowych. Senatorowie postanowili wprowadzić zmiany, które umożliwiają wzięcie pożyczki z budżetu państwa dla Mazowsza. Formalnie uchwała Senatu stwarza możliwość zaciągnięcia pożyczki przez każdy samorząd, gdy kwota wpłaty do budżetu państwa z przeznaczeniem na część regionalną subwencji ogólnej na rok 2014 jest wyższa niż 400 mln zł. Wszyscy senatorowie ponad podziałami politycznymi poparli projekt uchwały Senatu w sprawie tzw. janosikowego.

    Dzisiaj Sejm również wyraził zgodę na to kompromisowe rozwiązanie. Zdumiewające jest to, że posłowie koalicji jeszcze kilka tygodni wcześniej bronili w regionach tej szkodliwej dla swoich regionów ustawy. Tak było u mnie na Podkarpaciu. Powstaje więc pytanie, dlaczego koalicja przez swój upór naraziła obie Izby parlamentu i polskie samorządy na ten janosikowy horror. Sejm i Senat straciły czas i środki finansowe na bezsensowne zmiany ustawy, którą ostatecznie zmieniono tak, jak od początku oczekiwali tego samorządowcy z 15 województw. Szkoda, że pani poseł sprawozdawca, przedstawiająca dziś w Sejmie stanowisko Komisji Finansów Publicznych, nie przeprosiła za te bezsensowne zmiany wniesione przez układ koalicyjny PO-PSL, które ostatecznie zostały wycofane. Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Andrzej Szlachta - Oświadczenie z dnia 13 grudnia 2013 roku.


64 wyświetleń

Zobacz także: