Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

2 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Spraw Wewnętrznych o rządowym projekcie ustawy o świadczeniu odszkodowawczym przysługującym w razie wypadku lub choroby pozostających w związku ze służbą (druki nr 1499 i 2118).


Poseł Tadeusz Woźniak:

    Panie Marszałku! Wysoki Sejmie! Panie Ministrze! Przypadł mi w udziale zaszczyt przedstawienia stanowiska Klubu Parlamentarnego Solidarna Polska w sprawie rządowego projektu ustawy o świadczeniu odszkodowawczym - właściwie należałoby mówić o świadczeniach odszkodowawczych - przysługującym w razie wypadku lub choroby pozostających w związku ze służbą - druk rządowego projektu to druk nr 1499, a sprawozdanie komisji zawarte jest w druku nr 2118.

    Na wstępie mojego wystąpienia pragnę podziękować członkom komisji i podkomisji, także pani przewodniczącej, za prace nad ustawą niezwykle ważną z punktu widzenia funkcjonariuszy, funkcjonariuszy Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej, Biura Ochrony Rządu, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu oraz Centralnego Biura Antykorupcyjnego, ponieważ dotyczy ona świadczeń odszkodowawczych w związku z wypadkami w trakcie służby bądź - o co się staramy - także w drodze na służbę i ze służby, czyli w drodze do pracy i w drodze z pracy. Są to służby szczególnie narażone na różnego rodzaju nagłe zdarzenia, ponieważ wyjątkowy jest zakres obowiązków ich funkcjonariuszy. Kiedy pracowaliśmy nad tym projektem, niestety mieliśmy do czynienia z takimi dość kuriozalnymi sytuacjami, że rząd wydawał się nie do końca przygotowany do debaty, że przerywaliśmy nasze posiedzenia, że potrzebne były kolejne uzgodnienia, kolejne ustalenia. Czasami nawet podstawowych kwestii nie mogliśmy do końca jednolicie rozumieć. Ale udało się rzeczywiście z tego dość niedoskonałego projektu stworzyć projekt, który już w znacznej mierze spełnia oczekiwania, także funkcjonariuszy. Jestem po kilku spotkaniach z przedstawicielami związków zawodowych, którzy, widząc jego pewne niedoskonałości, wyrażają jednak uznanie, że wiele rzeczy udało się tutaj wprowadzić.

    Chciałbym też powiedzieć - może nieco polemizując z moją przedmówczynią, z panią minister Łybacką, która mówiła, że to Sojusz Lewicy Demokratycznej składał wnioski mniejszości - że, proszę państwa, kto był na posiedzeniach i kto pracował, to widział, jak dyskutowaliśmy, i że pani poseł przejęła ten wniosek mniejszości, więc żeby nie przypisywać tylko jednej osobie czy jednemu ugrupowaniu tego wniosku, ponieważ ja również wielokrotnie podnosiłem kwestię związaną z wyłączeniem możliwości odszkodowawczej w wypadku osób z orzeczoną separacją. Jest pani przewodnicząca, może potwierdzić, że wielokrotnie zwracałem na to uwagę i kilkakrotnie wracaliśmy do tego tematu. I kiedy przedstawiciele rządu twierdzili, że w innych regulacjach jest tak, że tylko osoby, które pozostają w małżeństwie bez orzeczonej separacji, tylko tacy współmałżonkowie mogą otrzymać odszkodowanie po zmarłym funkcjonariuszu, kontestowałem to, ponieważ po to mamy instytucję separacji, aby te elementy zabezpieczenia, o których także mówiła moja przedmówczyni, były tutaj zachowane. I należy rzeczywiście to uwzględnić. To jest bardzo ważna sprawa. Jak powiedziałem, tych przypadków może być niewiele, mogą być one jednostkowe, a może nie być żadnego takiego przypadku, ale nie chcielibyśmy, aby ktokolwiek był pokrzywdzony z tego tytułu, że pozostając w związku małżeńskim z orzeczoną separacją, nie może skorzystać z tego odszkodowania. I nie wiem, dlaczego jest tu upór rządu, żeby takie potencjalne osoby z tego wyłączyć. Chcielibyśmy, żeby te osoby zostały uwzględnione, tym bardziej że, tak jak powiedziałem, jeśli nawet w innych regulacjach jest tak przyjęte, iż osoby z orzeczoną separacją nie mogą z tego skorzystać, należy zmienić tamte przepisy na rzecz właśnie rodziny. Separacja jest taką instytucją, gdzie jeszcze istnieje możliwość powrotu, więc dajmy szansę ludziom, którzy nie mają rozwodu. Pragnę podkreślić, że jeżeli byłby to taki przypadek, iż są to małżonkowie czy byli małżonkowie, którzy de facto nie prowadzili wspólnego gospodarstwa domowego, mieszkali odrębnie, nawet mieli rozdział majątkowy, ale nie mieli rozwodu czy separacji, druga strona otrzyma to odszkodowanie. (Dzwonek) A więc nie rozumiem tego uporu, tego, że druga strona nie otrzymałaby odszkodowania w przypadku orzeczonej separacji.

    Klub Parlamentarny Solidarna Polska uważa, że ustawa jest potrzebna. Ta ustawa jest potrzebna, ta ustawa jest, bym powiedział, nawet niezbędna, ona rzeczywiście reguluje wiele kwestii dotychczas nieuregulowanych, zawiera zapisy warte poparcia. Będziemy się jeszcze zastanawiać, bo poprzemy oczywiście wnioski mniejszości tudzież poprawkę złożoną przez przedstawiciela Prawa i Sprawiedliwości, co do tego, czy wstrzymamy się, czy zagłosujemy za. Podejmiemy tę decyzję w ostatnim momencie. Dzisiaj skłaniamy się do głosowania za, ale zakładamy też dobrą wolę strony rządowej. Dziękuję bardzo.



Poseł Tadeusz Woźniak - Wystąpienie z dnia 19 lutego 2014 roku.


111 wyświetleń

Zobacz także: