Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

7 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących.


Poseł Zbigniew Kuźmiuk:

    Dziękuję, pani marszałek.

    Pani Marszałek! Panie Ministrze! Z odpowiedzi, jakie uzyskałem na swoje interpelacje kierowane do Ministerstwa Zdrowia, dowiedziałem się, że w porównaniu z pierwszym półroczem roku 2011 liczba wydawanych leków na recepty refundowane zmalała o blisko 50 mln sztuk: z 235 mln do 187 mln, tj. mniej więcej o 25%. W związku z tym zmniejszyła się także kwota refundacji o blisko 870 mln zł.

    Rozumiem, że pewnie resort zdrowia upatruje sukcesu we wprowadzeniu ustawy refundacyjnej, bo NFZ ma niższe wydatki na refundację leków, natomiast śmiem twierdzić, że ta operacja spowodowała, że to pacjenci zdecydowanie więcej dopłacają do leków, nie do recept refundowanych, bo skoro zmalała liczba leków wydawanych na recepty refundowane, to jednocześnie w oczywisty sposób zapewne powiększyły się płatności pacjentów z tytułu leków pełnopłatnych. Wiemy bowiem, jaka w tej chwili obowiązuje w ochronie zdrowia praktyka. Otóż bardzo dużo lekarzy, obawiając się konsekwencji finansowej wynikającej z błędów w receptach refundowanych, wystawia recepty pełnopłatne. W związku z tym pacjenci ponoszą pełny koszt zakupu leku.

    Chciałbym więc zapytać przedstawiciela resortu finansów: Czy dysponuje danymi, o ile wzrosły płatności za leki na recepty pełnopłatne po wprowadzeniu nowej ustawy o refundacji leków? Dziękuję bardzo.


Poseł Zbigniew Kuźmiuk:

    Bardzo proszę, żeby pan minister odpowiedział mi na piśmie, jaką kwotę pacjenci płacą za recepty pełnopłatne w pierwszym półroczu 2012 r. w porównaniu z pierwszym półroczem 2011 r.



Poseł Zbigniew Kuźmiuk - Zapytanie z dnia 24 października 2012 roku.


37 wyświetleń

Zobacz także: