Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

30 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Infrastruktury o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne (druki nr 3374 i 3377).


Poseł Sprawozdawca Aldona Młyńczak:

    Szanowny Panie Marszałku! Szanowny Panie Ministrze! Szanowni Panie Posłanki i Panowie Posłowie! W imieniu Komisji Infrastruktury pragnę przedstawić sprawozdanie o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne, druki nr 3374 i 3377.

    Projekt ustawy o zmianie ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne dotyczy dwóch kwestii. Po pierwsze, wprowadza zmianę w art. 12b w ust. 5, który otrzymuje nowe brzmienie. Druga zmiana zawarta jest w art. 46w, łączy się ona z przepisami Kodeksu postępowania karnego i dotyczy postępowania uproszczonego. Chodzi o możliwość przeprowadzenia postępowania w sprawach odpowiedzialności dyscyplinarnej przed komisjami dyscyplinarnymi.

    Wrócę do art. 12b. Otóż nowe brzmienie art. 12b ust. 5 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. Prawo geodezyjne i kartograficzne jest związane z potrzebą wyeliminowania wątpliwości interpretacyjnych wynikających z zastosowania w przepisach niespójnych ze sobą pojęć. Dlatego też niezbędne jest takie zredagowanie art. 12b ust. 5, które doprowadzi do jego spójności z treścią innych artykułów ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne oraz przepisów zawartych w załączniku do ww. ustawy w tabeli nr 16 w wierszach o lp. 3 i 4.

    W obecnym brzmieniu art. 12b ust. 5 ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne stanowi, że ˝przyjęcie zbiorów danych lub innych materiałów do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego właściwy organ Służby Geodezyjnej i Kartograficznej potwierdza wpisem do ewidencji materiałów tego zasobu, a także opatrzeniem dokumentów przeznaczonych dla podmiotu, na rzecz którego wykonawca prac geodezyjnych lub prac kartograficznych realizuje prace geodezyjne lub kartograficzne, odpowiednimi klauzulami urzędowymi, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 40 ust. 8˝. Jednocześnie art. 12d ust. 2 ustanawia dla ministra właściwego ds. administracji publicznej upoważnienie do określenia w drodze rozporządzenia ˝sposobu i trybu uwierzytelniania przez organy Służby Geodezyjnej i Kartograficznej dokumentów opracowanych przez wykonawców prac geodezyjnych lub prac kartograficznych na potrzeby postępowań administracyjnych, sądowych lub czynności cywilnoprawnych, w tym wzoru wniosku o uwierzytelnienie opracowanych dokumentów, z uwzględnieniem zapewnienia prawidłowości i rzetelności działania organów Służby Geodezyjnej i Kartograficznej oraz szczególnego znaczenia dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej˝. Wydane na podstawie powyższego upoważnienia rozporządzenie ministra administracji i cyfryzacji w sprawie sposobu i trybu uwierzytelniania przez organy służby geodezyjnej i kartograficznej dokumentów na potrzeby postępowań administracyjnych, sądowych lub innych czynności cywilnoprawnych w § 2 ust. 1 i 2 określa, że ˝uwierzytelnienie następuje przez opatrzenie dokumentów odpowiednimi klauzulami urzędowymi, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 40 ust. 8 ustawy, na wniosek złożony do właściwego organu˝. Tożsame pojęcie uwierzytelnienia zastosowane zostało też w przepisie art. 40b ust. 1 pkt 3 ustawy oraz w przepisach zawartych w załączniku do ustawy w tabeli nr 16.

    Z powyższych przepisów wynika również obowiązek pobierania opłat za takie czynności, jednak tak opisane zagadnienie uwierzytelniania dokumentów budzi różne wątpliwości prawne. W celu uniknięcia odmiennego używania w przepisach pojęć tożsamych, a tym samym wyeliminowania możliwych wątpliwości interpretacyjnych, a także w celu wyraźnego sformułowania możliwości dokonywania uwierzytelnienia na wniosek, a nie z urzędu, proponuje się, aby art. 12b ust. 5 otrzymał następujące brzmienie: ˝Organ Służby Geodezyjnej i Kartograficznej, do którego przekazane zostały zbiory danych lub inne materiały stanowiące wyniki prac geodezyjnych lub prac kartograficznych, potwierdza ich przyjęcie do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego wpisem do ewidencji materiałów tego zasobu, a także uwierzytelnia dokumenty opracowane na podstawie wykonanych prac geodezyjnych lub prac kartograficznych na potrzeby postępowań administracyjnych, postępowań sądowych lub czynności cywilnoprawnych, jeżeli w sprawie tego uwierzytelnienia został złożony wniosek. Uwierzytelnienie polega na potwierdzeniu zgodności dokumentu z danymi zawartymi w bazach danych, o których mowa w art. 4 ust. 1a oraz 1b, lub z dokumentacją przekazaną do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego w sposób i w trybie określonym w przepisach wydanych na podstawie art. 12d ust. 2˝. A więc zmiana tego przepisu powoduje, że interpretacja dokonywana w różnych urzędach powinna być jednoznaczna.

    Natomiast co do art. 46w również zaszła potrzeba przeprowadzenia nowelizacji. Była ona związana z koniecznością dostosowania przepisu art. 46w ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne do przepisów Kodeksu postępowania karnego, które będą obowiązywać od dnia 1 lipca. Obowiązujący przepis art. 46w zawiera odesłanie do przepisów ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks postępowania karnego dotyczących postępowania uproszczonego. Z uwagi na to, iż z dniem 1 lipca 2015 r. uchylony zostanie w dziale X rozdział 51: Postępowanie uproszczone, niezbędne jest przeformułowanie brzmienia art. 46w poprzez wprowadzenie ogólnego odesłania do odpowiedniego stosowania przepisów Kodeksu postępowania karnego, podobnie jak zostało to zrobione w innych regulacjach dotyczących postępowań dyscyplinarnych. Wprowadzenie w życie zmiany przed dniem 1 lipca pozwoli na uniknięcie braku możliwości przeprowadzania takich postępowań dyscyplinarnych wobec osób, które posiadają uprawnienia zawodowe w dziedzinie geodezji i kartografii.

    Projekt zawiera także dwa przepisy przejściowe: art. 2 stanowi o skuteczności dokonanych przed dniem wejścia w życie ustawy czynności przed komisjami dyscyplinarnymi w sprawach odpowiedzialności dyscyplinarnej osób wykonujących samodzielne funkcje w dziedzinie geodezji i kartografii, pod warunkiem że miały miejsce z zachowaniem dotychczasowych przepisów, oraz art. 3, który Komisja Infrastruktury w wyniku głosowania postanowiła wykreślić ze względu na to, nie ma konieczności występowania tego przepisu w nowelizowanej ustawie.

    Jeśli chodzi o datę wejścia w życie tej nowelizacji, proponuje się, aby weszła ona w życie z dniem 1 lipca 2015 r., aby było to spójne z Kodeksem postępowania karnego.

    Projekt ustawy nie jest objęty prawem Unii Europejskiej i nie zachodzi konieczność przedkładania projektu rozporządzenia instytucjom, organom Unii Europejskiej. Projektowana ustawa nie podlega notyfikacji.

    Szanowni Państwo! Komisja Infrastruktury rekomenduje przyjęcie nowelizacji, z tym że art. 3, jak wcześniej powiedziałam, przedstawionego projektu został wykreślony podczas posiedzenia komisji. Dziękuję za udzielenie mi głosu. (Oklaski)



Poseł Aldona Młyńczak - Wystąpienie z dnia 14 maja 2015 roku.

Posiedzenie Sejmu RP nr 92 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy - Prawo geodezyjne i kartograficzne


724 wyświetleń




Zobacz także:





Poseł Aldona Młyńczak - Wystąpienie z dnia 19 lutego 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 87 Sprawozdanie Komisji o uchwale Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Aldona Młyńczak - Wystąpienie z dnia 19 marca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 89 Sprawozdanie Komisji o uchwale Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Aldona Młyńczak - Wystąpienie z dnia 15 maja 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 92 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy -...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Aldona Młyńczak - Wystąpienie z dnia 23 czerwca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 95 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Aldona Młyńczak - Wystąpienie z dnia 24 czerwca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 95 Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Aldona Młyńczak - Wystąpienie z dnia 05 sierpnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o uchwale Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Aldona Młyńczak - Wystąpienie z dnia 24 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 101 Sprawozdanie Komisji o komisyjnym projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy