Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj
Oświadczenia.


Poseł Anna Elżbieta Sobecka:

    Dziękuję, panie marszałku.

    W związku z decyzją Prezydium Sejmu o nieprzyjęciu złożonych przeze mnie w ostatnim czasie interpelacji oświadczam: Interpelowanie w ważnych sprawach społecznych było, jest i będzie dla mnie priorytetem w mojej pracy poselskiej. Zawsze były one wynikiem troski o ludzi, którzy każdego dnia stają przed dylematami nieznanymi obecnej władzy. Wynika to z tego, że rządzący nie pochylają się nad ważkimi problemami, z którymi boryka się coraz większa część naszego społeczeństwa. Choć te trudności nie są znane większości tu obecnych z własnego doświadczenia, nie zwalnia to nikogo z obowiązku poprawy losu ludzi, których te problemy dotykają. I tego typu kwestie zawierały moje dotychczas złożone interpelacje.

    Interpelacje są podstawowym instrumentem kontrolującym rząd i jako poseł mam prawo wiedzieć, w jaki sposób władza realizuje swoje zobowiązania wobec obywateli. Zawsze interpelowałam w wielu sprawach, bo obecna władza karygodnie zaniedbuje swoje podstawowe obowiązki, tak jak to miało miejsce w przypadku blisko 880 wyroków wydanych przez Europejski Trybunał Praw Człowieka, które mimo upływu nawet kilku lat nie zostały wykonane przez rząd.

    Państwa sygnatariusze europejskiej Konwencji praw człowieka zobowiązały się do zapewnienia każdemu człowiekowi podlegającemu ich jurysdykcji praw i wolności określonych w konwencji, tym samym zobowiązały się do wykonania ostatecznego orzeczenia Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w każdym przypadku, co jednoznacznie wynika z art. 46 europejskiej Konwencji praw człowieka. Długi okres oczekiwania na wykonanie orzeczeń Europejskiego Trybunału Praw Człowieka poważnie osłabia skuteczność systemu Konwencji praw człowieka. W efekcie dochodzi do sytuacji, gdy jednostka, której prawa gwarantowane konwencją naruszono, nie uzyskuje realnej ochrony. Polska jest z reguły wymieniana jako jedno z tych państw, w których istnieją poważne wady systemowe powodujące powtarzanie się naruszeń konwencji i nadwerężające zasadę rządów prawa. Brak podejmowania przez rząd inicjatywy ustawodawczej w celu pełnego wykonania orzeczeń Europejskiego Trybunału Praw Człowieka oraz brak kontroli nad projektami ustaw pod względem zgodności z europejską konwencją praw człowieka powoduje, iż prawa kolejnych osób zostają naruszone.

    Nieprawdą jest, iż interpelacje złożone w sprawie kilkuset niewykonanych orzeczeń Europejskiego Trybunału Praw Człowieka różnią się tylko numerami spraw w Trybunale. Prezydium Sejmu zdaje się zapominać o tym, iż za każdym z tych numerów kryje się konkretny człowiek, jego problem, a czasem życiowy dramat, i konkretny przepis prawa, który należałoby dostosować do europejskiej konwencji praw człowieka. Z doświadczenia wiem, że gdybym te kilkaset interpelacji złożyła w postaci jednego dokumentu, otrzymałabym jedną, bardzo ogólną odpowiedź, która nie dotknęłaby nawet sedna sprawy. Znając ogromną skalę problemu braku wykonywania wyroków Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, nie mogę być obojętna na uporczywe, notoryczne łamanie praw człowieka w jego własnym kraju. Kraju, który powinien stać na straży praw i wolności obywatelskich określonych w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej oraz w europejskiej konwencji praw człowieka. Jako parlamentarzysta mam prawo wiedzieć, czym według Europejskiego Trybunału Praw Człowieka Polska naruszyła prawo w przypadku konkretnego wyroku będącego orzeczeniem w sprawie konkretnego człowieka i jaki przepis należy w tej sprawie poprawić. Skoro poszczególne skargi trafiły do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, oznacza to, że nie są to sprawy błahe, a za takie właśnie uważa je wicemarszałek Wenderlich.

    Parlamentarzysta zajmuje się stanowieniem prawa i ograniczanie dostępu do informacji o potrzebnych zmianach w prawodawstwie polskim oraz nadawanie im kategorii błahych jest zachowaniem niedopuszczalnym. (Dzwonek) Poprzez takie działania Prezydium Sejmu tuszuje niekompetencje i nieróbstwo, nieudolność rządu. Regulamin Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej w art. 192 ust. 1 i 2 jednoznacznie wskazuje na to, jakie wymogi powinna spełnić interpelacja. Interpelacje złożone przeze mnie w sprawie niewykonania orzeczeń Trybunału spełniają wymagane kryteria. W związku z tym Prezydium Sejmu nie ma prawa odmówić przyjęcia złożonych interpelacji.

    Zleciłam prawnikom sporządzenie opinii prawnej, czy marszałek Ewa Kopacz wraz z wicemarszałkami nie naruszyli art. 231 Kodeksu karnego, przekraczając uprawnienia funkcjonariusza publicznego, oraz art. 7 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, a także w przypadku potwierdzenia jednogłośnego poparcia wniosku pana Wenderlicha zawnioskuję do Klubu Parlamentarnego PiS o cofnięcie rekomendacji wicemarszałkowi Kuchcińskiemu.

    Plusem całego tego zamieszania jest to, iż opinia publiczna dowiedziała się o ogromnych zaległościach polskiego rządu, które bagatelizował przez kilka lat, a które dotyczą fundamentalnych praw i wolności obywatelskich. Apeluję o zmianę decyzji Prezydium Sejmu. Dziękuję za uwagę. Dziękuję za możliwość przedłużenia wypowiedzi.



Poseł Anna Elżbieta Sobecka - Oświadczenie z dnia 04 kwietnia 2013 roku.


110 wyświetleń

Zobacz także:




Zobacz także:







Poseł Anna Elżbieta Sobecka - Wystąpienie z dnia 09 kwietnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 90 Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o leczeniu niepłodności...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy


Poseł Anna Elżbieta Sobecka - Wystąpienie z dnia 08 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 96 Sprawozdanie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z działalności w...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Anna Elżbieta Sobecka - Wystąpienie z dnia 08 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 96 Sprawozdanie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z działalności w...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Anna Elżbieta Sobecka - Wystąpienie z dnia 24 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 101 Informacja bieżąca w sprawie zamierzeń rządu w zakresie pomocy...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy