Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

1 punkt porządku dziennego:


Przedstawione przez Radę Ministrów sprawozdanie z funkcjonowania ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie za lata 2010 i 2011 (druk nr 969) wraz ze stanowiskiem Komisji Polityki Społecznej i Rodziny (druk nr 1094).


Poseł Adam Rogacki:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Nikogo nie trzeba przekonywać o ogromnej roli, jaką organizacje pozarządowe odgrywają w naszym życiu, w codziennym życiu, kiedy bardzo często tam, gdzie niedomaga państwo, właśnie organizacje pożytku publicznego, czy w zakresie opieki nad dziećmi, nad osobami niepełnosprawnymi, w zakresie działań dotyczących kultury, sportu i jeszcze wielu innych dziedzin, wypełniają rolę, którą powinno odgrywać państwo. Dlatego dobrze, że funkcjonuje taka ustawa i, o czym warto wspomnieć, dobrze, że w okresie rządów Prawa i Sprawiedliwości ułatwiliśmy przekazywanie tego 1%, aby nie trzeba było, tak jak wcześniej, wypisywać tych wszystkich formularzy w celu przekazania tej kwoty. Dzisiaj jest prosty zapis, który powoduje, że pieniądze są przekazywane organizacji pożytku publicznego.

    Jednak wiele niedomagań tej ustawy nadal, do dzisiaj, istnieje, dlatego chciałbym zapytać, czy przedstawiciel ministerstwa widzi te problemy i czy ma jakieś pomysły na ich rozwiązanie. Przede wszystkim jest kwestia tego, że bardzo wiele organizacji pożytku publicznego, tych lokalnych, mniejszych, zaczynając działalność, chociażby ma kłopoty z kosztami utrzymania księgowości, z przygotowaniem bilansów. To wszystko jest bardzo kosztowne i po prostu pożera bardzo dużą część tych pieniędzy, zwłaszcza że wiemy, iż tak naprawdę najczęściej kilka osób jest bardzo zaangażowanych w taką działalność i bardzo trudno prowadzić tę całą buchalterię, nie tylko księgową.

    Inny, kolejny problem, który jest zgłaszany, dotyczy tego, że bardzo często do organizacji pożytku publicznego bardzo późno docierają dane od darczyńców. Kiedy to jest ważne? Gdy dana organizacja zbiera pieniądze np. na pomoc dla kilkorga dzieci, bardzo ważna jest informacja, do którego dziecka przypisać daną kwotę. (Dzwonek) Dopóki te informacje nie dotrą, organizacja tak naprawdę często przez rok nie może wydatkować tych pieniędzy.

    Na koniec powiem tylko, że skoro my, politycy, mamy ten przywilej i korzystamy z tej możliwości, że w okresie kampanii wyborczych jest bezpłatny czas antenowy, z którego możemy korzystać, to być może warto byłoby zastanowić się, czy w okresie, kiedy można przekazywać ten 1%, nie dać takiej możliwości również organizacjom pożytku publicznego, i to nie tylko w przypadku mediów publicznych. Dziękuję. (Oklaski)



Poseł Adam Rogacki - Wystąpienie z dnia 06 marca 2013 roku.


95 wyświetleń

Zobacz także: