Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

3 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Spraw Wewnętrznych o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy Kodeks wyborczy (druki nr 1983 i 2009).


Poseł Sprawozdawca Paweł Papke:

    Pani Marszałek! Panie Ministrze! Wysoka Izbo! Mam zaszczyt przedstawić stanowisko w sprawie sprawozdania Komisji Spraw Wewnętrznych o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy Kodeks wyborczy, druki nr 1983 i 2009.

    Przedmiotowa regulacja będzie oddziaływać na kandydatów na posłów do Parlamentu Europejskiego, obywateli Unii Europejskiej, Państwową Komisję Wyborczą, okręgowe komisje wyborcze oraz ministra spraw wewnętrznych. Projekt dotyczy dostosowania prawa polskiego do postanowień dyrektywy Rady Unii Europejskiej w odniesieniu do szczegółowych warunków wykonywania prawa kandydowania w wyborach do Parlamentu Europejskiego przez obywateli Unii mających miejsce zamieszkania w państwie członkowskim, którego nie są obywatelami.

    W obecnym stanie prawnym art. 344 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. Kodeks wyborczy stanowi, iż w przypadku zgłaszania kandydatury obywatela Unii Europejskiej niebędącego obywatelem polskim kandydat do pisemnej zgody na kandydowanie jest zobowiązany dołączyć zaświadczenie wydane przez właściwy organ państwa członkowskiego Unii Europejskiej, którego jest obywatelem, że nie pozbawiono go prawa do kandydowania w wyborach do Parlamentu Europejskiego w tym państwie lub że organ ten nie posiada informacji o pozbawieniu go tego prawa.

    Dyrektywa Rady, wychodząc naprzeciw trudnościom obywateli z identyfikacją organów uprawnionych do wydawania ww. zaświadczenia i terminowego jego otrzymywania, co zgodnie z uzasadnieniem dyrektywy przyczyniało się do tego, że niewielu obywateli państw Unii Europejskiej kandydowało w wyborach do Parlamentu Europejskiego w państwie członkowskim miejsca zamieszkania, zniosła wymóg przedkładania przez tych obywateli takiego zaświadczenia i zastąpiła to oświadczeniem potwierdzającym, że dana osoba nie została pozbawiona prawa do kandydowania w wyborach do Parlamentu Europejskiego, które należy zamieścić w oficjalnym oświadczeniu, do złożenia którego ci obywatele są zobowiązani, składając swój wniosek.

    Zgodnie z powyższym projektowana zmiana art. 344 ustawy Kodeks wyborczy zakłada zniesienie wymogu przedkładania przez obywateli Unii Europejskiej zaświadczenia, zastępując je oświadczeniem. Dodatkowym elementem oświadczenia jest informacja o ostatnim adresie zamieszkania kandydata w państwie członkowskim pochodzenia, zgodnie z wymogami art. 1 pkt 2 lit. a dyrektywy.

    Zgodnie z wymogami dyrektywy w projekcie planuje się ustanowienie punktu kontaktowego do przyjmowania i przekazywania informacji niezbędnych do ustalenia prawa wybieralności przez kandydatów obywateli Unii Europejskiej w ministerstwie zapewniającym obsługę ministra właściwego do spraw wewnętrznych. Punkt kontaktowy, zgodnie z art. 344c projektowanej ustawy, będzie przekazywał stosowne informacje punktom kontaktowym państw członkowskich niezwłocznie, jednak nie później niż w terminie 5 dni roboczych od dnia otrzymania zapytania, co umożliwi zachowanie terminu określonego w art. 1 pkt 1 lit. c ww. dyrektywy.

    Na posiedzeniu Komisji Spraw Wewnętrznych w dniu 13 grudnia 2013 r. odbyła się dyskusja. W posiedzeniu udział wzięli: Rafał Magryś, podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych, ze współpracownikami oraz Kazimierz Czaplicki, sekretarz Państwowej Komisji Wyborczej. Wpłynęły cztery poprawki o charakterze legislacyjnym i redakcyjnym, które zostały pozytywnie zaopiniowane. Całość ustawy przyjęto 15 głosami za, nie było głosów przeciwnych, 3 osoby wstrzymały się od głosu.

    W celu wykonania obowiązku wynikającego z art. 5 ustawy z dnia 7 lipca 2005 r. o działalności lobbingowej w procesie stanowienia prawa projekt ustawy został zamieszczony w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych oraz w biuletynie rządowego procesu legislacyjnego na stronach Rządowego Centrum Legislacji. Do projektu nie zgłoszono uwag.

    W celu wykonania wynikającego z przepisów obowiązującego prawa obowiązku zasięgnięcia opinii projekt ustawy został przekazany do zaopiniowania następującym podmiotom: po pierwsze, generalnemu inspektorowi ochrony danych osobowych, a po drugie, rzecznikowi praw obywatelskich. W toku konsultacji nie zgłoszono uwag, a projekt został wypracowany przy współpracy z Państwową Komisją Wyborczą.

    Ocena skutków regulacji. Wejście w życie ustawy, po pierwsze, nie spowoduje skutków finansowych dla sektora finansów publicznych, w tym dla budżetu państwa i budżetów jednostek samorządu terytorialnego, po drugie, nie będzie miało wpływu na konkurencyjność gospodarki i przedsiębiorczość, w tym na funkcjonowanie przedsiębiorstw, po trzecie, nie wpłynie na sytuację i rozwój regionalny, a po czwarte, nie będzie miało wpływu na rynek pracy.

    Projektowana ustawa nie pociąga za sobą obciążenia budżetu państwa i budżetów jednostek samorządu terytorialnego. Dziękuję bardzo za uwagę. (Oklaski)



Poseł Paweł Papke - Wystąpienie z dnia 08 stycznia 2014 roku.


136 wyświetleń

Zobacz także: