Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

13 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących.


Poseł Elżbieta Rafalska:

    Panie Marszałku! Panie Ministrze! Jak wynika z projektu rozporządzenia Komisji Wspólnoty Europejskiej o uznaniu niektórych kategorii pomocy za zgodne ze wspólnym rynkiem w zastosowaniu art. 107 i 108 traktatu, ma zostać wprowadzony obowiązek zgłaszania programów pomocowych, dla których planowane lub rzeczywiste roczne wydatki publiczne przekraczają 0,01% PKB. Gdyby ten projekt Komisji Europejskiej wprowadzający limity kwotowe zaczął obowiązywać, roczne wsparcie finansowe z budżetu na zatrudnianie osób niepełnosprawnych spadłoby z 3 mld zł, które są w tej chwili wydawane, do 200 mln zł. Praktycznie oznaczałoby to niemalże likwidację całego niezłego systemu wsparcia osób niepełnosprawnych.

    Przy obecnym wysokim poziomie bezrobocia w Polsce liczba osób bezrobotnych jest ciągle bardzo wysoka, a jak wynika z wyliczeń Platformy Integracji Osób Niepełnosprawnych PION, po wejściu w życie tego rozporządzenia bez pracy w Polsce pozostałoby 19 na 20 osób niepełnosprawnych. Aktualnie dofinansowanie do wynagrodzeń otrzymuje 240 tys. osób niepełnosprawnych. Ta sytuacja spowodowała liczne jednoznaczne protesty stowarzyszeń osób niepełnosprawnych oraz pracodawców zatrudniających osoby niepełnosprawne, interweniowały także zakłady pracy chronionej. Prośby o interwencję były pewnie bardzo licznie kierowane do wszystkich biur poselskich.

    Panie Ministrze! Unia Europejska jest zobowiązana do ochrony praw osób niepełnosprawnych. Jak to możliwe, że proponuje się wprowadzenie limitów, które tak naprawdę są dyskryminacyjne dla osób niepełnosprawnych i mogą przyczynić się do wzrostu poziomu bezrobocia w grupie osób niepełnosprawnych? Jakie działania i kiedy podejmował rząd w sprawie tego niekorzystnego rozporządzenia?

    Czy rząd wie, ile byłoby zagrożonych miejsc pracy, gdyby rozporządzenie weszło w życie 1 stycznia 2014 r.? Wiem, że w tej sprawie składali interpelacje eurodeputowani Prawa i Sprawiedliwości Tomasz Poręba i Konrad Szymański, a w spotkaniu w Brukseli brali udział również polscy eurodeputowani. Co na tym spotkaniu zostało ustalone?



Poseł Elżbieta Rafalska - Zapytanie z dnia 11 lipca 2013 roku.


51 wyświetleń