Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

8 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących.


Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Kazimierz Plocke:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Odpowiadając na pytania postawione przez pana posła Smolarza, wyjaśniam, co następuje. Komisja Europejska w nowej perspektywie finansowej na lata 2014-2020 przewiduje możliwość realizacji nowego instrumentu pod nazwą: rozwój lokalny kierowany przez społeczność, który wywodzi się ze stosowanego obecnie podejścia Leader w ramach Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich oraz osi IV w ramach Programu Operacyjnego ˝Ryby˝ na lata 2007-2013 w zakresie Europejskiego Funduszu Rybackiego.

    Nową cecha tego instrumentu jest rozszerzenie jego zastosowania na politykę spójności Unii Europejskiej. Zwracam uwagę, że istotną kwestią jest fakt, że stosowanie instrumentu rozwój lokalny kierowany przez społeczność jest dobrowolne dla polityki rybackiej i polityki spójności, a obligatoryjne dla wspólnej polityki rolnej, gdzie musimy zapewnić 5% środków finansowych w ramach Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich. Pomimo dobrowolności stosowania tego instrumentu w polityce rybackiej w projektowanym Programie Operacyjnym ˝Rybactwo i morze˝ zaplanowano priorytet 4, dotyczący rozwoju obszarów zależnych od rybactwa, wdrażany za pomocą instrumentu rozwój lokalny kierowany przez społeczność.

    Termin ˝lokalna grupa działania˝ wywodzi się wprost z projektowanego przez Komisję Europejską rozporządzenia, ustanawiającego przepisy wspólnych ram strategicznych dla wszystkich funduszy obejmujących podejście terytorialne i oznacza trójsektorowe - to jest bardzo istotne - trójsektorowe partnerstwo, skupiające przedstawicieli sektora społecznego, gospodarczego i publicznego, realizujące wielofunduszową strategię rozwoju obszaru. A zatem przyszłe partnerstwa nie będą już sektorowe, lecz wielofunduszowe, dlatego też nazewnictwo na potrzeby legislacji unijnej, a następnie krajowej będzie ujednolicone. Nie ma jednak żadnych ograniczeń w odniesieniu do nazw własnych przyszłych partnerstw. Obecnie funkcjonuje kilka stowarzyszeń mających status lokalnej grupy rybackiej, korzystających z Programu Operacyjnego ˝Ryby˝ na lata 2007-2013, a posługujących się nazwą lokalna grupa działania. Należy jednocześnie zaznaczyć, że unijne akty prawne dotyczące omawianych dziś kwestii są w fazie projektu.

    Jeśli chodzi o wybór obszarów rybackich, to zgodnie z zapisami projektu rozporządzenia Parlamentu i Rady w sprawie Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego stwierdza się, co następuje: ˝Aby przyczynić się do osiągnięcia celów, (...) w ramach lokalnej strategii rozwoju dąży się do dbania o to, by lokalne społeczności w pełni wykorzystywały możliwości oferowane przez rozwój obszarów morskich, przybrzeżnych i śródlądowych˝. Obszar objęty lokalną strategią rybacką będzie musiał się charakteryzować odpowiednio wysokim współczynnikiem rybackości. Należy zaznaczyć, iż wysokość wsparcia dla obszarów rybackich zostanie obliczona właśnie na podstawie liczby pracujących w sektorze przypadającej na 1 tys. mieszkańców obszaru. Naturalnie ten współczynnik, jak wszyscy dobrze wiemy, jest najwyższy na obszarach nadmorskich.

    Projekt Programu Operacyjnego ˝Rybactwo i morze˝ na lata 2014-2020 w żaden sposób nie wyklucza z ubiegania się o wybór do realizacji lokalnych strategii grup znajdujących się na innym terytorium niż nadmorskie. Jednocześnie zaznaczam, że ten dokument nie jest ostateczną wersją, lecz jest projektem, który jest w fazie uzgodnień społecznych.

    Odnośnie do wsparcia dla obszarów śródlądowych, panie pośle, należy zauważyć, że Europejski Fundusz Morski i Rybacki ma pomóc osiągnąć cele reformy wspólnej polityki rybołówstwa oraz wspierać osiągnięcie celów strategii Europa 2020. Jednym z głównych założeń funduszu jest przeniesienie punktu ciężkości w sektorze rybackim na rzecz rybactwa śródlądowego. W szczególności akwakultura zgodnie z projektem rozporządzenia będzie jednym z kluczowych elementów wsparcia. Jego zakres został rozszerzony w przyszłym okresie programowania.

    Chodzi przede wszystkim o wsparcie inwestycyjne w gospodarstwach akwakultury. Ponadto przewiduje się pomoc na tzw. dywersyfikację działalności oraz promowanie kapitału ludzkiego i tworzenie sieci kontaktów. Jest to szczególnie istotne w polskich uwarunkowaniach, gdzie chów i hodowla ryb są bardzo rozwinięte i charakteryzują się wielowiekowymi tradycjami. Przypomnę, że polska akwakultura to najstarsza akwakultura w Europie.

    I odnosząc się do pytania o wsparcie dla podmiotów publicznych, pan poseł pytał o to, informuję, że projekt Programu Operacyjnego ˝Rybactwo i morze˝ na lata 2014-2020 w żadnym wypadku nie wyklucza z katalogu beneficjentów podmiotów publicznych. Sektor publiczny będzie ujęty w sposób podobny, jak ma to miejsce w obecnym okresie programowania, w zależności od specyfikacji działań.

    Dziękuję, panie marszałku, już skończyłem.


8 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących.


Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Kazimierz Plocke:

    Dziękuję.

    Panie Marszałku! Panie Pośle! Otóż co do dyskusji dotyczącej wspólnej polityki rybackiej na lata 2014-2020, w zakresie realizacji tejże polityki jesteśmy w fazie ostatecznych uzgodnień. Natomiast jeśli chodzi o Europejski Fundusz Rybacki i Morski, a to jest kluczowe dla realizacji programów operacyjnych przez poszczególne państwa członkowskie, jesteśmy, można powiedzieć, rzeczywiście na etapie ostatnich uzgodnień z Komisją Europejską. Chcę też zaznaczyć, że kłopot dla wszystkich państw polega dzisiaj na tym, że jest proponowane podejście sektorowe czy branżowe, a nie, jak było do tej pory, w tej perspektywie, podejście kohezyjne. A więc Polska w tym momencie uzyskała bardzo dużą alokację środków, prawie 980 mln euro, łącznie z wkładem krajowym. Dla całej branży, która liczy ponad 35 tys. osób, to rzeczywiście były środki bardzo duże. Natomiast w tej perspektywie, przy podejściu sektorowym, te środki będą mniejsze - o ile mniejsze, jeszcze nie jesteśmy w stanie tej odpowiedzi udzielić, bo nie wiemy, dlatego że negocjacje trwają. A więc kwestia środków będzie znana później, a nasze zamierzenia są takie, aby w tej części roku, za prezydencji czeskiej, te negocjacje zakończyć. Będzie to bardzo trudne. Natomiast sam proces wdrażania i finansowego wsparcia - myślę, że będzie to rok 2015 w najlepszym wypadku. Dokumenty jeszcze nie są na szczeblu Parlamentu Europejskiego, w związku z tym ten proces pewnie jeszcze może potrwać kolejne miesiące.

    Co do kwestii dotyczących stosowania przez podmioty publiczne, samorządy generalnie, środków finansowych z programu operacyjnego, one oczywiście są wykorzystywane. Ja to zadeklarowałem i tak jest rzeczywiście w naszych projektach. Chcę też zwrócić uwagę, odpowiadając na ostatnią część pytania, o to, jak jest realizowany program operacyjny w tej perspektywie, że wystartowaliśmy z dwuletnim opóźnieniem. Na dzisiaj chcę zwrócić uwagę, że w przypadku osi pierwszej na potrzeby podpisanych umów zaangażowanie środków jest na poziomie 95%, a to dotyczy, przypomnę, modernizacji floty rybackiej. W osi drugiej, chów i hodowla ryb, przetwórstwo ryb: 1167 mln zł zaangażowanie i 84% podpisanych umów. Oś trzecia, czyli działania wspólne, nauka - 980 mln zł, zaangażowanie na podstawie umów 95%. I oś czwarta, lokalne grupy rybackie, 1070 mln - 66%. To właśnie jest efekt tego opóźnienia co najmniej dwuletniego, jeśli chodzi o lokalną strategię rybacką. (Dzwonek) I pomoc techniczna: 208 mln - 43% zaangażowania. Łącznie dla całego programu to jest ponad 82% środków, które już są zapisane w umowach. Nie będzie takiej możliwości, żebyśmy nie wykorzystali całej puli, całej alokacji na Program Operacyjny ˝Ryby˝. Dziękuję.



Poseł Kazimierz Plocke - Zapytanie z dnia 10 października 2013 roku.


59 wyświetleń




Zobacz także:







Poseł Kazimierz Plocke - Wystąpienie z dnia 10 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Kazimierz Plocke - Wystąpienie z dnia 24 czerwca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o kształtowaniu...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Kazimierz Plocke - Wystąpienie z dnia 25 czerwca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o kształtowaniu...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Kazimierz Plocke - Wystąpienie z dnia 10 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Kazimierz Plocke - Wystąpienie z dnia 23 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 101 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy