Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

8 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Kultury i Środków Przekazu o poselskim projekcie uchwały w sprawie ustanowienia roku 2013 Rokiem Pamięci o Powstaniu Styczniowym (druki nr 593 i 821).


Poseł Adam Rogacki:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Ta sytuacja dzisiaj wydaje się irracjonalna, że w wolnej Polsce musimy się spierać, czy warto, by Sejm Rzeczypospolitej Polskiej... Wszyscy tu tak naprawdę jak jesteśmy powinniśmy być dzisiaj wdzięczni właśnie tym powstańcom, tym, którzy mieli w tych ciężkich czasach, beznadziejnych, odwagę walczyć o niepodległą Rzeczpospolitą. I myślę, że - zwracam się tu do mojego przedmówcy - gdybyśmy nawet mieli podjąć 10 takich uchwał, to będzie zdecydowanie za mało, by wyrazić swoją wdzięczność tym wszystkim, którzy cierpieli katusze, którzy poświęcili swoje życie po to, byśmy mogli dzisiaj przemawiać tutaj w tym Sejmie po polsku i byśmy tak naprawdę mogli dzisiaj obradować pod tym godłem.

    Jestem zdziwiony, że wydarzenie historyczne, które nie budzi jakichkolwiek kontrowersji, które wpisuje się w ciąg wydarzeń, które doprowadziły wreszcie do niepodległości Polski i do tego, że ten duch w narodzie nigdy nie zginął, może dziś budzić kontrowersje.

    Nie byłem na posiedzeniu komisji kultury, ale podczas dzisiejszych obrad nie usłyszałem ani jednego sensownego argumentu merytorycznego przeciwko takiej uchwale. (Dzwonek) Stąd pytanie do posła wnioskodawcy: Czy w czasie posiedzenia komisji kultury ci, którzy głosowali przeciwko, przedstawili chociaż jeden najdrobniejszy argument historyczny, merytoryczny, który dawałby dzisiaj możliwość czy uzasadnienie głosowania przeciwko tej uchwale? (Oklaski)



Poseł Adam Rogacki - Wystąpienie z dnia 21 listopada 2012 roku.


62 wyświetleń

Zobacz także: