Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

12 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej o rządowym projekcie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności (druki nr 3138 i 3170).


Poseł Jan Ziobro:

    Dziękuję.

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Mam zaszczyt w imieniu Klubu Parlamentarnego Sprawiedliwa Polska przedstawić stanowisko odnośnie do powyższej ustawy.

    Ustawa stwarza podstawy prawne do realizacji rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność lokalną, co stanowi nowy instrument rozwoju terytorialnego Unii Europejskiej. Konieczność opracowania ustawy dotyczącej wspierania rozwoju lokalnego, tzw. RLKS, wynika z rozpoczęcia nowej 7-letniej perspektywy finansowania polityki Unii Europejskiej w latach 2014-2020 i przygotowania polskich przepisów na podstawie nowego pakietu unijnych aktów prawnych regulujących zasady ich wdrażania.

    Oczywiście RLKS powstał na bazie podejścia Leader i będzie stosowany nie tylko w ramach wspólnej polityki rolnej i rybackiej, ale także polityki spójności. Istotą RLKS pozostanie aktywizowanie lokalnych społeczności i włączenie ich w podejmowanie decyzji dotyczących rozwoju ich obszarów. Strategia rozwoju lokalnego może być realizowana na obszarze zamieszkanym przez nie więcej niż 150 tys. mieszkańców, ale nie mniej niż 30 tys. mieszkańców w przypadku gmin wiejskich.

    Szanowni państwo, warto tu również powiedzieć o funkcjonowaniu lokalnych grup działania, których w Polsce jest 336, oraz lokalnych grup rybackich, których jest 48. Często w lokalnych grupach działania działają urzędnicy gminy czy też ludzie związani z gminą, więc można mieć pewne obawy co do samego funkcjonowania RLKS, gdyż wiele z tych programów mówi o aktywizowaniu społeczności lokalnej, o wpływaniu społeczności lokalnej na budowanie otoczenia wiejskiego wokół siebie, a tak naprawdę wiele decyzji zapada za plecami tych osób i wiele decyzji zostaje podjętych o wiele wcześniej przez włodarzy konkretnych gmin. Wtedy tak naprawdę opinia społeczności lokalnej nie ma takiego silnego przełożenia na działania, jak jest to nakreślone w projekcie ustawy.

    Oczywiście projekt ustawy jest jak najbardziej potrzebny. Powinno to wszystko działać. W Polsce przecież funkcjonują, o czym też można powiedzieć, fundusze sołeckie, które nie są wykorzystywane w adekwatny sposób, tak jak mogłyby być wykorzystywane, bo często włodarze gmin, wójt czy też burmistrz, może obawiają się takiej sytuacji, może też nie chcą, żeby ludzie zbytnio usamodzielnili się i mogli decydować o sprawach swojej społeczności lokalnej niezależnie od nich, i jednak wymagają tego, by zwracać się do nich z jakąś konkretną prośbą. Dlatego tutaj kierowałbym obawy głównie w tę stronę, widziałbym ich przyczynę w tym elemencie. Jeśli jednak chodzi o całokształt tego projektu, to myślę, że jest on zasadny, ale nie w tej formule, bo wiemy, że to w przełożeniu na rzeczywistość może się jednak nie sprawdzić tak, jak byśmy tego oczekiwali. I to głównie będzie rodziło nasze obawy, jeśli chodzi o ten projekt ustawy. Dziękuję bardzo, panie marszałku.



Poseł Jan Ziobro - Wystąpienie z dnia 19 lutego 2015 roku.

Posiedzenie Sejmu RP nr 87 Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności


78 wyświetleń




Zobacz także:









Poseł Jan Ziobro - Wystąpienie z dnia 18 lutego 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 87 Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Jan Ziobro - Wystąpienie z dnia 19 lutego 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 87 Sprawozdanie Komisji o uchwale Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Jan Ziobro - Wystąpienie z dnia 03 marca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 88 Pierwsze czytanie komisyjnego projektu ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy