Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

16 punkt porządku dziennego:


Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy Kodeks wyborczy (druk nr 318).


Poseł Adam Żyliński:

    Panie Marszałku! Wysoki Sejmie! Przypadł mi w udziale zaszczyt zaprezentowania stanowiska mojego klubu wobec projektu ustawy o zmianie ustawy Kodeks wyborczy.

    Projekt został wniesiony przez grupę posłów z Klubu Parlamentarnego Solidarna Polska. Zmiana ustawy polega na wprowadzeniu przejrzystych zasad przeprowadzania głosowania w drugiej turze wyborów wójta, burmistrza i prezydenta miasta. W ocenie wnioskodawców przepisy obowiązującego prawa wyborczego nie precyzują, czy w okresie pomiędzy pierwszą i druga turą wyborów wójta, burmistrza, prezydenta miasta możliwe jest dopisywanie do rejestrów wyborców i w konsekwencji do spisu wyborców wszystkich osób, które w tym czasie zmieniły swoje miejsce zamieszkania i wystąpiły z odpowiednim wnioskiem do wójta gminy. Tę ewidentną lukę w prawie wypełnia orzecznictwo sądów powszechnych, które w omawianej kwestii jest bardzo niejednolite. W niektórych przypadkach sądy w odpowiedzi na protesty wyborcze orzekały, iż nie ma przeszkód do aktualizowania rejestru wyborców i spisu wyborców poprzez dopisywanie do nich osób, które zmieniły miejsce zamieszkania pomiędzy pierwszą i drugą turą wyborów. W innych przypadkach sądy stały z kolei na stanowisku, że rejestry wyborców i spisy wyborców pomiędzy dwiema turami wyborów mogą być aktualizowane tylko poprzez dopisywanie do nich tych spośród wyborców, którzy podczas pierwszej tury głosowania zamieszkiwali na obszarze gminy, w której wybory nie zakończyły się i przeprowadzane jest ponowne głosowanie. W opinii posłów wnioskodawców prowadzi do dezorientacji wśród wójtów i burmistrzów, którzy nie mają jasno brzmiącej wykładni, czy mogą, czy też nie mogą aktualizować rejestrów i spisów wyborców pomiędzy dwiema turami wyborów i czy w związku z tym, odmawiając aktualizacji bądź też ich dokonując, dopuszczają się przestępstwa przeciwko wyborom i narażają się na możliwość unieważnienia wyborów przez sądy okręgowe.

    Nie sposób z taką argumentacją się nie zgodzić. Trudno również nie zgodzić się z poglądem, iż znacznie poważniejszym skutkiem luk istniejących w prawie wyborczym od przedstawionego dyskomfortu wójtów odpowiadających za spisy wyborców jest niewątpliwa patologia wyborcza w postaci migracji wyborców pomiędzy pierwszą i drugą turą wyborów wójta, burmistrza, prezydenta miasta. Nagła potrzeba zmiany miejsca zamieszkania w jednym czasie i miejscu musi rodzić przypuszczenie, że jest to przejaw chęci udzielenia poparcia preferowanemu przez siebie kandydatowi z nadzieją przechylenia szali zwycięstwa na jego korzyść w drugiej turze wyborów.

    W świetle wszystkich tych uwag Klub Parlamentarny Platformy Obywatelskiej postanowił poprzeć inicjatywę poselską klubu Solidarnej Polski mającą na celu ukrócenie niepożądanych pod względem prawa wyborczego praktyk.

    Panie Marszałku! Wysoki Sejmie! W imieniu mojego klubu wnoszę o skierowanie omawianego projektu ustawy do Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej celem podjęcia dalszych prac nad jego ostatecznym kształtem. Dziękuję. (Oklaski)



Poseł Adam Żyliński - Wystąpienie z dnia 10 maja 2012 roku.


58 wyświetleń