Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

18 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących.


Poseł Elżbieta Rafalska:

    Panie Marszałku! Panie Ministrze! Przygotowania do przekształcenia wojewódzkiego szpitala w Gorzowie trwają ponad rok. Szpital pogrąża się w coraz większych problemach, rosną zobowiązania, leczenie staje się zadaniem drugoplanowym, odchodzi kadra medyczna, toczą się sprawy w sądzie pracy - jest ich ponad 300 - są też zajęcia komornicze. Lista problemów jest bardzo długa, przekształcenie jest źle przygotowane. Sytuacja ewidentnie przerosła lubuski samorząd, harmonogram przekształceń się sypie. Przeprowadzenie w tym stanie nieprzygotowania rejestracji w KRS jest prostą drogą do upadłości szpitalnej spółki, a jest to jedyny szpital w Gorzowie, obsługujący 350 tys. mieszkańców, w otoczeniu którego znajdują się same już przekształcone szpitale.

    Panie ministrze, ponieważ jestem ograniczona czasowo, mam dwie minuty, skoncentruję się na pytaniach do pana. Proszę o precyzyjną odpowiedź, również pisemną. Czy pan minister zna aktualną sytuację, nie tylko finansową, w gorzowskim szpitalu zarządzanym przez byłego wiceministra zdrowia Marka Twardowskiego i o jakim terminie rejestracji spółki resort jest informowany? Drugie pytanie: Jak pan minister ocenia stan i jakość przygotowań do przekształcenia? Jaki jest stopień zaawansowania starań samorządu o dotacje? Czy to, co się dzieje, wzbudza zaufanie ministra? Jaka jest rola i ocena nadzoru w tym zakresie? Następnie pytanie: Jaka kwota dotacji jest wstępnie zarezerwowana i czy nowelizacja budżetu nie zmniejszy środków w rezerwie przeznaczonej na ten cel? Jakie są w tym zakresie ograniczenia terminowe?

    Panie ministrze, czy spółka w Gorzowie - obciążona ponad stumilionowym długiem, zobowiązaniami wymagalnymi, zajęciami komorniczymi, pustymi magazynami, bez środków na rozruch - ma szansę na przetrwanie? Czy obawy przed upadłością są uzasadnione? Czy którykolwiek szpital z przekształcanych dotąd w Polsce był obciążony wskaźnikiem zadłużenia 0,4-0,5? Jak sobie radzą takie placówki?

    Ostatnie pytania: Ile kosztowała gigantyczna kampania medialna? Z jakich środków była finansowana kampania reklamowa procesu przekształcenia szpitala? Ile kosztuje ta wątpliwa propaganda sukcesu i czy źródłem jej finansowania mogą być środki z dotacji z budżetu państwa?


18 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących.


Poseł Elżbieta Rafalska:

    Panie ministrze, nie odpowiedział pan na wiele pytań. Proszę mi powiedzieć, jakie szanse na przetrwanie ma spółka, która będzie obciążona stumilionowym długiem, w tym zobowiązaniami wymagalnymi na starcie? Ma puste magazyny, problemy kadrowe. Nie jesteśmy pewni, jaka będzie ostateczna wielkość tego zobowiązania. Czy pan jako minister, który do tej pory prowadził wiele czy obserwował wiele procesów przekształceniowych, ale też jako były dyrektor szpitala może z czystym sumieniem powiedzieć, że w takim kształcie powstała spółka nie jest od razu na starcie zagrożona upadłością?

    Czy słyszał pan o jej problemach w innym zakresie, nie tylko finansowym, ale również medycznym, o lekarzach rezydentach, którzy odchodzą, o nienaprawianym sprzęcie? Czy wie pan, jak ta sytuacja wygląda ze strony nadzoru, z punktu widzenia konsultantów wojewódzkich? Czy kontaktował się pan w tym zakresie z wojewodą lubuskim? Czy zna pan sytuację SOR-u, gdzie prowadzone były dyżury jednoosobowe, sytuacje, które stanowią bezpośrednie zagrożenie bezpieczeństwa zdrowotnego pacjentów? (Dzwonek) Chcę podkreślić, że jest to szpital, który obsługuje 350 tys. mieszkańców. Jest to jedyny szpital w 130-tysięcznym mieście wojewódzkim. Gdyby była sytuacja zagrażająca funkcjonowaniu tego szpitala, to proszę zobaczyć, jakiego zabezpieczenia byłby pozbawiony duży teren województwa lubuskiego.



Poseł Elżbieta Rafalska - Zapytanie z dnia 25 lipca 2013 roku.


66 wyświetleń