Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

6 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Nadzwyczajnej o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o zmianie ustawy Prawo zamówień publicznych oraz ustawy o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw (druki nr 3448 i 3466).


Poseł Włodzimierz Bernacki:

    Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Mam zaszczyt przedstawić stanowisko Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość w sprawie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o zmianie ustawy Prawo zamówień publicznych oraz ustawy o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw, druk nr 3448 oraz druk nr 3466.

    Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Wystąpienie mojego przedmówcy pokazuje, jak z prostej, wydawać by się mogło, sprawy, a więc bardzo istotnej, a także, jak się okazuje, ważnej nowelizacji, chociaż zgłoszonej nieco późno, jak z takiej kwestii o charakterze merytorycznym, formalnoprawnym można uczynić manifest polityczny.

    Panie Pośle! To, co pan powiedział, mieści się w sferze wartościowania. To, co mówił pan o kontraktach, umowach zawieranych pomiędzy wykonawcami a podwykonawcami, pomiędzy wykonawcami budującymi autostrady a inwestorem, można ocenić tak, jak to pan ocenił, natomiast ja z perspektywy swojego okręgu parlamentarnego mogę mówić o dużym zawodzie, jaki towarzyszy tym, którzy budowali i ciągle jeszcze budują niedokończoną autostradę A4. To jest tylko jeden z wielu przykładów.

    Uczynił pan ze swojego wystąpienia wystąpienie polityczne, zupełnie niepotrzebnie, zupełnie zbytecznie, bowiem dyskusja, jaka miała miejsce na posiedzeniu komisji, miała charakter - jeszcze raz powtarzam - merytoryczny...

    (Poseł Artur Gierada: Nie powiedziałem nic niemerytorycznego.)

    ...zarówno ze strony wnioskodawców, jak i przede wszystkim ze strony klubów, posłów opozycyjnych.

    A więc chodzi o to, o czym mówiła tutaj pani posłanka przewodnicząca będąca sprawozdawcą. Chodzi o bardzo ważną kwestię związaną z tym, że rzeczywiście ta nowelizacja będzie pozwalała na to, aby można było przeprowadzić negocjacje i prowadzić je już od momentu opublikowania tych zmian, a więc zmian, po pierwsze, jeśli chodzi o podatek od towarów i usług, po drugie, wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę ustalonego na podstawie art. 2 ust. 3 i 5 ustawy z dnia 10 października 2002 r. oraz, po trzecie, zasad podlegania ubezpieczeniom społecznym lub ubezpieczeniu zdrowotnemu, wysokości stawki składki na ubezpieczenia społeczne lub ubezpieczenie zdrowotne. Bardzo istotne, bardzo ważne jest to, że ten termin jest od momentu opublikowania do 30 dni od momentu wejścia w życie aktu prawa.

    Rzeczywiście jest możliwość przeprowadzenia negocjacji, jest przede wszystkim możliwość zmiany warunków, na jakich będzie realizowana umowa. Ta nowelizacja bierze pod uwagę, owszem, perspektywę negocjatora pracodawcy, ale przede wszystkim to, co jest związane z tymi, którzy bezpośrednio są zatrudnieni w danej firmie, w danym przedsiębiorstwie. Jest to bardzo ważne, ponieważ tak naprawdę gwarantuje możliwość realizacji umowy po zmianie.

    Wreszcie jest możliwość wypowiedzenia, czego dotyczy druga zmiana w projekcie nowelizacji.

    Potrzeba tej zmiany jest na tyle ważna, istotna, że Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość poprze tę nowelizację, ale bez potrzeby przedstawiania takich uzasadnień, jak pan to czynił. Jeszcze raz powtarzam, z naszej strony możemy powiedzieć: Dlaczego tak późno, dlaczego nie zrealizowano tych zmian z o wiele szerszą perspektywą? Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Włodzimierz Bernacki - Wystąpienie z dnia 23 czerwca 2015 roku.

Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o zmianie ustawy – Prawo zamówień publicznych oraz ustawy o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw


71 wyświetleń

Zobacz także: