Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

13 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Finansów Publicznych oraz Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej o rządowym projekcie ustawy o likwidacji Funduszu Rozwoju Inwestycji Komunalnych (druki nr 1437 i 1593).


Poseł Andrzej Sztorc:

    Panie Marszałku! Panie Ministrze! Wysoka Izbo! Pragnę przedstawić stanowisko klubu Polskiego Stronnictwa Ludowego dotyczące nowego projektu ustawy o likwidacji Funduszu Rozwoju Inwestycji Komunalnych (druk nr 1437).

    Pragnę zacząć od samego momentu powstania tego funduszu. On od samego początku nie działał prężnie. Był oczekiwany przez samorządy, ale ograniczenie co do wielkości udzielanych kredytów sprawiło, że nie spełniał on ich oczekiwań. Dzisiaj po pewnym okresie swojej działalności fundusz okazuje się środkiem coraz bardziej nieskutecznym. Mimo niewielkiego całego kapitału założycielskiego wynoszącego około 52 mln niewykorzystane są w dalszym ciągu środki na udzielanie kredytów. Tak więc słuszne jest w tym momencie zadanie sobie pytania, czy jest celowe utrzymywanie tego funduszu, tych środków, i ponoszenie co roku kosztów związanych z jego obsługą. Po analizie wszystkich argumentów pragnę jeszcze zaznaczyć, że górna granica wysokości, mimo że w międzyczasie były modyfikowane warunki, poszerzane możliwości korzystania z tego funduszu przez powiaty i związki powiatów, udzielanych kredytów jest taka, że nie mogą przekroczyć 1 mln zł. Dzisiaj, przy bardzo dużych i niejednokrotnie bardzo kosztownych inwestycjach samorządów, przy korzystaniu przy tym ze środków unijnych kosztorysy, są znacznie większe, niż zakładano na początku. Same koszty dokumentacji to wielkie kwoty. Jeden milion złotych dzisiaj nie jest sumą, która jest w stanie na tyle wspomóc samorządy, by mogły zlecać duże projekty. Przy projektowaniu korzystają one z innych środków. I tu trzeba zaznaczyć, że powstały w międzyczasie inne podmioty, banki, które udzielają na te cele kredytów na korzystniejszych warunkach.

    Jeżeli się weźmie to wszystko pod uwagę - ponoszenie, jak mówię, kosztów obsługi - to może się okazać, że za lat kilka te środki stopniałyby do zera w związku z tym, że koszty corocznie byłyby opłacane, a efektów działalności tego funduszu by nie było. Wydaje mi się, że jest to słuszne - tym bardziej że projekt przewiduje niewielkie środki na to, jako że one mimo wszystkie nie są wielkie - bo zasili się budżet państwa i środki te będą przekazane na sektor wspomagania samorządów. Biorąc to wszystko pod uwagę, klub Polskiego Stronnictwa Ludowego poprze projekt ustawy zakładającej likwidację Funduszu Rozwoju Inwestycji Komunalnych, uważając za ze wszech miar celowe rozwiązanie tego problemu w sytuacji, kiedy jeszcze jest co przekazywać do budżetu państwa. Dziękuję bardzo.



Poseł Andrzej Sztorc - Wystąpienie z dnia 28 sierpnia 2013 roku.


126 wyświetleń

Zobacz także: