Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

4 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie (druki nr 1763 i 2063).


Poseł Tadeusz Woźniak:

    Panie Marszałku! Wysoki Sejmie! Przypadł mi w udziale zaszczyt zaprezentowania stanowiska Klubu Parlamentarnego Solidarna Polska wobec poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie, wobec sprawozdania Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży zawartego w druku nr 2063, a odnoszącego się do druku nr 1763. I od tego druku właśnie chciałbym zacząć.

    Po pierwsze, pragnę podziękować panu Eugeniuszowi Czykwinowi jako znanemu działaczowi prawosławnemu za to, że wyrażając troskę o dalsze losy Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej, przygotował projekt ustawy o zmianie ustawy o Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie i był jednocześnie jego prezenterem, występując w imieniu wnioskodawców. Tyle tylko że po pracach nad tym projektem, który miał ciekawe uzasadnienie - i uważamy, że to uzasadnienie powinno wywrzeć mimo wszystko większy wpływ na członków Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży, niż wywarło - w wyniku prac w tej komisji niewiele co z tego projektu zostało. Jako przewodniczący Parlamentarnego Zespołu na rzecz Katolickiej Nauki Społecznej, tak bliskiej nam, a jesteśmy braćmi w wierze, uważam, że również osoby wyznań chrześcijańskich tzw. mniejszościowych powinny mieć możliwość rozwijania się, powinny mieć możliwość rozwoju także w poczuciu więzi religijnej. I temu służy ta akademia, również przygotowaniu kadr. Jest to, jak uważam, niezwykle ważne. Dziękuję bardzo. (Oklaski)

    Wydaje mi się, że deklaracje, że powrócimy do prac przy zmianie ustawy o szkolnictwie wyższym, to odsuwanie gdzieś tam na bliżej nieokreśloną, niestety, przyszłość tych prac. Jest pytanie, czy Chrześcijańska Akademia Teologiczna zdoła sprostać tym wymaganiom i czy ten Wydział Pedagogiczny wreszcie zdobędzie możliwość nadawania stopni naukowych, nie tylko tytułu magistra, bo nadawanie stopni naukowych doktora, doktora habilitowanego właściwie stanowi o tym, czy wyższa uczelnia może być nazywana akademią. Jeżeli zaś tego nie osiągnie tego, to wydaje się zasadne, żeby nawet przy jednym takim wydziale, Wydziale Teologicznym, zachować tę nazwę po to, aby pokazać, że jest to ważna uczelnia, mimo że kształcąca niewielką ilość studentów, jest to uczelnia, jak już podkreślano, specyficzna, wyjątkowa, jak powiedział pan poseł Czykwin, i to wyjątkowa w skali nie tylko Europy, ale i świata, bo w społeczeństwie należącym w przytłaczającej większości do Kościoła Rzymskokatolickiego nie ma jakichkolwiek przeciwwskazań, nie ma jakichkolwiek oporów, żeby osoby z chrześcijańskich wyznań mniejszościowych posiadały własną akademię i tam mogły się kształcić.

    Jeszcze raz stwierdzam, że z ubolewaniem jako Klub Parlamentarny Solidarna Polska przyjmujemy to, że z tego, co chyba było najważniejsze, najistotniejsze w tym projekcie złożonym przez grupę posłów, w projekcie zawartym w druku nr 1763, tak niewiele zostało, ale - przepraszam, że tu użyję tego powiedzenia - lepszy rydz niż nic. I chyba tylko dlatego, świadomi niedoskonałości zaproponowanego rozwiązania, będziemy głosowali za jego przyjęciem, życząc naszym współbraciom, siostrom, aby uzyskiwali wiedzę w Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej i aby budowali swoje wspólnoty ku pożytkowi wszystkich. Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Tadeusz Woźniak - Wystąpienie z dnia 05 lutego 2014 roku.


113 wyświetleń

Zobacz także: