Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

13 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego oraz niektórych innych ustaw (druki nr 156 i 164).


Poseł Jarosław Żaczek:

    Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Panie Ministrze! W imieniu Klubu Parlamentarnego Solidarna Polska mam zaszczyt przedstawić opinię w sprawie sprawozdania Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego oraz niektórych innych ustaw.

    Ta ustawa jest ustawą niezwykle ważną i oczekiwaną przez rolników. Zawiera wiele istotnych zmian w kilku ustawach, dlatego też wymaga solidnej dyskusji. Sposób procedowania narzucony nam przez rząd, a w jego imieniu przez ministra rolnictwa jest kolejnym przykładem naigrawania się z powagi Wysokiej Izby, braku szacunku dla nas i przede wszystkim dla rolników czekających od wielu miesięcy na tę ustawę. Wyrażenie zgody na taki tryb pracy nad ustawą przez przewodniczącego komisji i prezydium uważamy za błąd. Tryb zwołania komisji, pośpiech, odrzucenie wniosku o powołanie podkomisji, fakt, że druk poselski opatrzony jest datą 25 stycznia, że dzisiaj odbywają się dwa czytania projektu tej ustawy, a jutro głosowanie pokaże oczywiście, że większość koalicyjna może wszystko, nie ma nic wspólnego z tworzeniem dobrego prawa. Nie da się przeprowadzić rzetelnej merytorycznej dyskusji w takim trybie i w takim pośpiechu. W posiedzeniu komisji nie mogło wziąć udziału wielu posłów, ponieważ uczestniczyli oni we wcześniej zaplanowanych posiedzeniach innych komisji. W pracach komisji nie wzięli udziału również przedstawiciele strony społecznej, bo nikt ich o tym nie powiadomił. W trakcie posiedzenia dzwonili do mnie przedstawicieli związku plantatorów tytoniu, słusznie oburzeni takim ich potraktowaniem. Czują się oni zwyczajnie zlekceważeni. Przypominają, że projekt ustawy został im przesłany bezpośrednio przed świętami, ze wskazaniem bardzo krótkiego terminu na odesłanie opinii.

    Panie ministrze, jeśli, jak się okazuje, można uchwalić w ciągu jednego dnia ustawę, to skąd wątpliwość pana ministra, że nie zdążylibyśmy, mając na to jeszcze półtora miesiąca. Wszystkim nam przecież zależy na tym, żeby tę ustawę uchwalić w terminie, ale zależy nam przede wszystkim na tym, żeby uchwalić ustawę dobrą.

    Najistotniejszą zmianą jest uruchomienie płatności do tytoniu jako jednego z elementów stosowanego w Polsce programu wsparcia specjalnego przy wykorzystaniu możliwości przewidzianej w art. 68 ust. 8 rozporządzenia ze stycznia 2009 r. ustanawiającego wspólne zasady dla systemów wsparcia bezpośredniego dla rolników w ramach wspólnej polityki rolnej. Ten instrument wsparcia specjalnego w sektorze tytoniu został już wprowadzony przez pozostałych czołowych producentów tytoniu, przez Włochy, Hiszpanię, Węgry. I to został wprowadzony znacznie wcześniej. Wymienione państwa członkowskie mają to wsparcie już od 2010 r., natomiast polscy rolnicy plantatorzy tytoniu ze względu na świadome niezłożenie przez ministra rolnictwa w terminie wniosku o wsparcie specjalne będą mogli korzystać z tej pomocy dopiero po uchwaleniu tej ustawy.

    Wszyscy pamiętamy, jak w poprzedniej kadencji wprowadzano nas, członków komisji, wielokrotnie w błąd, przedstawiając nam niepełne informacje w tej kwestii, często też z dużym opóźnieniem. Aby zmobilizować ministra do działania, zwoływane były nadzwyczajne posiedzenia komisji. Przyjęliśmy również dwa dezyderaty w tej sprawie. Ale pamiętamy też wypowiedzi ministra Sawickiego, również z tej mównicy sejmowej, oględnie rzecz ujmując, wyrażające brak zrozumienia dla rolników plantatorów tytoniu. Być może dzisiejsza sytuacja i taki tryb pracy nad tą ustawą wynika również z tego niezrozumienia.

    Mając takie doświadczenia w pamięci, zupełny brak pewności co do jakości i zakresu proponowanych przez rząd rozwiązań oraz nie widząc żadnych szans na przeprowadzenie dokładnej analizy zapisów przy takim trybie procedowania, Klub Parlamentarny Solidarna Polska nie może poprzeć projektu tej ustawy i wstrzyma się od głosowania. Dziękuję.



Poseł Jarosław Żaczek - Wystąpienie z dnia 26 stycznia 2012 roku.


170 wyświetleń

Zobacz także: