Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj
Oświadczenia.


Poseł Jerzy Borkowski:

    Pani Marszałkini! Wysoka Izbo! W moim oświadczeniu mam dzisiaj parę kwestii.

    Pierwsza kwestia to zadłużone szpitale. Każda firma, przedsiębiorstwo prywatne, która działa zgodnie z jasnym i zdroworozsądkowym programem, wcześniej czy później osiąga sukces finansowy czy rozwojowy, więc nie ma powodu, dla którego nie można tak potraktować szpitali. Szpitale powinny zostać w pełni skomercjalizowane, wyłączając z tego oczywiście szpitale kliniczne. Taki model funkcjonuje w Niemczech i bardzo dobrze się ma. Należałoby zacząć od dobrego i sprawnego menedżera, który potrafiłby zadbać o dobre kontrakty, który potrafiłby wyrwać wręcz z gardła NFZ pieniądze, jeżeli to będzie potrzebne, np. w przy okazji niepłacenia za nadwykonania, który potrafiłby ciąć koszty, niekoniecznie w zasobach ludzkich, ale szukając innych płaszczyzn do oszczędności. Bez pomocy państwa mocno zadłużone szpitale nie mają szans przetrwania. Będziemy zamykać po kolei oddziały, a później całe szpitale.

    Dlatego wypadałoby się zastanowić nad tym, jak państwo powinno pomóc. Jednym z rozwiązań byłyby długoterminowe kredyty preferencyjne, które szpitale powinny zaciągać przy pomocy gwarancji państwa, żeby państwo było gwarantem spłaty tych kredytów. Kredyty należałoby przeznaczyć niekoniecznie na spłatę zadłużenia, ale również na rozwój tych szpitali w celu wprowadzania nowych technologii, innowacji do szpitali, aby, może zabrzmi to kolokwialnie, szpital stał się atrakcyjnym przedsiębiorstwem, jak wiele innych przedsiębiorstw, świadcząc usługi medyczne.

    Drugą kwestią dzisiejszego mojego oświadczenia jest podwyższony wiek emerytalny. Ruch Palikota nie chce być słabą opozycją. Będziemy popierać ustawy, które są korzystne dla społeczeństwa. Z jednej strony nie wyobrażam sobie 65-letniej kobiety wchodzącej po drabinie na suwnicę, np. w hucie Buczek, czy 67-letniego mężczyzny, który jest kierowcą tira jeżdżącego po naszych drogach i sieje strach i spustoszenie wśród pozostałych użytkowników drogi, ale proszę wziąć pod uwagę, że żyjemy dłużej. Nasze życie się wydłuża, dlatego też ktoś powinien być odpowiedzialny i musimy zarobić na nasze dłuższe emerytury. Dlatego też jesteśmy za tym, aby rząd zapewnił pakiet osłonowy dla kobiet i najbardziej zagrożonych grup zawodowych, przedstawił konkretne propozycje w celu tworzenia nowych miejsc pracy i naprawy służby zdrowia. W przypadku spełnienia tych warunków, biorąc pod uwagę fakt, że Ruch Palikota jest partią wolnościową i odpowiedzialną za losy państwa, jesteśmy w stanie poprzeć ustawę o wydłużeniu wieku emerytalnego.

    Kolejną kwestią są polskie procedury związane z tzw. Child Alert - systemem alarmowym w przypadku zaginienia dziecka. System taki działa w 10 krajach Unii Europejskiej, w Polsce jest wdrażany poprzez próby. Inicjatorem ostatniego takiego projektu próbnego było stowarzyszenie Itaka, był on przeprowadzany bodajże od początku listopada zeszłego roku do końca grudnia i na dobre ma być wdrożony do końca 2012 r. Ale to jest historia, którą słyszymy od 5 lat. Nasze społeczeństwo nie ma jeszcze zwyczaju stosowania tego rodzaju systemów, dlatego że mało jest w mediach informacji na ten temat, mało jest wiadomości, w których byłaby mowa o działaniu takiego systemu.

    Dowodem na zasadność... (Gwar na sali)

    Pani marszałek, jeżeli przeszkadzam...


Oświadczenia.


Poseł Jerzy Borkowski:

    Zasadne byłoby wprowadzenie tego systemu. Dowodem na to jest ostatnia sytuacja zaginionej Magdy z Sosnowca, gdzie urząd miejski wysłał 4 tys. MMS do wszystkich uczestników, których ma w swojej bazie telefonów. Tyle osób miało od razu na bieżąco informację na ten temat. Tak że to jest dowód na działanie tego systemu, który jest na pewno potrzebny w trudnych, kryzysowych sytuacjach i jest pilny.

    Kolejnym tematem, który chciałbym poruszyć, jest rozwój Katowic. Padło stwierdzenie, że Katowice są jednym z najbardziej rozwijających się miast na świecie. Według amerykańskiego think tanku Brookings Institution, który opublikował ranking 200 najbardziej rozwijających się metropolii, Katowice są na 85. miejscu. Tylko jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że przez cały (Dzwonek) świat przetacza się kryzys finansowy, to Katowice nie wyglądają tak doskonale na tle innych krajów. A mówi się, że lepiej się rozwijamy od Madrytu czy Aten, w których w tej chwili trwają wielkie walki uliczne.

    Pani marszałek, jeżeli pani pozwoli, chcę poruszyć jeszcze jedną kwestię - sześciolatków. Bardzo proszę o 30 sekund.


Oświadczenia.


Poseł Jerzy Borkowski:

    30 sekund.

    Jeżeli chodzi o sześciolatki, większość rodzin mających pociechy w tym wieku jest przeciwna ich pójściu do szkoły. Więc może wypadałoby pochylić się nad tym i pozwolić im o tym decydować. Nie bagatelizowałbym 347 tys. podpisów, które zebraliśmy pod projektem obywatelskim, ale wydaje mi się, że większym problemem na dzień dzisiejszy są 7-kilogramowe tornistry siedmiolatków niż problem, czy 6-letnie dziecko ma iść do szkoły. Podobnie zadawanie lekcji do domu. Trzeba zmienić system edukacji i dopasować go do norm powszechnie obowiązujących w krajach Unii Europejskiej czy USA i Japonii. Dziękuję bardzo i przepraszam bardzo za przedłużenie. (Oklaski)



Poseł Jerzy Borkowski - Oświadczenie z dnia 17 lutego 2012 roku.


115 wyświetleń

Zobacz także: