Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

17 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Obrony Narodowej o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej oraz zmianie ustawy o uposażeniu żołnierzy niezawodowych oraz niektórych innych ustaw (druki nr 1992 i 2158).


Poseł Mieczysław Marcin Łuczak:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Panie Ministrze! Panowie Generałowie! W imieniu Klubu Parlamentarnego Polskiego Stronnictwa Ludowego mam przyjemność przedstawić Wysokiej Izbie stanowisko klubu wobec projektu ustawy o zmianie ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej oraz niektórych innych ustaw, druk nr 1992.

    Wysoka Izbo! Rozpatrywany na dzisiejszym posiedzeniu projekt ustawy w ocenie klubu dokonuje istotnych zmian w zakresie zwiększenia atrakcyjności służby w Narodowych Siłach Rezerwowych. Na szczególną uwagę zasługują wypracowane w toku dotychczasowych prac rozwiązania dotyczące poprawienia relacji z pracodawcami, organizacjami społecznymi o charakterze proobronnym oraz uporządkowanie i ujednolicenie przepisów dotyczących świadczeń socjalnych przysługujących żołnierzom czynnej służby wojskowej oraz ich praw i obowiązków.

    Przyjęte rozwiązania uwzględniają postulaty pracodawców i dotyczą m.in.: informowania pracodawcy przez wojskowego komendanta uzupełnień o powołaniu osoby będącej jego pracownikiem do czynnej służby wojskowej, powiadamiania pracodawcy w przypadku żołnierza rezerwy powoływanego na ćwiczenia wojskowe rotacyjne o dniach, w których będą odbywane te ćwiczenia oraz o zmianach terminów ćwiczeń, ułatwienia procedury wnioskowania przez pracodawcę o wypłatę rekompensaty kosztów poniesionych z tytułu zastępstwa w pracy żołnierza rezerwy w okresie pełnienia przez niego czynnej służby wojskowej, zmiany z 30 na 90 dni terminu składania wniosków o refundację kosztów, dostosowania sposobu naliczania wysokości zwrotu rekompensaty pracodawcy z tytułu kosztów poniesionych w związku z zastępstwem żołnierza rezerwy w czasie odbywania czynnej służby wojskowej do zasad stosowanych przy naliczaniu wynagrodzeń.

    Wysoka Izbo! Klub Parlamentarny Polskiego Stronnictwa Ludowego pragnie podkreślić, iż z dużą aprobatą przyjmuje zmiany dotyczące uwzględnienia w okolicznościach uprawniających żołnierza rezerwy do świadczenia pieniężnego rekompensującego utracone wynagrodzenie lub dochód również faktu utrzymywania się wyłącznie z działalności rolniczej.

    Panie Marszałku! Panie i Panowie Posłowie! W swoim wystąpieniu odniosłem się do rozwiązań, które zdaniem klubu zasługują na uwagę, gdyż dotyczą czynników integrujących wojsko ze środowiskiem cywilnym i uwzględniają potrzeby gospodarki kraju oraz potrzeby społeczne.

    Szanowni Państwo! Można wprost zgodzić się z tym, co przedstawiłem. Zgadzam się z tym, bo na dzień dzisiejszy to, co będziemy uchwalali na tym posiedzeniu, jest niezbędne do funkcjonowania NSR. Niemniej jednak trudno nie zgodzić się z przedmówcami, którzy stwierdzali, że jednak nie do końca NSR są przystosowane do obecnych warunków.

    Szanowni państwo, w wielu krajach świata i Europy nie zrezygnowano z poboru. My zrezygnowaliśmy i trudno jest powiedzieć, że moglibyśmy przywrócić pobór, bo byłoby to praktycznie niemożliwe i bardzo źle przyjęte. Jednak można wyjść z innymi propozycjami, np. służbę w NSR dookreślić czasowo, czyli że powinna ona wynosić 6, 7 czy 8 miesięcy. Są fachowcy, którzy powinni to określić. Taką służbę powinni odbywać wszyscy ochotnicy, którzy z tego tytułu będą otrzymywali gratyfikację finansową. Można zrezygnować z opłat firm ochroniarskich. Kiedy popatrzymy na to, o zgrozo, może to nieładnie i nie powinno się z tej mównicy tego tak dookreślać, ale powiem wprost, przepraszam, to okazuje się, że stoi z bronią automatyczną człowiek, który liczy 76 lat i który pracuje, albo niepełnosprawny, do którego jest strach wyjść. Taka jest prawda.

    (Poseł Dariusz Seliga: A może 63.)

    Należy stworzyć takie warunki, żeby żołnierz NSR, który odbył tę 6- czy 8-miesięczną służbę, bo to będzie rotacyjne, miał prawo pracy w służbach mundurowych, to jest w Policji, w Straży Granicznej i tak dalej. Ten, kto nie podejmie tej służby, bo ta służba będzie zaszczytna, nie będzie miał takiego prawa, więc ochotników będzie bardzo dużo.

    Można na to patrzeć w różny sposób, niemniej Klub Parlamentarny Polskiego Stronnictwa Ludowego poprze rzeczony projekt ustawy zawarty w druku nr 1992, ale mimo wszystko proponujemy prace nad dalszymi zmianami w Narodowych Siłach Rezerwowych. Dziękuję bardzo.



Poseł Mieczysław Marcin Łuczak - Wystąpienie z dnia 13 marca 2014 roku.


177 wyświetleń

Zobacz także: