Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

12 punkt porządku dziennego:


Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy Kodeks wyborczy oraz o zmianie niektórych innych ustaw (druk nr 1438).


Poseł Józef Rojek:

    Panie Marszałku! Wysoki Sejmie! Dzisiaj obrady były wyjątkowe, bo w odniesieniu do znaczącej części punktów, poza tym ostatnim, była zgodność wszystkich klubów. Myślę, że w tym punkcie będzie podobnie.

    (Poseł Tomasz Makowski: Będzie bunt?)

    Nie wiem. To jest pytanie, na które odpowiemy na samym końcu.

    Ja w imieniu klubu Solidarnej Polski chcę przedstawić kierowany przez nas do Izby projekt o zmianie ustawy Kodeks wyborczy oraz o zmianie niektórych innych ustaw.

    Drodzy państwo, w skrócie chodzi o bezpośredni wybór starosty powiatu i wybór marszałka województwa. Technicznie polega to na tym, że w ustawie z dnia 5 stycznia 2011 r. Kodeks wyborczy wprowadza się zmianę, która polega na tym, że po art. 493 dodaje się dział VIIIa, który obejmuje wybory starosty powiatu, jest on podzielony na rozdziały i artykuły, oraz dział VIIIb, który ujmuje wybór marszałka województwa. Drodzy państwo, te działy zawierają zapisy podobne do tych, które obowiązują w dotychczasowych wyborach wójta, burmistrza, prezydenta.Solidarna Polska w swoich wystąpieniach i w informacjach płynących nawet z tej mównicy mówiła o tym, czyli o bezpośrednim wyborze starosty i marszałka województwa. Jest to na pewno projekt kontrowersyjny. Nawet z min, które widzę, wnioskuję, że na pewno będzie oceniany krytycznie. Oczywiście poczekajmy na wystąpienia klubowe.

    Dlaczego tego chcemy? Jest to jednak zmiana pewnego obowiązującego dotąd systemu. Zmiany zawsze mają to do siebie, że każdy się pyta, większość ma wątpliwości. Dlaczego mamy nie wybierać w sposób bezpośredni starosty powiatu i marszałka województwa? My mówimy, że to pomoże w demokratyzacji samorządu. Myślę, że legitymacja z wyboru bezpośredniego, a tu, na sali, jest bardzo dużo samorządowców, waży więcej niż z wyboru pośredniego przez, jak dotychczas, radnych powiatu czy radnych sejmiku województwa. Myślę, że ta legitymacja daje staroście i marszałkowi większe możliwości, ale oznacza też większą odpowiedzialność. Przecież wszyscy wiemy, że np. starostą lub marszałkiem województwa mógł być wybrany nawet ktoś spoza samorządu, spoza wybranych radnych. Tak to jest, drodzy państwo.

    (Poseł Piotr Zgorzelski: Kto jest organem?)

    Organem jest i sejmik, i rada, i organ wykonawczy, starosta i marszałek. Oczywiście, że tak.

    (Poseł Halina Rozpondek: A zarząd?)

    Przecież mówię, że zarząd. Oczywiście, że tak.

    (Poseł Halina Rozpondek: Trzy organy.)

    Nie, nie, i jeden, i drugi, bo jest organem w województwie.

    Proszę państwa, będziecie państwo mieli możliwość wypowiadania się.

    Wicemarszałek Marek Kuchciński:

    Przepraszam, panie pośle.

    Prosiłbym państwa posłów, żebyście nie wchodzili w słowo, nie dopytywali się. Każdy z państwa będzie miał prawo i możliwość zabrania głosu podczas dyskusji. Nie przeszkadzajcie posłowi przedstawiającemu projekt.

    Proszę.

    Poseł Józef Rojek:

    Panie marszałku, myślę, że na tym skończę i dam możliwość wypowiadania się na ten temat przedstawicielom klubów. Jestem do dyspozycji później i odpowiem na pytania. Dziękuję bardzo.



Poseł Józef Rojek - Wystąpienie z dnia 10 lipca 2013 roku.


84 wyświetleń

Zobacz także: