Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

2 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Infrastruktury o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy Prawo lotnicze (druki nr 3663 i 3702).


Poseł Elżbieta Apolonia Pierzchała:

    Pani Marszałek! Wysoka Izbo! W imieniu klubu Platformy Obywatelskiej RP mam zaszczyt przedstawić stanowisko w sprawie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy Prawo lotnicze (druk nr 3663).

    Projekt ma na celu wykonanie prawa Unii Europejskiej. Konieczność wykonania rozporządzenia Komisji Europejskiej nr 255/2010 z dnia 25 marca ustanawiającego wspólne zasady zarządzania przepływem ruchu lotniczego wiąże się z nałożeniem na państwa członkowskie Unii Europejskiej obowiązku ustanowienia sankcji stosowanych w przypadku naruszenia przepisów rozporządzenia. Rekomendowanym rozwiązaniem jest nowelizacja ustawy z dnia 3 lipca 2002 r. Prawo lotnicze polegająca na wprowadzeniu administracyjnych kar pieniężnych za naruszenie obowiązków nałożonych na podmioty objęte rozporządzeniem nr 255/2010. Z uwagi na charakter projektowanych rozwiązań, które związane są z prawami i obowiązkami podmiotów, nie ma możliwości osiągnięcia zakładanych efektów w wyniku działań innych niż zmiana przepisów o randze ustawowej.

    Projekt ten przewiduje, że w kosztach związanych z zadaniami finansowymi z opłat za koordynację nie mogą być uwzględniane kary pieniężne, o których mowa w przepisach ustawy Prawo lotnicze. Uzasadnieniem takiego rozwiązania jest uniemożliwienie podmiotowi, na który została nałożona kara pieniężna, zrekompensowania poniesionej kary poprzez podniesienie kosztów stanowiących podstawę ustalenia pobieranych opłat. Rozwiązanie takie zostało zaproponowane również do opłat lotniskowych i nawigacyjnych.

    Nowela ustawy nakłada na podmiot zarządzający przepływem ruchu lotniczego obowiązek przedstawiania na wniosek koordynatora lub zarządzającego lotniskiem, w którym wprowadzono koordynację rozkładów lotów, przyjętego planu lotu, który dotyczy tego lotniska. Na wniosek koordynatora przydziałów czasu na start lub lądowanie w porcie lotniczym lub organu zarządzającego koordynowanym portem lotniczym centralny organ odpowiedzialny za ATFM lub lokalny organ ATFM składają tym podmiotom przyjęty plan lotu dla lotu wykonywanego w danym porcie lotniczym przed wykonaniem danego lotu. Rozporządzenie nr 255 nie precyzuje, komu dostęp ten ma przysługiwać. W związku z tym istnieje konieczność nałożenia wyżej wymienionych obowiązków na właściwe organy, a także doprecyzowania katalogu podmiotów uprawnionych do wglądu do planów lotów.

    Nowy przepis przewiduje konieczność zawiadamiania prezesa urzędu oraz instytucji zapewniających służby ruchu lotniczego o wszystkich zdarzeniach mogących mieć wpływ na pojemność ruchu lotniczego lub jego zapotrzebowanie. Projektodawca przewidział sankcje za naruszenie wyżej wymienionego przepisu, nie było jednak możliwości nałożenia kary. Nowela tej ustawy określa katalog administracyjnych kar pieniężnych za stwierdzenie naruszenia obowiązków nałożonych na podmioty objęte rozporządzeniem w zakresie przestrzegania zgodności planów lotu z przydziałami czasu na start lub lądowanie w portach lotniczych, postępowania w razie wystąpienia zdarzeń krytycznych oraz monitorowania zgodności ze środkami ATFM.

    W kontekście powyższych regulacji należy uznać, że niezbędne informacje, umożliwiające powiązanie oznaczenia lotu podanego w planie lotu z oznaczeniem podanym do celów przydziału odpowiedniego czasu na start lub lądowanie, to informacje wynikające z planu lotu, w szczególności znak rozpoznawczy i typ statku powietrznego.

    Do celów wykonywania zadań niezbędnych do realizacji funkcji sieci zarządzania ruchem lotniczym, ATM, wyznaczony jest menedżer sieci, który realizuje funkcje zarządzania przepływem ruchu lotniczego. Opracowuje on szczegółowe procedury i ustalenia robocze dotyczące operacji celem uwzględnienia aspektów planistycznych i operacyjnych.

    Wejście w życie niniejszej ustawy może spowodować wpływy do budżetu z tytułu kar administracyjnych nakładanych zgodnie z nowymi przepisami. Nie jest jednak możliwe oszacowanie wysokości tych wpływów z uwagi na indywidualny charakter wysokości kary, a także uzależnienie jej nałożenia od naruszenia przez podmiot obowiązków określonych w przepisach. Z dotychczasowego doświadczenia wynika, iż potencjalna liczba takich naruszeń będzie raczej niska.

    Pani marszałek, Wysoka Izbo, dostosowanie prawa krajowego do przepisów Unii Europejskiej umożliwi uniknięcie potencjalnych kar, jakie mogą być nałożone na Polskę za brak wdrożenia prawa Unii Europejskiej. Klub Platformy Obywatelskiej RP opiniuje pozytywnie rządowy projekt ustawy (Dzwonek) o zmianie ustawy Prawo lotnicze. Dziękuję. (Oklaski)



Poseł Elżbieta Apolonia Pierzchała - Wystąpienie z dnia 04 sierpnia 2015 roku.

Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy – Prawo lotnicze


202 wyświetleń

Zobacz także: