Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

13 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Finansów Publicznych o uchwale Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych oraz niektórych innych ustaw (druki nr 1137 i 1156).


Poseł Wiesław Janczyk:

    Dziękuję bardzo.

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Panie Ministrze! Mam zaszczyt w imieniu klubu Prawo i Sprawiedliwość przedstawić stanowisko klubu wobec projektu ustawy o zmianie ustawy o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu.

    Przypomnę, że w trzecim czytaniu i w głosowaniu nad projektem rządowym klub Prawo i Sprawiedliwość nie poparł tego projektu. Nie poparliśmy tej zmiany głównie z tego powodu, że uznaliśmy, iż propozycje zapisane odnośnie do kar dla podmiotów, które łamią przepisy tej ustawy przy wprowadzaniu papierów do obrotu na rynku kapitałowym w Polsce, są w dużym stopniu nieadekwatne do potencjału poszczególnych firm, do ich sumy bilansowej, do wielkości aktywów, do wielkości przychodów, a w sytuacji kiedy ta ustawa szerzej otwiera nasz rynek na operacje transgraniczne, ma to istotne znaczenie.

    Drugi element - podnosiliśmy kwestię nieadekwatności nazywania emisji publicznych ofertą publiczną, co sugeruje to, że te oferty mają coś wspólnego z sektorem publicznym, z ofertą Skarbu Państwa albo z ofertą dotyczącą finansów publicznych, podczas gdy w rzeczywistości na ogół nigdy albo bardzo rzadko tylko tak jest, a ma to charakter istotny przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych przez indywidualnych inwestorów, którzy często uważają, że ta inwestycja - oznaczona jako inwestycja publiczna - mogłaby być o wiele bardziej bezpieczna i o wiele bardziej transparentna.

    Ponadto uznaliśmy, że na dzisiaj standardy informacyjne w zakresie memorandum informacyjnego i prospektu emisyjnego obowiązujące na polskim rynku, podlegające ścisłym rygorom nadzoru Komisji Nadzoru Finansowego w zakresie udostępniania informacji o ofertach potencjalnym inwestorom instytucjonalnym i osobom, które na własną rękę próbują kupować akcje, bez żadnych pośredników, są o wiele wyższe niż te nowe, jakie zapanują w sytuacji, kiedy będziemy akceptować dokumenty wygenerowane na użytek innych rynków finansowych, zwłaszcza przy operacjach transgranicznych oferowania papierów i aktywów na polskim rynku przez inwestorów zagranicznych. To były główne powody, dla których nie chcieliśmy tej ustawy poprzeć.

    Jeśli chodzi o poprawki Senatu, jest ich 13, wypowiemy się jutro w głosowaniu szczegółowo co do tego, które z nich będziemy akceptować. Zostały one tutaj przez panią poseł sprawozdawcę szczegółowo omówione, a więc nie ma powodu, żeby do nich wracać. Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Wiesław Stanisław Janczyk - Wystąpienie z dnia 07 marca 2013 roku.


199 wyświetleń

Zobacz także:




Zobacz także:








Poseł Wiesław Stanisław Janczyk - Wystąpienie z dnia 09 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Informacja bieżąca w sprawie dominacji zagranicznego kapitału w...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Wiesław Stanisław Janczyk - Wystąpienie z dnia 22 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o sprawozdaniu z wykonania budżetu państwa za...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Wiesław Stanisław Janczyk - Wystąpienie z dnia 22 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o poselskich projektach ustaw o zmianie ustawy –...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Wiesław Stanisław Janczyk - Wystąpienie z dnia 08 października 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 102 Sprawozdanie Komisji o uchwale Senatu w sprawie ustawy o zmianie...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy