Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

11 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących.


Poseł Andrzej Adamczyk:

    Dziękuję bardzo.

    Panie Marszałku! Panie Ministrze! Szanowni Państwo! Tę część dzisiejszej debaty obserwują związkowcy z Poczty Polskiej. Są z nami tutaj, na galerii, są z nami również przed monitorami komputerów.

    Drodzy Państwo! Otóż zorganizowany przez ministra sprawiedliwości przetarg na dostarczanie przesyłek sądowych i prokuratorskich wygrała firma Polska Grupa Pocztowa, PGP, która polska jest tak naprawdę tylko z nazwy. Właścicielem tej spółki jest cypryjska spółka BHL. W pokonanym polu pozostała Poczta Polska. Różnica ofert przetargowych to 85 mln zł. To zadecydowało o tym, o czym mówił pan marszałek. Z uwagi na skromność czasu ograniczam swoją wypowiedź.

    Otóż nasuwają się zasadnicze pytania. Czy organizator przetargu dokładnie sprawdził możliwości podmiotu, który ten przetarg wygrał? Docierają niepokojące informacje, że oto wskazane adresy, miejsca odbioru awizowanych przesyłek sądowych i prokuratorskich - sklepy, kioski, sklepy rybne, zakłady fryzjerskie, punkty wielousługowe, takie, w których są tzw. jednoręcy bandyci, lombardy, punkty bukmacherskie - jeszcze do końca nie funkcjonują. Przykładem jest chociażby gmina Krzeszowice. Dwa wskazane adresy i w ubiegłym tygodniu odpowiedź: żaden z nich nie funkcjonuje, mieszkańcy Krzeszowic mają jechać do Trzebini.

    Otóż nasuwają się zasadnicze pytania. Czy organizator przetargu sprawdził, zweryfikował w sposób właściwy prawdziwość oświadczenia PGP w zakresie posiadania placówek na dzień składania ofert, a także po 1 stycznia? Jest to bardzo ważne. Kolejne pytanie: Czy Ministerstwo Sprawiedliwości zweryfikowało podmiot, który wygrał przetarg, pod kątem ochrony danych osobowych?

    I wreszcie nie mogę nie zadać tego pytania, nadużywając czasu. (Dzwonek) Jeżeli jest tutaj minister sprawiedliwości, kieruję do niego to pytanie. Co podyktowało, jeśli chodzi o uzasadnienie projektu ustawy z ubiegłego roku zmieniającej zapisy K.p.k., przekonanie, że brak jest obecnie uzasadnienia dla utrzymania monopolu operatora publicznego, Poczty Polskiej? Na skutek tej zmiany we wrześniu 2013 r. wykreślono zapis, który mówił o tym, że pisma doręcza wyznaczony operator pocztowy w rozumieniu ustawy z dnia 23 listopada 2012 r., i zamieniono to na zapis, który pozwolił na to, żeby każdy podmiot z terenu Unii Europejskiej mógł się ubiegać o te zamówienia. To jest niezmiernie ważne. Panie ministrze, proszę o odpowiedź na te pytania. Przepraszam za przedłużenie.


11 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących.


Poseł Andrzej Adamczyk:

    Szanowny Panie Marszałku! Pan minister wbrew temu, o co prosił pan marszałek, o co prosili pytający, w ogóle nie odpowiedział na pytanie. Ta odpowiedź może ma sens dla pana, ale ja...

    Wicemarszałek Jerzy Wenderlich:

    Panie pośle, ja proponuję...

    Poseł Andrzej Adamczyk:

    Ale ja protestuję, panie marszałku.



Poseł Andrzej Adamczyk - Zapytanie z dnia 23 stycznia 2014 roku.


86 wyświetleń

Zobacz także: