Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

17 punkt porządku dziennego:


Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy Kodeks wyborczy (druk nr 2110).


Poseł Tadeusz Woźniak:

    Panie Marszałku! Wysoki Sejmie! Przedłożenie Twojego Ruchu, Ruchu Palikota, jest niezwykle szkodliwe. To jest wasz cel w rozpoczynającej się kampanii wyborczej, żeby...

    (Poseł Michał Kabaciński: Udać się.)

    ...udać się po głosy młodego elektoratu. Ale młody elektorat często jest mądrzejszy od nawet dojrzałych posłów. Młodzi ludzie uważają, co wynika z badań opinii publicznej, że młodzież od 16. do 18. roku życia nie powinna mieć czynnego prawa wyborczego, o czym panowie musicie wiedzieć, skoro studiowaliście ten dokument, na który się również powoływaliście w swoim uzasadnieniu.

    Ze wszystkich państw Unii Europejskiej tylko Austria wprowadziła możliwość głosowania po ukończeniu 16. roku życia, w pozostałych krajach de facto tego nie ma. Pomijam jakieś jednostkowe przypadki, jeżeli chodzi o kraje byłej Jugosławii. Na przykład w Chorwacji będziemy mieć teraz taki przypadek. Chciałbym zapytać pana posła wnioskodawcę, jak to będzie na przykład w przypadku Austriaka stale zamieszkującego w Polsce, mającego 16 lat. Czy będzie dopisany do tej listy B jako 16-latek, czy też nie? W jego kraju pochodzenia miałby prawo wyborcze, a w Polsce tego prawa miał nie będzie. Dziękuję. (Oklaski)



Poseł Tadeusz Woźniak - Wystąpienie z dnia 20 lutego 2014 roku.


51 wyświetleń

Zobacz także: