Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

12 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Infrastruktury o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o kierujących pojazdami oraz ustawy Prawo o ruchu drogowym (druki nr 109 i 127).


Poseł Jarosław Żaczek:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Panie Ministrze! W imieniu Klubu Parlamentarnego Solidarna Polska mam zaszczyt przedstawić stanowisko odnośnie do sprawozdania Komisji Infrastruktury w sprawie ustawy o zmianie ustawy o kierujących pojazdami oraz ustawy Prawo o ruchu drogowym. Ustawa została już bardzo szczegółowo omówiona przez moich szanownych przedmówców. Chcę przypomnieć, że Sejm uchwalił ją w dniu 5 stycznia ubiegłego roku, była efektem bardzo długiego procesu legislacyjnego.

    Głównym celem tej ustawy jest dostosowanie prawa polskiego do wymogów dyrektyw unijnych w sprawie praw jazdy oraz do działań podejmowanych na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego. Ustawa o kierujących pojazdami ma regulować zasady uzyskiwania uprawnień do kierowania pojazdami, zasady szkolenia, egzaminowania kandydatów na kierowców, kwestie nadzoru nad ośrodkami egzaminowania i szkolenia kierowców, instruktorami, egzaminatorami oraz kierowcami. Już w trakcie prac nad ustawą sygnalizowano, że z tą ustawą będą kłopoty. W części dostosowuje ona nasze przepisy do wymogów unijnych, ale w znacznej części są to niestety pomysły, jak jeszcze w większym stopniu dokuczyć tym, którzy ubiegają się o prawo jazdy, tym, którzy te szkolenia realizują, i samorządom, na które spada dodatkowe zadanie - co jest regułą - bez zabezpieczenia środków na jego realizację.

    Nałożenie tak wielu obowiązków, wprowadzenie ogromnej ilości zmian w tym systemie wskazywało na to, że wdrożenie tej ustawy będzie bardzo trudne. Większość przepisów ustawy miała wejść w życie w dniu 11 lutego 2012 r., czyli rok od daty publikacji ustawy. Był to projekt rządowy, wielokrotnie pan minister zapewniał, że ministerstwo jest dobrze przygotowane i ustawa będzie wdrożona bez większych problemów. Stało się jak zwykle odwrotnie. Ministerstwo nie przygotowało odpowiednich rozporządzeń, ośrodki więc nie mają podstaw prawnych do odpowiedniego przygotowania.

    W ostatnim czasie pojawiło się wiele informacji świadczących o niepokoju społecznym związanym ze zbliżającym się terminem wejścia w życie nowych przepisów, w szczególności obawach dotyczących wprowadzenia do wojewódzkich ośrodków ruchu drogowego nowego systemu przeprowadzania egzaminów teoretycznych na prawo jazdy. Efektem tego były i są kolejki osób ubiegających się o prawo jazdy. Zaniedbania, opóźnienia ze strony ministerstwa, nieprzygotowane ośrodki, samorządy ze względu na brak szczegółowych przepisów i środków finansowych, zdezorientowani i pełni obaw ludzie ubiegający się o prawo jazdy - cały ten chaos spowodował, że proponowana zmiana ustawy wydaje się konieczna, bo w określonym w ustawie terminie jej wejście po prostu nie jest możliwe. Gdyby ustawa weszła w życie, byłaby to kolejna kompromitacja, tak jak to stało się z ustawą refundacyjną. Zawsze odbija się to na społeczeństwie i trzeba temu koniecznie zapobiec. Nasuwa się pytanie: Czy rząd zdąży z wydaniem koniecznych rozporządzeń w terminie, który sam sobie ponownie wyznacza?

    Z całą pewnością trzeba dać przyszłym kierowcom czas na właściwe przygotowanie się do egzaminu, muszą mieć możliwość zapoznania się z jego szczegółowymi zasadami. Trzeba również umożliwić właściwe przygotowanie się do wdrożenia ustawy ośrodkom i samorządom. Wtedy też w większym stopniu będzie można osiągnąć główny cel, czyli poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Zastanowimy się nad poprawką zgłoszoną przez pana posła Tchórzewskiego. Wydaje się, że w tej sytuacji jest to najwłaściwsze rozwiązanie. Wyrazimy swoje stanowisko w głosowaniu. Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Jarosław Żaczek - Wystąpienie z dnia 12 stycznia 2012 roku.


88 wyświetleń

Zobacz także: