Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

9 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących.


Poseł Monika Wielichowska:

    Bardzo dziękuję.

    Panie Marszałku! Szanowny Panie Ministrze! 30 stycznia zakończyły się ogłoszone przez resort konsultacje publiczne do ˝Programu budowy dróg krajowych na lata 2014-2023˝. W ramach konsultacji, które trwały ponad miesiąc, ministerstwo otrzymywało wypełnione formularze z poszczególnych regionów Polski, od samorządów czy osób fizycznych.

    Program określa kierunki działań oraz priorytety inwestycyjne w zakresie rozwoju sieci dróg krajowych. Ma służyć dokonaniu diagnozy stanu obecnego sektora drogowego, jak też pomóc zdefiniować zarówno cele planowane do osiągnięcia, jak i kluczowe obszary, które stanowią tzw. wąskie gardła w transporcie osobowym i towarowym. Ma też odnieść się do zobowiązań i wyzwań, jakie stoją przed Polską w najbliższym czasie.

    W związku z tym chciałam zapytać pana ministra: Jakie główne inwestycje pojawiały się w konsultacjach? Który region i które inwestycje zostały szczególnie zauważone? Niektóre regiony w sprawie tych inwestycji były bardzo aktywne. Czy to będzie mieć znaczenie przy podejmowaniu przez rząd, a najpierw resort, ostatecznych decyzji? W związku z tym pytam: Czy będą uwzględnione nowe inwestycje? Jak teraz będzie wyglądało dalsze procedowanie nad projektem i kiedy ostatecznie poznamy listę inwestycji, kiedy program już nie będzie projektem? Na koniec pytanie, które dotyczy walki o S8, chyba najgłośniejszej przez wiele miesięcy, na odcinku Wrocław - Kłodzko - granica państwa. Co z tą inwestycją, panie ministrze?


9 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących.


Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju Zbigniew Rynasiewicz:

    Panie Marszałku! Wysoki Sejmie! Szanowna Pani Poseł! Oczywiście ˝Program budowy dróg krajowych na lata 2014-2023˝ został poddany konsultacjom społecznym, to wynika z ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju, wszystkie programy w taki sposób są konsultowane. Te konsultacje publiczne miały na celu przedstawienie projektu programu szerokiemu gronu odbiorców oraz zebranie uwag, komentarzy, wniosków m.in. przedstawicieli sektora budowlanego, poszczególnych szczebli samorządu, wojewódzkich, powiatowych, gminnych, czy też przedstawicieli społeczności lokalnych, na których terenie przebiegać mają zadania drogowe ujęte w projekcie programu.

    Dnia 22 grudnia ub.r. projekt został skierowany do konsultacji i jednocześnie został udostępniony w formie elektronicznej na stronie internetowej ministerstwa. Zgodnie z przepisami zaproszenie do udziału w konsultacjach zostało upublicznione poprzez ogłoszenia o rozpoczęciu konsultacji społecznych w prasie ogólnopolskiej, zamieszczenie ogłoszeń oraz dokumentów na stronie internetowej ministerstwa czy też wyłożenie do wglądu wersji papierowej, z możliwością składania uwag i wniosków do protokołu w siedzibie ministerstwa. W dniu 23 grudnia ub.r. projekt programu skierowano bezpośrednio do wybranych partnerów gospodarczych i społecznych. Tego samego dnia projekt został przekazany Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu.

    Ministerstwo zidentyfikowało 249 zadań drogowych, które pojawiły się w ponad 42 tys. nadesłanych uwag. Uwagi dotyczyły ujęcia w projekcie nowych zadań inwestycyjnych lub przesunięcia inwestycji między załącznikami do programu, czyli z listy rezerwowej na listę podstawową. Uwagi odnoszące się do nowych inwestycji dotyczyły zarówno budowy dróg ekspresowych, autostrad i obwodnic, jak i przedsięwzięć z zakresu przebudów, rozbudów i remontów. Wystąpiły nieliczne uwagi dotyczące zmian przebiegów dróg. Najwięcej uwag dotyczyło ujęcia rozbudowy drogi krajowej nr 61 w Legionowie - trzeci etap, ujęcia budowy S8, o czym mówiła pani poseł Wielichowska, Wrocław - Kłodzko - Boboszów, budowy obwodnicy Radomska w ciągu dróg krajowych nr 91 i 42, obwodnicy Świdnicy w ciągu drogi krajowej nr 35, przeniesienia z listy rezerwowej na listę podstawową budowy obwodnicy Głogowa w ciągu drogi krajowej nr 12, wraz z przeprawą mostową na rzece Odrze, przeniesienia z listy rezerwowej na listę podstawową zachodniej obwodnicy Łodzi S14, ujęcia budowy obwodnicy Strzelec Krajeńskich w ciągu drogi krajowej nr 22, to jest województwo lubuskie, przeniesienia z listy rezerwowej na podstawową odcinka drogi S19 Lublin - Lubartów, wpisania budowy drogi S74 oraz budowy drogi krajowej nr 77 - Sandomierz, wraz z budową mostu na Wiśle, modernizacji, przebudowy drogi krajowej nr 16, czyli chodzi o województwo warmińsko-mazurskie, przeniesienia obwodnicy Łańcuta z listy rezerwowej na podstawową w ciągu drogi krajowej nr 4 i budowy obwodnicy Oławy w ciągu drogi nr 94.

    W ramach konsultacji publicznej najbardziej aktywny był właśnie region dolnośląski. Zresztą jak wymieniłem te inwestycje, o co się tutaj zwracano, to wyraźnie widać, że jest to województwo dolnośląskie. Generalnie te konsultacje pokazały, że są one bardzo potrzebne. 42 tys. wniosków to naprawdę pokaźna liczba. I dobrze. Patrząc na podział na województwa, w szczególności chodzi o województwo dolnośląskie, drogę krajową nr 8, o której już mówiliśmy, Głogów - Świdnica - Oława czy S3 na odcinku od Bolkowa do Lubawki, czyli do granicy z Czechami. Drugie miejsce zajmuje - tak mam klasyfikować - województwo łódzkie, później są warmińsko-mazurskie, mazowieckie, małopolskie, kujawsko-pomorskie, świętokrzyskie, zachodniopomorskie i podkarpackie.

    Generalnie można powiedzieć tak: bardzo aktywne były samorządy wszystkich szczebli, od zarządów województw i prezydentów, po rady miejskie i wójtów, jak również związki poszczególnych jednostek samorządów terytorialnych w regionie. Nie ma też co ukrywać, że wiele stowarzyszeń w kraju było zawiązanych wcześniej czy zawiązywało się w celu dania sobie możliwości uczestniczenia w tych konsultacjach i zwrócenia uwagi na te problemy komunikacyjne, które dotyczą czy to ciągów komunikacyjnych, czy to konkretnych miejscowości.

    Jeżeli chodzi o wysłuchanie publiczne w ministerstwie, to 30 stycznia tego roku w siedzibie ministerstwa odbyło się wysłuchanie publiczne dotyczące podsumowania konsultacji, wysłuchanie jak gdyby głosu społeczeństwa. Oczywiście licznie przybyli przedstawiciele samorządów, byli posłowie, senatorowie, posłowie do Parlamentu Europejskiego. Ponad 100 osób uczestniczyło w tym wysłuchaniu. Konferencji przewodniczyła pani minister Maria Wasiak. Był również pan wicepremier, minister gospodarki pan Janusz Piechociński. Na pytania odpowiadali również generalny dyrektor dróg krajowych i autostrad i przedstawiciele resortu. Oczywiście wszystkie kwestie zostały tam przedstawione. (Dzwonek)

    Uwagi dotyczyły przeniesienia inwestycji, tak jak powiedziałem, na listę podstawową, pokrywały się z tymi uwagami, które przedstawiłem paniom i panom posłom we wcześniejszej części mojej wypowiedzi. Ten etap został zamknięty. Teraz odbywa się strategiczna ocena środowiskowa wszystkich projektów, które zostały zgłoszone i przyjęte przez ministerstwo. Po dokonaniu tej strategicznej oceny Rada Ministrów będzie miała możliwość przyjęcia tego planu i będzie on już obowiązywał do roku 2023. Dziękuję.


9 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących.


Poseł Monika Wielichowska:

    Tak.

    Pan minister nie zdążył też odpowiedzieć na bardzo ważne pytanie dotyczące budowy drogi S8 na odcinku Wrocław - Kłodzko - granica państwa. Jak pan minister powiedział, na 42 tys. wniosków, formularzy konsultacyjnych, które wpłynęły do resortu w ramach konsultacji, 6 tys. dotyczyło właśnie tej inwestycji. A więc chociażby to pokazuje, jak bardzo subregionowi czy Dolnemu Śląskowi ta inwestycja jest potrzebna, aby ziemie: kłodzka, ząbkowicka, dzierżoniowska dołączyły do zrównoważonego rozwoju Polski.

    Mam więc pytania. Czy budowa drogi S8 była kiedykolwiek ujęta w programach rządowych? Dlaczego S8 nie została ujęta w trakcie ostatniej rewizji sieci TEN-T, czyli sieci dróg, połączeń międzynarodowych? Jakie nasz subregion ma realne plany udrożnienia komunikacyjnego naszej ziemi? Na czym ma polegać propozycja przebudowy, o której usłyszeliśmy we Wrocławiu od pana ministra (Dzwonek), drogi krajowej nr 8 w obecnym jej korytarzu i kiedy to realnie może nastąpić? Na koniec chciałabym zapytać o równie ważkie inwestycje drogowe: Co z obwodnicami Wałbrzycha, Świdnicy, Głogowa i Oławy? Dziękuję bardzo.


9 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących.


Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju Zbigniew Rynasiewicz:

    Panie Marszałku! Wysoki Sejmie! A więc rządy w Polsce oczywiście się zmieniają, ale pewne decyzje strategiczne są trwałe i muszą być trwałe. Została więc podjęta decyzja co do korytarzy, które są przyjęte w ramach sieci TEN-T. W 2005 r. została podjęta taka decyzja, że tym korytarzem, który łączy północ Polski po zachodniej stronie naszego kraju z południem i siecią dróg przebiegających przez Czechy, jest droga S3, o której tu już wcześniej wspomniałem. Cała ta droga jest ujęta w projekcie planu. Myślę, że również w całości będzie ujęta już w decyzji, którą podejmie Rada Ministrów. Tak jak powiedziałem, taka decyzja zapadła co do ujęcia korytarzowego tej drogi w 2005 r. Od tamtego czasu zostały rozpoczęte prace, aby ten kanał transportowy przygotować do realizacji.

    Jak państwo doskonale wiecie, w zasadzie wszystkie przetargi... Teraz pozostała nam do rozstrzygnięcia kwestia odcinka pomiędzy Legnicą a Bolkowem, po przyjęciu planu kwestia samej obwodnicy Bolkowa, która jest przygotowana w całości, a później nastąpi złożenie wniosku do funduszu ˝Łącząc Europę˝, do CEF, czyli chodzi o ten ostatni odcinek Bolków - Lubawka. To są wspólne ustalenia, które zostały podjęte, tak jak powiedziałem, już w 2005 r., co do włączenia się S3 w tzw. drogę R11 po stronie czeskiej. W tych planach strategicznych nigdy nie występował korytarz transportowy, który moglibyśmy nazwać S8 do granicy państwa. S8 oczywiście występuje na odcinku od wschodniej granicy Polski, poprzez Warszawę, Łódź, można powiedzieć, do Wrocławia.

    Ta droga jest sukcesywnie realizowana, występuje ona we wszystkich planach. Natomiast co proponujemy, jeżeli chodzi o DK8? Oczywiście analizy, które wskazują na problemy, jakie występują na tej drodze, są jasne i klarowne dla nas: ruch to ponad 30 tys. pojazdów na południe od Wrocławia, później odpowiednio zmniejszający się, największy występuje na odcinku od Wrocławia do Łagiewnik, później przez Ząbkowice i do Kłodzka, mniejszy już do Boboszowa i do Kudowy-Zdroju.

    Trzeba też wyraźnie powiedzieć, że po zakończeniu prac przy korytarzu, o którym powiedziałem, czyli S3, zupełnie inaczej zostanie przeprowadzona organizacja ruchu. Ten potok samochodów ciężarowych, który teraz porusza się ósemką, w dużym stopniu znajdzie się w innym miejscu. Mimo wszystko uważamy, że droga krajowa nr 8 jest bardzo ważną drogą. Zresztą wiele inicjatyw ze strony państwa posłów i ze strony pani poseł Wielichowskiej tego dotyczy i jest decyzja co do tego, aby rozpocząć prace przygotowawcze zmierzające do przystosowania tej drogi do oczekiwań - nie tylko do oczekiwań, ale do tego, co się na tej drodze dzieje, czyli, tak jak powiedziałem, potężnego natężenia ruchu. A więc pierwszy odcinek w tej pierwotnej koncepcji, którą teraz przygotowujemy, do Łagiewnik, droga ˝2 plus 2˝, czyli dwie jezdnie, tam gdzie ten ruch jest mniejszy, rozwiązanie ˝2 plus 1˝. To projekt wstępny oczywiście, bez szczegółowych dokumentów, bo tylko i wyłącznie na bazie prac przygotowawczych. Wartość tego projektu, koszt przebudowy tej drogi to ok. 1600 mln zł. Takie rozwiązanie przygotowujemy i takie rozwiązanie też chcemy wpisać do programu na lata następne. Taką propozycję resort będzie składał Radzie Ministrów, decyzja Rady Ministrów rozstrzygnie w tej sprawie. Nie decyduje tylko i wyłącznie ujęcie danego odcinka drogi w sieci TEN-T. Przypomnę, że rewizja sieci TEN-T nastąpi najwcześniej na przełomie roku 2022 i 2023, wtedy będzie można mówić o pracach, które pozwolą nam ująć następne odcinki tejże sieci.

    Co do oczekiwań dotyczących tej drogi, słyszymy głosy, że koniecznie to musi być droga ekspresowa i musi to być droga korytarzowa. Naszym zdaniem, gdy popatrzymy na Polskę w kierunku południkowym, mamy S3 jako drogę o charakterze strategicznym po stronie zachodniej, później jest autostrada A1 - też są głosy, żeby podobnie jak ósemkę potraktować drogę nr 11 - i, na wschodzie Polski, w zdecydowanie mniejszym stopniu zaawansowania niż S3, droga S19. To są trzy korytarze, które mają nas łączyć z innymi częściami Europy, biegnące (Dzwonek) w kierunku południkowym. Chcielibyśmy te trzy korytarze w pierwszej kolejności zrealizować. Tworzenie innych rozwiązań w tej chwili, patrząc strategicznie, nie jest najwłaściwsze. Dlatego uważamy, że droga krajowa nr 8 powinna być przebudowana z uwzględnieniem potrzeb, oczekiwań i tego, co się dzieje na tej drodze, czyli zdecydowanie trzeba zmienić również podejście do spraw dotyczących poprawy bezpieczeństwa na tej drodze, bo sytuacja w tej chwili nie odpowiada oczekiwaniom mieszkańców, którzy mają tam duże problemy. A więc w taki sposób do kwestii rozwiązań, jeśli chodzi o drogę nr 8, podchodzi resort infrastruktury i rozwoju. Dziękuję bardzo.



Monika Wielichowska i Renata Zaremba - pytanie z 19 marca 2015 r.


104 wyświetleń