Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

11 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Finansów Publicznych o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o poręczeniach i gwarancjach udzielanych przez Skarb Państwa oraz niektóre osoby prawne (druki nr 1884 i 1935).


Poseł Andrzej Romanek:

    Panie Marszałku! Panie i Panowie Ministrowie! Wysoka Izbo! Otóż mam pytanie do pana ministra. Każda firma, tak jak wy, tak przynajmniej powinno być, także ubezpieczeniowa, firma, która poręcza, gwarantuje, każdy, kto to czyni, analizuje poziom ryzyka. Ale ten poziom ryzyka oczywiście jest poziomem bardzo hipotetycznym, dlatego że sytuacja osoby czy podmiotu, które mają spłacać przyjęte na siebie zobowiązania, po prostu się zmienia, bo sytuacja na rynku się zmienia. Mieliśmy firmy giganty, firmy, które były gigantami na rynku, a nagle się okazało, że to byli giganci na glinianych nogach, potem te firmy upadały. Podam przykład jednej z autostrad. Udzielono poręczenia na kwotę prawie 12 mld zł. Oczywiście to są, wydaje się, pewne inwestycje, bo po tych autostradach będą jeździć samochody, mamy system viaTOLL, te pieniądze będą się zwracać, w takim czy innym zakresie, też osobie czy podmiotowi, który tą autostradą zarządza.

    Mam pytanie zasadnicze, bo to jest kwestia ryzyka: Kiedy - i jakie to są procenty - z tych 100 mld zł będą następowały efektywne spłaty zobowiązań? Bo na ten moment spłaty będziemy oceniać (Dzwonek) ryzyko. Czy to będzie rok 2015, 2020? Kiedy będzie główna kumulacja zobowiązań z tych 100 mld zł? Czy w roku 2020, czy 2015, czy 2017? Bo na ten rok, podkreślam, i na ten moment możemy ocenić poziom udzielonych gwarancji, ryzyko udzielonych gwarancji i poręczeń. To jest klucz do rozwiązania tej sprawy. Dziękuję.



Poseł Andrzej Romanek - Wystąpienie z dnia 04 grudnia 2013 roku.


52 wyświetleń