Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

14 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących.


Poseł Józef Lassota:

    Panie Marszałku! Pani Minister! Szanowni Państwo! Aktualnie w Polsce trwa bardzo pozytywna rewolucja cyfrowa w telewizji. Sukcesywnie na kolejnych obszarach geograficznych kraju wyłączane są analogowe nadajniki telewizji naziemnej. Zgodnie z ustawą z 30 czerwca 2011 r. o wdrożeniu naziemnej telewizji cyfrowej nadawca publiczny, czyli Telewizja Polska SA, jest zobowiązany do zapewnienia pokrycia sygnałem programów telewizyjnych TVP 1, TVP 2 oraz regionalnych programów telewizyjnych terytorium Polski, na którym zamieszkuje co najmniej 95% ludności. Dzięki procesowi cyfryzacji telewizji naziemnej w Polsce w miejsce dotychczas dostępnych kilku programów telewizji analogowej możliwy będzie odbiór ogólnopolski nawet do 24 bezpłatnych programów telewizji cyfrowej.

    Obecnie, jak wiadomo, telewizja cyfrowa posługuje się już trzema multipleksami cyfrowymi. Daje to nieporównywalnie większe i nowe możliwości korzystania z przenikającego się cyfrowego świata telewizji i Internetu. Przechodzenie do rzeczywistości świata cyfrowego daje z jednej strony wyższą jakość życia, ale z drugiej strony w okresie przejściowym wymaga przygotowania technicznego i oswojenia z nową rzeczywistością, w szczególności populacji ludzi starszych i na obszarach mniej zaawansowanych technologicznie. Jak wiadomo, przełączanie całego obszaru Polski na odbiór telewizji cyfrowej ma się zakończyć w lipcu tego roku.

    Teraz pytania do pani minister. Jakie ujawniły się problemy związane z procesem przechodzenia na odbiór telewizji cyfrowej, nieprzewidziane wcześniej, i w jaki sposób były i są rozwiązywane? Czy doświadczenia z dotychczasowego wdrażania tego procesu pozwalają na optymizm dotyczący jego zakończenia za kilka miesięcy? Dziękuję.



Poseł Józef Lassota - Zapytanie z dnia 09 maja 2013 roku.


63 wyświetleń

Zobacz także: