Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

11 punkt porządku dziennego:


Informacja bieżąca.


Poseł Zbigniew Kuźmiuk:

    Panie Marszałku! Panie Ministrze! Pan minister rzeczywiście tutaj wykazał pewną bezradność, mówiąc o tych niewiadomych, która powoduje, że nie jest w stanie udzielić nam rzetelnej informacji na temat wysokości długu publicznego.

    (Poseł Krystyna Skowrońska: Przecież nie można powiedzieć...)

    Pani poseł, ja pani nie przeszkadzałem.

    A więc chcę tylko powiedzieć, że na koniec grudnia poprzedniego roku dług publiczny liczony metodą unijną w relacji do PKB osiągnął subtelną wartość 54,9%. Pan minister nie chce chyba nam wmówić, że działo się to przypadkowo i że państwo nie wpływaliście na to, aby ten dług nie przekroczył tego ustawowego poziomu. Rozumiem, że minister te instrumenty ma i bardzo hojnie z nich korzysta.

    Chciałbym, po pierwsze, żeby poinformował pan nas o rezultatach transakcji swapowych na długu, jak to wyglądało na koniec roku 2009 i 2010, jakiej wartości to były transakcje. Są to transakcje, o których pan minister finansów rzadko mówi, a dowiadujemy się - to jest wiedza z mediów - że są to transakcje o wartości przynajmniej kilku miliardów złotych rocznie. A więc w sztuczny sposób pomniejsza się dług na koniec grudnia, żeby w styczniu go znowu powiększyć.

    Po drugie, ponieważ zawsze, i w roku 2009, i w roku 2010, państwo staraliście się, sprzedając euro w ostatnich dniach grudnia, wzmocnić w sposób sztuczny złotego, chciałbym zapytać, jakie są rezultaty tego wzmacniania w sytuacji, kiedy w tym roku narodowy bank centralny wydał już na interwencję 4,5 mld - znowu jest to wiedza z mediów - a Bank Gospodarstwa Krajowego (Dzwonek) z kolei sprzedał euro pochodzące z budżetu Unii Europejskiej, mniej więcej 6 mld euro. A więc, mówiąc precyzyjnie, na interwencje w tym roku wydaliśmy już ponad 10 mld euro, a kursy, o których tutaj mówili koledzy, wyglądają tak, jak wyglądają. A zatem wszystko wskazuje na to, że ostatniego grudnia, panie ministrze, nie uda się powtórzyć tej operacji, którą pan przeprowadził w grudniu 2009 r. i 2010 r., żeby przynajmniej o parę groszy, jakąś zmasowaną interwencją, wzmocnić złotego.

    Chciałbym więc - jeszcze raz mówię - po pierwsze, żeby poinformował pan nas o wysokości transakcji swapowych, ile one nas kosztują i na jaką wielkość opiewają. Po drugie, czy widzi pan skuteczność interwencji dokonywanych przez NBP i przez pana za pośrednictwem BGK, skoro ponad 10 mld euro zostało wydane, a rezultat, jeżeli chodzi o dewaluację złotówki, jest najgorszy wśród wszystkich krajów, w tym także w porównaniu z takimi walutami jak korona czeska czy forint? Gospodarka węgierska ponoć znajduje się w znacznie gorszej sytuacji niż gospodarka polska. Dziękuję bardzo.



Poseł Zbigniew Kuźmiuk - Wystąpienie z dnia 16 grudnia 2011 roku.


66 wyświetleń

Zobacz także: