Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

18 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Nadzwyczajnej o uchwale Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy Kodeks pracy (druki nr 2046 i 2059).


Poseł Tadeusz Woźniak:

    Panie Marszałku! Wysoki Sejmie! Przypadł mi w udziale zaszczyt przedstawienia stanowiska Klubu Parlamentarnego Solidarna Polska wobec uchwały Senatu z dnia 10 stycznia w sprawie ustawy o zmianie ustawy Kodeks pracy.

    W momencie, kiedy Wysoka Izba uchwalała ustawę w dniu 12 grudnia 2013 r., Solidarna Polska była przeciwna tej ustawie, byliśmy przeciwni rozszerzaniu katalogu podmiotów i osób, które będą mogły świadczyć pracę w niedzielę, tym bardziej że praca ta jest uzależniona od tego, że w kraju kontrahenta nasza niedziela jest dniem pracy. Było to kierowane do określonych grup, raczej chyba wyznaniowych w tym momencie. Pragnę też zwrócić uwagę na to, że mimo iż poprawki zaproponowane przez Senat są słuszne i logiczne, w tej sytuacji, po przyjęciu tej ustawy, niedobrej ustawy, Solidarna Polska będzie głosowała przeciwko ich odrzuceniu. Zwracam uwagę na to, że w art. 15111, gdzie dopisuje się również te podmioty czy tych pracowników, o których rozszerzyliśmy zakres możliwości pracy w niedzielę, jest mowa o tym, że pracodawca jest obowiązany zapewnić jeden dzień wolny od pracy. Tylko w tym momencie nie dyskutujemy już o kolejnych zapisach Kodeksu pracy, które mówią, że za niedzielę należy oddać inny dzień jako dzień wolny w okresie sześciodniowym. Jeśli to jest niemożliwe, to w okresie rozliczeniowym. Jeśli to jest niemożliwe, to należy po prostu trochę więcej zapłacić i można w ogóle nie oddawać, prawda? Z kolei w kolejnym zapisie Kodeksu pracy jest mowa o czym, proszę państwa? Czy ktoś pamięta? Co ile pracownik ma obowiązek mieć wolną niedzielę? Obowiązek wolnej niedzieli jest raz na cztery tygodnie, tylko i wyłącznie.

    (Głos z sali: Mało.)

    Trzy niedziele z rzędu można pracować, czwartą należy mieć wolną. Proszę państwa, blisko 35 lat temu walczyliśmy o wolne soboty. Myślę, że niedługo przyjdzie czas, że będziemy walczyć o wolne niedzielę, bo ku temu zmierzamy. Należy chronić naszych pracowników, chronić ludzi pracy. Proszę państwa, w filozofii jest taki kierunek, jak personalizm. Personalizm oznacza, że to człowiek jest najważniejszy, człowiek w wymiarze jednostkowym, człowiek w wymiarze zbiorowym. (Dzwonek) Nie ekonomia, nie klasy ani warstwy społeczne, nie jakiś interes ogólny. Człowiek jest najważniejszy i ku temu zmierzajmy. Chrońmy ludzi przed tego typu przepisami, jakie uchwaliliśmy 12 grudnia, bo niedługo, tak jak powiedziałem, przyjdzie czas walki o wolne niedziele. Dziękuję bardzo.



Poseł Tadeusz Woźniak - Wystąpienie z dnia 23 stycznia 2014 roku.


70 wyświetleń

Zobacz także: