Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

19 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Finansów Publicznych o uchwale Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy Prawo bankowe oraz ustawy o funduszach inwestycyjnych (druki nr 1362 i 1375).


Poseł Wiesław Janczyk:

    Dziękuję bardzo.

    Panie Marszałku! Wysoki Sejmie! Panie Ministrze! Mam zaszczyt w imieniu Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość przedstawić stanowisko klubu odnośnie do uchwały Senatu, zawartej w druku sejmowym nr 1362, w sprawie ustawy o zmianie ustawy Prawo bankowe oraz ustawy o funduszach inwestycyjnych.

    Trzeba nadmienić, że projekt przebył bardzo długą drogę od propozycji ambitnej, która wyszła z Senatu, do propozycji znacznie zawężającej obszar zmian, niemal literalnie wykonującej wyrok Trybunału Konstytucyjnego, która zresztą niejako rzutem na taśmę, na zakończenie drugiego czytania, została wypracowana w uzgodnieniu z kancelarią prawną Sejmu, od projektu bardzo ambitnego, który wyłączał moc urzędową pism i dokumentów bankowych, do projektu zawierającego sformułowanie, dzięki któremu uzyskano konsensus i większość parlamentarną, polegające na tym, że moc urzędowa dokumentów i pism bankowych zostanie wyłączona tylko w postępowaniu cywilnym.

    W przypadku dwóch poprawek Senatu w uzasadnieniu przekazano informację, iż powstały z obawy, że przy obecnym kształcie propozycji ustawowej nie będzie można dokonywać prawomocnie wpisu na podstawie dokumentów bankowych i dokumentów funduszy inwestycyjnych w sposób wiążący. Właściwie nie doszło do uzgodnienia, konsensusu między kancelariami prawnymi Senatu i Sejmu. Stanowisko większości członków Komisji Finansów Publicznych zostało tutaj zaprezentowane przez klub Platformy Obywatelskiej.

    Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość nie będzie głosował za odrzuceniem poprawek Senatu, bo tak naprawdę wątpliwości nie zostały rozwiane i dopiero praktyka pokaże, jakie będą interpretacje tego dotyczące. Chciałbym też wyrazić ubolewanie z tego powodu, że w toku prac nad pierwotnym dokumentem, który wyszedł z Senatu - o wiele szerszym zakresie zmian oczekiwanych przez rynek, oczekiwanych przez kontrahentów, przez klientów, osoby fizyczne i przedsiębiorców, którzy korzystają z usług finansowych banków, zmian dających nadzieję na wyrównanie statusu stron w różnego rodzaju postępowaniach gospodarczych, cywilnych, prawnych i karnych - doszło tylko do zmniejszenia mocy dokumentu urzędowego w postępowaniach cywilnych ze strony banków, w innym zakresie nie. Tak samo nie doszło do uzgodnienia, konsensusu co do zniesienia przywileju bankowego polegającego na możliwości stosowania bankowego tytułu egzekucyjnego, o co wnioskowaliśmy, nad czym bardzo ubolewamy. Nadmienię tylko, że przygotowaliśmy odrębny projekt w tej sprawie, który jest złożony w lasce marszałkowskiej. Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Wiesław Stanisław Janczyk - Wystąpienie z dnia 23 maja 2013 roku.


74 wyświetleń

Zobacz także:




Zobacz także:








Poseł Wiesław Stanisław Janczyk - Wystąpienie z dnia 09 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Informacja bieżąca w sprawie dominacji zagranicznego kapitału w...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Wiesław Stanisław Janczyk - Wystąpienie z dnia 22 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o sprawozdaniu z wykonania budżetu państwa za...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Wiesław Stanisław Janczyk - Wystąpienie z dnia 22 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o poselskich projektach ustaw o zmianie ustawy –...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Wiesław Stanisław Janczyk - Wystąpienie z dnia 08 października 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 102 Sprawozdanie Komisji o uchwale Senatu w sprawie ustawy o zmianie...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy