Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

30 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących.


Poseł Monika Wielichowska:

    Szanowny Panie Marszałku! Pani Minister! O pozytywnych stronach współpracy transgranicznej mówić można wiele. Współpraca transgraniczna przede wszystkim promuje harmonijny rozwój gospodarczy i społeczny w regionach, które leżą po obu stronach wspólnych granic. Za sprawą współpracy transgranicznej promowane są lokalne działania międzyludzkie, a współpraca edukacyjna, społeczna, kulturalna odgrywa kluczową rolę w promowaniu demokracji i wartości Unii Europejskiej. Kolejno w latach 2004-2006, jak i w latach 2007-2013 w ramach okresów programowania Unii Europejskiej budżet państwa polskiego zgodnie z zatwierdzonymi procedurami budżetowymi na poszczególne lata przewidywał za każdym razem współfinansowanie krajowe programów EWT. Współfinansowanie to obejmowało 15% w administracji mikroprojektów, jak i 10% odnośnie do mikroprojektów dla poszczególnych beneficjentów. Dzięki temu współfinansowaniu programy transgraniczne, które w swoich częściach posiadały wydzielone środki na mikroprojekty, oprócz dofinansowania z Unii Europejskiej mogły też uzyskać wsparcie z budżetu państwa polskiego. Pozwalało to na zachęcanie mikrobeneficjentów do przygotowywania wniosków dotyczących programów transgranicznych, które są trudniejszymi niż programy krajowe projektami, a euroregionom pozwalało pokryć część kosztów administracji tymi funduszami. W okresie przygotowywania programów na lata 2014-2020, do roku 2014 nie było sygnałów, iż takie współfinansowanie nie będzie kontynuowane w nowym okresie programowania. W związku z tym zarówno euroregiony, jak i mikrobeneficjenci funduszy mikroprojektów planowali zadania do nowej perspektywy finansowej, oczywiście uwzględniając współfinansowanie krajowe. Również na początku 2015 r. nic nie wskazywało, że będą w tym zakresie zmiany. Niepokojące są zatem pojawiające się informacje, które mamy z euroregionów, że od 2016 r. współfinansowanie funduszu mikroprojektów w ramach programów (Dzwonek) transgranicznych jest zagrożone.

    Pani minister, jestem mieszkanką Euroregionu Glacensis i wiem, jak ważne dla euroregionów jest współfinansowanie krajowe. Zatem proszę o odpowiedź: Czy będzie współfinansowanie z budżetu państwa polskiego programów EWT? Czy jednak resort przewiduje utrzymanie możliwości współfinansowania zadań w ramach administracji funduszami mikroprojektów, jak i współfinansowania w ramach mikroprojektów z budżetu państwa polskiego w nowym okresie programowania na lata 2014-2020? Dziękuję.


30 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących.


Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów Hanna Majszczyk:

    Panie Marszałku! Wysoki Sejmie! Pani Poseł! To są projekty, których finansowanie z Unii Europejskiej co do zasady nie przechodzi przez budżet. Przechodzi przez rachunki, które nie są kontrolowane przez budżet państwa. W swojej istocie co do zasady funkcjonowanie takiego finansowania nie powinno zakładać współfinansowania z budżetu państwa, wydatków z budżetu państwa na dofinansowanie wkładu własnego jednostek, które przystępują do tych projektów. Rzeczywiście w starej perspektywie to współfinansowanie funkcjonowało. Od razu mówię, że nieprawdą jest, iż w nowej perspektywie tego współfinansowania nie będzie. Zakłada się również współfinansowanie i wytyczne.

    Oczywiście finansowanie projektów unijnych, jak również zapewnienie współfinansowania projektów unijnych z budżetu państwa jest realizowane już od lat - nawet w starej perspektywie i nie tylko w odniesieniu do tych projektów, o których pani poseł wspominała - na zasadach przewidzianych w wytycznych opracowanych we współpracy ministra infrastruktury i rozwoju z ministrem finansów.

    Jeżeli chodzi o nową perspektywę, stosowne wytyczne się ukazały. Przewiduje się w nich również współfinansowanie projektów EWT. Minister finansów jak najbardziej przewiduje środki na to współfinansowanie już w projekcie na rok 2016. Dziękuję bardzo.


30 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących.


Poseł Aleksandra Trybuś-Cieślar:

    Dziękuję.

    Panie Marszałku! Pani Minister! Obserwując intensywną współpracę transgraniczną w ramach działalności euroregionów, chociażby tych, w których mieszkamy, takich jak Euroregion Śląsk Cieszyński czy Glacensis, z wielką obawą i troską przyjęłyśmy pogłoski o ograniczeniu finansowania z budżetu państwa programów Europejskiej Współpracy Terytorialnej w latach 2014-2020.

    W ubiegłym roku mogliśmy tutaj w Sejmie zobaczyć efekty funkcjonowania euroregionów na pograniczu polsko-czeskim na konferencji podsumowującej perspektywę na lata 2007-2013 w postaci zrealizowanych tam inwestycji i współpracy w ramach projektów miękkich, a na co dzień obserwujemy to w swoim miejscu zamieszkania.

    W trosce o ciągłość współpracy transgranicznej w perspektywie finansowej na lata 2014-2020 i dalszą dobrą działalność euroregionów na pograniczu z Czechami, Słowacją i Niemcami wystosowałyśmy do Ministerstwa Finansów interpelację. Tym bardziej jest nam miło, że ministerstwo zauważyło dużą wartość (Dzwonek) współpracy transgranicznej i podjęło dobrą decyzję o kontynuacji wsparcia projektów z budżetu państwa w następnej perspektywie.

    W tym miejscu chciałabym bardzo serdecznie za to podziękować, mając nadzieję, że euroregiony będą mogły w przyszłości liczyć na zrozumienie ze strony Ministerstwa Finansów. Chciałabym tutaj usłyszeć zapewnienie, że rzeczywiście ta współpraca, to współfinansowanie na podobnym poziomie będzie w następnej perspektywie. Dziękuję bardzo.


30 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących.


Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów Hanna Majszczyk:

    Panie Marszałku! Wysoki Sejmie! Pani Poseł! Tak jak powiedziałam w pierwszej części swojego wystąpienia, to współfinansowanie będzie, środki są zapewnione.

    Co do poziomu współfinansowania, oczywiście jest to zależne od możliwości budżetu państwa. W tej perspektywie przewiduje się, że będzie to średnio około 10%. Te poziomy oczywiście będę różne dla różnych projektów. Dziękuję.



Monika Wielichowska i Aleksandra Trybuś-Cieślar - pytanie z 10 września 2015 r.

Posiedzenie Sejmu RP nr 99. Pytania w sprawach bieżących Posłanki Monika Wielichowska i Aleksandra Trybuś-Cieślar - PO w sprawie utrzymania możliwości współfinansowania zadań w ramach administracji funduszami mikroprojektów jak i współfinansowania w ramach mikroprojektów z budżetu państwa polskiego w nowym okresie programowania na lata 2014-2020


1161 wyświetleń