Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

6 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki o:
- rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o sporcie,
- poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o sporcie oraz niektórych innych ustaw,
- komisyjnym projekcie ustawy o zmianie ustawy o sporcie oraz ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych
(druki nr 2674, 2715, 3161 i 3318).


Poseł Jakub Rutnicki:

    Bardzo dziękuję.

    Panie Marszałku! Panie Ministrze! Wysoka Izbo! Odnosząc się do słów sprawozdawcy komisji pana posła Rasia, to rzeczywiście długo nad tym projektem pracowaliśmy, ale to absolutnie nie koniec, bo będziemy jeszcze przygotowywać poprawki.

    Jeżeli chodzi o projekty, to kilka zdań o nich. Celem projektowanych zmian jest poprawa i przede wszystkim wyjście naprzeciw postulatom zgłaszanym przez organizacje sportowe. Organizacje te, kierując się dotychczasowym doświadczeniem stosowania ustawy o sporcie, skierowały do komisji szereg uwag, które następnie zostały poddane pod dalszą dyskusję i wpłynęły na kształt nowelizacji, bo ustawa przyjęta w 2010 r. rzeczywiście wymaga już pewnego doprecyzowania i pewnych zmian. Pozwólcie państwo, że dosłownie do kilku tych zmian się odniosę i je zasygnalizuję.

    Zmian było 12. Jeżeli chodzi o pierwszą zmianę w art. 9, to dotyczy ona łączenia funkcji we władzach polskich związków sportowych oraz rozszerzenia zakazu pełnienia funkcji członka zarządu polskiego związku sportowego. Kolejna zmiana to wprowadzenie możliwości wydania przez organ sprawujący nadzór decyzji skutkującej utratą statusu polskiego związku sportowego w przypadku nieposiadania przez polski związek sportowy przynależności do międzynarodowej organizacji sportowej właściwej dla danego sportu. Dalej są też postulaty dotyczące dookreślenia podstawy prawnej do udzielania przez jednostki samorządu terytorialnego dotacji celowej dla klubów sportowych niedziałających w celu osiągnięcia zysku. O kwestiach dotyczących igrzysk głuchych i obowiązku objęcia ich opieką medyczną mówił już pan przewodniczący Raś.

    Jest też inny bardzo ważny postulat, który został uwzględniony w pracy komisji. Wielu sportowców przyjmujących świadczenia olimpijskie będzie z tego powodu na pewno zadowolonych. Dziękujemy ministerstwu sportu, bo na pewno nie są to łatwe rozmowy, szczególnie z Ministerstwem Finansów, gdyż pociągają za sobą konsekwencje finansowe. Rzeczywiście kwestia świadczeń olimpijskich, które oczywiście przez lata nie były waloryzowane, na pewno jest ukłonem w stronę naszych medalistów i bardzo dobrze, że taki zapis się znalazł.

    W poprawkach wprowadzamy też rozdz. 9a zawierający przepisy regulujące zagadnienia odpowiedzialności regulaminowej i dyscyplinarnej oraz rozstrzyganie sporów w sporcie, jeżeli chodzi o trybunał arbitrażowy, ale nad tymi kwestiami jeszcze oczywiście będziemy pracować.

    O kwestii specyfiki Aeroklubu Polskiego zostało już powiedziane. Inna ważna rzecz to zwolnienie z podatku dochodowego wartości otrzymywanego ubioru reprezentacyjnego i sportowego członków polskiej reprezentacji na igrzyska głuchych, nagród wypłacanych przez Polski Związek Sportu Niesłyszących za uzyskanie wyników na igrzyskach głuchych oraz świadczeń pieniężnych ze środków budżetu państwa przysługujących na podstawie art. 36 ustawy z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie.

    Panie Marszałku! Oczywiście nad ustawą, nad jej projektami będziemy jeszcze pracować, dlatego w imieniu klubu Platformy Obywatelskiej chcę złożyć na ręce pana marszałka kilka poprawek mających pewne kwestie doprecyzować. Wynikają one z uwag Biura Legislacyjnego. W tej chwili to czynię, składam te poprawki na ręce pana marszałka. Bardzo dziękuję. (Oklaski)



Poseł Jakub Rutnicki - Wystąpienie z dnia 10 czerwca 2015 roku.


97 wyświetleń

Zobacz także: