Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

9 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących.


Poseł Gabriela Masłowska:

    Dziękuję.

    Mamy następujące pytanie w imieniu wielu przedstawicieli organizacji dobroczynnych, którzy z oburzeniem kierują do nas zapytania: Dlaczego w Polsce przestał działać program dostarczania najuboższej ludności Unii Europejskiej nadwyżek żywności? Od końca 2013 r. te organizacje, a także bank żywności, Caritas praktycznie nie otrzymują, tak jak dotychczas, tejże żywności przeznaczonej dla osób z rodzin, w których dochód netto na członka wynosi 684 zł. Osoby te po prostu odchodzą z przysłowiowym kwitkiem, a często ta pomoc dla ludzi najuboższych jest warunkiem przeżycia.

    Polska należy do grupy krajów najuboższych w Unii Europejskiej. Dlaczego ministerstwo tego zaniechało, kto jest za to odpowiedzialny, dlaczego takie sytuacje mają miejsce? Tym bardziej że szumnie zapowiadana przez ministra rolnictwa Sawickiego pomoc w postaci bezpłatnej dystrybucji owoców i warzyw w związku z embargiem nałożonym przez Rosję na nasze produkty praktycznie nie działa. W jednym, drugim miejscu były jakieś pojedyncze dostawy niewielkich partii i dalej nic. Tłumaczą się brakiem procedur bądź też innymi względami sanitarnymi.

    Proszę więc o odpowiedź na pytanie: Co minister pracy i polityki społecznej zrobił w tej drugiej sprawie? Czy interesował się tym - bo to jest nasza wspólna, polska sprawa - dlaczego zapowiadany program wsparcia poprzez dostarczanie owoców i warzyw do szkół, domów dziecka, przedszkoli, organizacji charytatywnych i innych w tej chwili jest fikcją? Dziękuję.


9 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących.


Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Seredyn:

    Dziękuję.

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Panie i Panowie Posłowie! Do 28 lutego 2014 r. obowiązywał w naszym kraju program o nazwie PEAD. Był to program, w ramach którego dostarczano najuboższej ludności Unii Europejskiej nadwyżki żywności. Jeśli chodzi o sposób wykorzystania tych środków, byliśmy uplasowani na 3. miejscu, po Włoszech i Hiszpanii. Tak jak powiedziałam na początku, 28 lutego zakończyła się realizacja tego programu. Nowy projekt Programu Operacyjnego ˝Pomoc żywnościowa˝ na lata 2014-2020 został przygotowany w oparciu o rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym, wtedy kiedy Komisja Europejska wydała stosowne rozporządzenie, a było to 11 marca tego roku.

    To nie znaczy, że nie zrobiliśmy nic. Prace nad tym programem i wszystkimi sprawami związanymi z legislacją zostały uruchomione już w roku 2013 wspólnie z organizacjami pozarządowymi, a także innymi instytucjami, które będą realizowały program FEAD - mówię tutaj o ministerstwie rolnictwa, a przede wszystkim o Agencji Rynku Rolnego. Trwały one od połowy ubiegłego roku. Uzgodniony w trybie prac legislacyjnych projekt Programu Operacyjnego ˝Pomoc żywnościowa˝ został przyjęty uchwałą Rady Ministrów 15 kwietnia br. i przekazany do zatwierdzenia przez Komisję Europejską zaraz na początku maja, wtedy kiedy został uruchomiony system SFC, który pozwalał na wprowadzenie programu operacyjnego do tego systemu i przekazanie oficjalnie do Komisji Europejskiej.

    Komisja zgłosiła do programu operacyjnego kilka uwag. Te uwagi spłynęły do nas 15 lipca. Jesteśmy na etapie roboczych uzgodnień, a tak naprawdę one są już na finiszu. Mam nadzieję, że w przyszłym tygodniu program operacyjny zostanie roboczo zatwierdzony przez Komisję Europejską, po czym nasza Rada Ministrów go przyjmie.

    W bezpośredniej realizacji programu w Polsce uczestniczyć będą wybrane w drodze konkursu organizacje partnerskie. Do tej pory, jak słusznie pani poseł wskazała, były to cztery organizacje. Ponieważ obowiązuje nas zasada partnerstwa, musimy dokonać wyboru w trybie konkursu ofert, ale spodziewamy się udziału organizacji podobnych oraz tych samych, które do tej pory profesjonalnie realizowały zadania związane z pomocą najuboższym, czyli Caritasu, banków żywności, Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej i PCK. Agencja Rynku Rolnego będzie organizowała przetargi na dostawę artykułów spożywczych do magazynów organizacji partnerskich. Organizacje partnerskie, które podpiszą z agencją umowę, będą dystrybuować otrzymane artykuły spożywcze w formie paczek i posiłków. Agencja Rynku Rolnego jest już roboczo przygotowana do tego, żeby ogłosić taki przetarg. 13 września, czyli w sobotę, wejdzie w życie ustawa o zasadach realizacji programów w zakresie polityki spójności finansowanych w perspektywie finansowej 2014-2020, która jest jedną z formalnych podstaw ogłoszenia przetargów.

    W chwili obecnej trwają także prace nad dokumentami opisującymi funkcje i procedury służące przygotowaniu Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej do pełnienia funkcji instytucji zarządzającej Programem Operacyjnym ˝Pomoc żywnościowa˝. Po wejściu w życie ustawy ogłosimy konkurs, który pozwoli nam wyłonić organizacje partnerskie, czyli organizacje pozarządowe, które bezpośrednio będą realizowały dostarczanie i zakup żywności. Spodziewamy się pierwszego uruchomienia przetargu jeszcze we wrześniu i dostarczenia pierwszej żywności przed upływem roku. Myślę, że to będą święta Bożego Narodzenia. Dziękuję bardzo.


9 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących.


Poseł Józefa Hrynkiewicz:

    Przepraszam bardzo, panie marszałku, zapewne słyszał pan, co mówiła pani minister. Mówimy o dożywianiu najbiedniejszych grup ludności w Polsce, które naprawdę muszą codziennie otrzymać pomoc. Na pewno pani minister dzisiaj też zjadła śniadanie, opowiada nam o procedurach, pracach, przetargach, konkursach, tymczasem nie mówi o tym, co zrobiła, kiedy tego programu nie było. Proszę odpowiedzieć na to pytanie.


9 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących.


Poseł Elżbieta Rafalska:

    Pani Minister! Procedury przetargów, konkursów i współpracy do garnka nie włożymy. Jemy codziennie. Mówiła pani, że program unijny zakończył się 28 lutego, banki żywności świecą pustkami od pół roku, a ministerstwo zapowiada, że nowy program unijny ma być uruchomiony dopiero w I kwartale 2015 r. Wiem, że minister pracy wystąpił do urzędów marszałkowskich o wsparcie zakupów żywności (Dzwonek), o dodatkowe działania ze strony samorządów. Proszę powiedzieć, jakie państwo macie informacje na temat tego, jak drastycznie spadł poziom pomocy żywieniowej, która do tej pory była dystrybuowana przez banki. Proszę nie opowiadać Polakom, że mają się najeść procedurami i staraniami, które podejmuje ministerstwo.


9 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących.


Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Seredyn:

    Dziękuję.

    Panie Marszałku! Panie i Panowie Posłowie! Mówimy o programie, za którym - jak sama nazwa wskazuje - stoją unijne pieniądze, a zatem obowiązują nas unijne przepisy. Jeden program się skończył, drugi jest w trakcie formalnych procedur. Proszę państwa, to jest jedno. Mówimy jednak także o tym, że obywatele naszego kraju, którzy są uprawnieni do korzystania z pomocy społecznej, mogą również korzystać z naszego rządowego programu ˝Pomoc państwa w zakresie dożywiania˝. Nie pozostawiamy naszych obywateli, którzy są najbiedniejsi i potrzebują jedzenia, samych sobie. Mamy dodatkowe pieniądze, tych pieniędzy jest 550 mln rocznie i są one wykorzystywane do tego, żeby pomóc najbiedniejszym i najuboższym. Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Józefa Hrynkiewicz i Elżbieta Rafalska - pytanie z 11 września 2014 r.


23 wyświetleń