Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

9 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących.


Poseł Monika Wielichowska:

    Panie Marszałku! Szanowny Panie Ministrze! Wielokrotnie wyrażaliśmy ogromne zaniepokojenie planami reorganizacji Straży Granicznej na południu Polski, które dotyczą zniesienia Sudeckiego Oddziału Straży Granicznej z siedzibą w Kłodzku, oddziału w Nowym Sączu oraz odejścia z opracowanych i przyjętych w 2009 r. ˝Założeń wieloletniej koncepcji funkcjonowania Straży Granicznej w latach 2009-2015˝, które zakładały m.in. wyznaczenie na komendę oddziału dla granicy z Republiką Czeską komendy Sudeckiego Oddziału Straży Granicznej z siedzibą w Kłodzku oraz że na granicy z jednym państwem funkcjonować będzie jeden oddział Straży Granicznej. Dokument ten został rzetelnie i merytorycznie opracowany podczas rządów Platformy Obywatelskiej i PSL.

    Pytamy: Dlaczego MSW w swojej propozycji reorganizacji odchodzi od wcześniej wypracowanej koncepcji, planując likwidację oddziałów sudeckiego i karpackiego na rzecz Śląskiego Oddziału Straży Granicznej w Raciborzu? Dlaczego doskonale przygotowana infrastruktura, czyli wielomilionowe nakłady poniesione w Sudeckim Oddziale Straży Granicznej w Kłodzku i w Nowym Sączu także podczas rządów Platformy Obywatelskiej i PSL, nagle staje się niewystarczająca do wykonywania powierzonych zadań? Czy planując proponowane zmiany kiedykolwiek zakładano możliwość pozostawienia Karpackiego Oddziału Straży Granicznej, skoro i tak zakłada się pozostawienie tam komórki właściwej w sprawach zabezpieczenia działań wydziału, orkiestry reprezentacyjnej, pododdziału odwodowo-reprezentacyjnego czy ambulatorium? Cieszyn ma np. za mało magazynów. Czy nie prościej, a zatem logiczniej, byłoby ze względu na niewielką infrastrukturę zlikwidować siedzibę Śląskiego Oddziału Straży Granicznej w Raciborzu, pozostawiając jedynie placówkę Straży Granicznej, która już tam funkcjonuje?

    Dlaczego w uzasadnieniu do projektu rozporządzenia czytamy, że wykorzystując wcześniejsze doświadczenia Straży Granicznej z funkcjonowania w warunkach strefy Schengen, zatwierdzone w 2009 r. przez ministra spraw wewnętrznych, zapadła decyzja, by dokonać ponownej analizy zagrożeń pozostających we właściwości Straży Granicznej na południu kraju? Co takiego wydarzyło się przez te ostatnie 3 lata? (Dzwonek) Jakie w 2012 r. pojawiły się nowe zagrożenia, które wymagały analizy, czy też może jakich zagrożeń celowo nie wzięto pod uwagę, opracowując przedmiotową decyzję? Dlaczego w projekcie uzasadnienia brakuje porównania oddziału w Kłodzku z oddziałem w Raciborzu? Dlaczego jako argument brana jest pod uwagę współpraca z partnerami niemieckimi oddziału w Krośnie, a nie jest brana współpraca z partnerami czeskimi? Jaki stan bezrobocia odnotowany jest w styczniu w powiatach raciborskim, kłodzkim, krośnieńskim? Czy MSW dysponuje informacjami, że Sudecki Oddział Straży Granicznej, może nawet jako jedyny, posiada możliwość zapewnienia zakwaterowania funkcjonariuszom z innych oddziałów poprzez korzystanie z pokoi internatowych oraz uzyskał deklarację burmistrza i wójta gminy, że w przypadku pozostawienia komendy oddziału w Kłodzku przekażą oni mieszkania na potrzeby Straży Granicznej? Jakie jest porównanie opłat rocznych, czyli kosztów utrzymania infrastruktury, w oddziale w Raciborzu oraz w oddziale w Kłodzku?

    Proszę o podanie wyliczeń dotyczących obniżenia utrzymania Sudeckiego Oddziału Straży Granicznej w Kłodzku, a także oszczędności wynikających z przeniesienia do budynków Sudeckiego Oddziału Straży Granicznej Policji, Inspekcji Transportu Drogowego oraz urzędu celnego? Czy MSW wzięło pod uwagę fakt, że Sudecki Oddział Straży Granicznej...


Poseł Monika Wielichowska:

    Ostatnie pytanie, panie marszałku.

    ...miał plany utworzenia centrum służb mundurowych? Czy warto zabijać inicjatywę łączącą wszystkie służby mundurowe w jednej lokalizacji, umożliwiającą natychmiastowe działanie, koordynowanie w przypadku katastrof czy prowadzenie czynności obronnych? Ilu funkcjonariuszy rzeczywiście przejdzie do pracy na wschodzie Polski? Dziękuję.


Poseł Monika Wielichowska:

    Bardzo dziękuję, panie marszałku. To oczywiście nie wszystkie pytania, ale przerzucę je na interpelację poselską.



Poseł Monika Wielichowska - Zapytanie z dnia 07 lutego 2013 roku.


86 wyświetleń