Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

5 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Nadzwyczajnej o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw (druki nr 329 i 369).


Poseł Andrzej Orzechowski:

    Pani Marszałek! Panie Ministrze! Wysoka Izbo! Jeden z posłów opozycji pytał, dlaczego my jako koalicja rządząca mamy takie zasmucone miny. Przyznam szczerze, że nie mogę się nadziwić. Ludzie światli, także z opozycji, wykształceni, mądrzy, a jednak próbują wmówić nam tutaj, w tej Izbie, próbują wmówić Polakom, że tylko dzięki świadczeniom i tylko dzięki emeryturom możemy być zamożni. Byłby to naprawdę bardzo fałszywy wniosek, gdyby tylko taki można było z tej debaty wyciągnąć, bo naprawdę tak nie jest. Przecież praca, aktywność, a także kreatywność mogą prowadzić do zamożności.

    Jeśli jesteście państwo odporni na argumenty demografów, ekonomistów, współczesnych naukowców, to przynajmniej wysłuchajcie autorytetu historycznego o postawie propaństwowej. Stanisław Staszic powiedział: Pierwszym obowiązkiem człowieka jest pracować. Tylko przez pracę staje się obywatelem użytecznym.

    Szanowni państwo, padały tutaj takie epitety, jak: stado głupków, jesteście ślimakami. Padły stwierdzenia, że brak jest analiz, że nie ma żadnej merytorycznej dyskusji. Padł też ze strony byłego marszałka Sejmu zarzut pod adresem władzy wykonawczej, rządu mówiący o wznieceniu rokoszu, o tym, że władza działa wbrew interesom suwerena. Proponował on konfederację przeciwko rządowi. Niedawno obchodziliśmy rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja. Wiemy doskonale z historii, co się wydarzyło 14 miesięcy po jej uchwaleniu, że to przegraliśmy. Nie godzi się, aby były marszałek Sejmu nawoływał dzisiaj do rokoszu, do konfederacji. (Dzwonek)

    Jeśli chodzi o argumenty, to wystarczy spojrzeć na przedstawiony w uzasadnieniu jeden wykres dotyczący ludności Polski w wieku produkcyjnym przed i po zmianie wieku emerytalnego do roku 2060. Wynika z niego ewidentnie, że liczba ludności w wieku produkcyjnym spadnie z 26 mln do 16 mln, jeśli nie dokonamy żadnych zmian, a do 18 mln, jeśli tej zmiany dokonamy. Już tylko z tego wykresu ewidentnie widać, jakie problemy, jeśli chodzi o system emerytalny, ma Polska. Biorąc pod uwagę te liczby, ten jeden wykres, naprawdę można wyciągnąć wiele wniosków na temat i rynku pracy, i bezrobocia, i przyszłego systemu emerytalnego, i możliwości, jeśli chodzi o płatności emerytur. Naprawdę zachęcam do merytorycznej debaty. (Oklaski)



Poseł Andrzej Orzechowski - Wystąpienie z dnia 09 maja 2012 roku.


52 wyświetleń

Zobacz także:




Zobacz także:





Poseł Andrzej Orzechowski - Wystąpienie z dnia 09 kwietnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 90 Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o leczeniu niepłodności...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy



Poseł Andrzej Orzechowski - Wystąpienie z dnia 09 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Informacja bieżąca w sprawie dominacji zagranicznego kapitału w...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Andrzej Orzechowski - Wystąpienie z dnia 23 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Informacja bieżąca w sprawie funkcjonowania Regionalnego Systemu...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Andrzej Orzechowski - Wystąpienie z dnia 23 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Informacja bieżąca w sprawie funkcjonowania Regionalnego Systemu...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Andrzej Orzechowski - Wystąpienie z dnia 08 października 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 102 Sprawozdanie Komisji o uchwale Senatu w sprawie ustawy o zmianie...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy