Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj
Oświadczenia.


Poseł Dariusz Seliga:

    Dziękuję bardzo.

    Pani Marszałek! Wysoka Izbo! 19 lutego 2012 r. przypada 555. rocznica nadania praw miejskich miastu Skierniewice. To miejsce jest mi bliskie nie tylko dlatego, że się tu urodziłem, wychowałem, pracowałem i tu uzyskałem zaszczytny tytuł zasiadania w ławach sejmowych. Skierniewice są mi bliskie także ze względu na własną historię, która związana była z ważnymi wydarzeniami w kraju.

    W swoich początkach należały do dóbr arcybiskupów gnieźnieńskich. Wpływ tej przynależności widać było w kolejnych wiekach. To nie tylko pobożność, ale przede wszystkim zaradność, gospodarność i zamiłowanie do wiedzy, które przejawiali mieszkańcy Skierniewic, ukształtowały tego miasta także obecne oblicze. W połowie XVI w. działały tu już dwa szpitale, dwa młyny, szkoła, łaźnia, browar i karczmy. Myśląc o rozwoju, nie zapomniano też o wyglądzie miasta. Oprócz budynków gospodarczych pojawiły się park, oranżeria, dając początek istniejącej do dziś Osadzie Pałacowej.

    Pomimo wielkich strat poniesionych podczas potopu szwedzkiego miasto rozkwitało nadal. W pałacu prymasów, którzy pod nieobecność króla lub w okresach bezkrólewia sprawowali najwyższą władzę w kraju, zapadało wiele ważnych dla Polski decyzji, odbywały się zjazdy biskupów, magnatów i szlachty.

    Podczas rozbiorów większe ożywienie przyniosło uruchomienie połączenia kolejowego Warszawy z Łowiczem, a nadal o sporym znaczeniu miasta świadczył m.in. zjazd trzech cesarzy - Niemiec, Austro-Węgier i Rosji w 1884 r.

    Mieszkańcy Skierniewic na każdym kroku manifestowali swoją polskość i przywiązanie do kraju. Tak było w czasie II wojny światowej, kiedy miasto było jednym z ośrodków konspiracji. W Skierniewicach i jego okolicach członkowie podziemia organizowali akcje dywersyjne i sabotażowe, m.in. wysadzając 6 niemieckich pociągów wojskowych, organizując zamachy na urzędników i funkcjonariuszy niemieckich. Akcje te były okupione wielkimi stratami wśród ludności cywilnej, która ginęła w niemieckich akcjach odwetowych.

    Dziś Skierniewice to znany na świecie ośrodek naukowo-badawczy z Instytutem Sadownictwa i Kwiaciarstwa oraz Instytutem Warzywnictwa, połączonych w jeden twór. Dlatego też Skierniewice często nazywane są stolicą nauk ogrodniczych. Tutaj także prężnie działa Wyższa Szkoła Ekonomiczno-Humanistyczna i Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa.

    Moje rodzinne miasto to także duży i ważny węzeł komunikacyjny, przez który przebiega droga krajowa Łowicz - Huta Zawadzka, magistrale kolejowe do Warszawy, Łodzi oraz Łowicza, które zapewniają połączenia kolejowe w relacjach krajowych i międzynarodowych.

    Skierniewice to miasto otwarte na ludzi, przyjazne przedsiębiorcom. Swoje działania wspiera wiedzą zdobywaną przez ścisłą współpracę ze Związkiem Miast Polskich, Związkiem Gmin Regionu Łódzkiego, Stowarzyszeniem Powiatów i Gmin Dorzecza Bzury czy Krajową Izbą Gospodarczą. Mieszkańcy sięgają również po współpracę międzynarodową, na co dzień wymieniając się wiedzą i doświadczeniem z partnerami z niemieckiej Gery i francuskiego Chatelaillon. To właśnie wraz z francuskim miastem Skierniewice zostały wpisane przez Unię Europejską na listę miast bliźniaczych, a wspólnie realizowane projekty są dofinansowywane przez Komisję Europejską.

    Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Skierniewice to miasto nowoczesne, o bogatej tradycji i ścisłych związkach z historią naszego kraju. Serdecznie zapraszam państwa do odwiedzenia tego ośrodka, a także proszę o pamięć o wkładzie, jaki Skierniewice i jego okolice włożyły w losy Polski, wkładzie okupionym nie tylko wysiłkiem rąk, ale także własną krwią. Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Dariusz Seliga - Oświadczenie z dnia 17 lutego 2012 roku.


121 wyświetleń