Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj
Oświadczenia.


Poseł Andrzej Szlachta:

    Panie Marszałku! Wysoki Sejmie! Moje oświadczenie odnosi się do sprawy konsultacji społecznych dotyczących zmiany granic miasta Rzeszowa, stolicy województwa podkarpackiego.

    Prezydent Rzeszowa po raz kolejny doprowadził do uruchomienia procedury konsultacji społecznych w sprawie przyłączenia do Rzeszowa sąsiednich gmin: gminy Trzebownisko i gminy Krasne. Zgodnie z procedurą zmiany granic gmin konieczne jest przeprowadzenie konsultacji z mieszkańcami gminy, która chce przyłączyć sąsiednią gminę lub jej część, oraz z mieszkańcami gminy, która ma zostać przyłączona. Podobne konsultacje odbyły się w ubiegłym roku, a ich wynik był negatywny dla wnioskodawców. Zdecydowana większość mieszkańców gmin sąsiadujących z Rzeszowem nie wyraziła zgody na przyłączenie do stolicy województwa. Mimo tych negatywnych wyników prezydent Rzeszowa, za zgodą Rady Miasta Rzeszowa, doprowadził do konsultacji również w tym roku.

    W Rzeszowie ankiety w sprawie zmiany granic wypełniło nieco ponad 5 tys. rzeszowian, co stanowi tylko 3% mieszkańców miasta, a tylko 2,6% mieszkańców opowiedziało się za przyłączeniem gmin sąsiednich. Z tego wynika nikłe zainteresowanie mieszkańców Rzeszowa sprawą poszerzania granic miasta.

    Konsultacje przeprowadzone w gminach sąsiednich dały wynik negatywny. Frekwencja w gminie Krasne wyniosła ok. 40%, jest to wysoka frekwencja. Przeciwko przyłączeniu gminy wypowiedziało się dwukrotnie więcej mieszkańców aniżeli za. Również gmina Trzebownisko nie chce przyłączyć się do Rzeszowa. Władze samorządowe tej gminy z wójtem Lesławem Kuźniarem są negatywnie ustosunkowane do sprawy przyłączenia do Rzeszowa. Wójt wytknął prezydentowi fakt dużego zadłużenia miasta, które wynosi 680 mln, a gmina Trzebownisko nie chce partycypować w spłacaniu długu miasta Rzeszowa.

    W tej sytuacji nasuwa się pytanie: Dlaczego prezydent Rzeszowa naciąga sąsiednie gminy na koszty przeprowadzenia konsultacji społecznych, a budżet miasta na kolejne wydatki, np. na produkcję i emisję w Telewizji Rzeszów spotów związanych z zachęcaniem sąsiadów do zagłosowania za przyłączeniem do Rzeszowa?

    I na koniec pytanie retoryczne. Czy w tej sytuacji, w obliczu tych negatywnych wypowiedzi mieszkańców gmin sąsiednich, po raz kolejny Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji poprze wniosek prezydenta o zmianę granic? Bardzo dziękuję. (Oklaski)



Poseł Andrzej Szlachta - Oświadczenie z dnia 05 marca 2015 roku.


112 wyświetleń

Zobacz także: