Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

10 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących.


Poseł Michał Szczerba:

    Szanowna Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Pani Minister! Rozpocznę zadawanie pytań na temat polityki senioralnej państwa na lata 2014-2020. Otóż wszyscy wiemy, także uczestniczyłem w tych pracach, że zakończyły się prace Rady ds. Polityki Senioralnej obejmujące lata 2014-2020. Polityka senioralna definiowana jest jako ogół celowych działań organów administracji publicznej wszystkich szczebli oraz instytucji i organizacji, które realizują zadania inicjatywy kształtujące warunki dla godnego i zdrowego starzenia się. Tak naprawdę, szanowni państwo, mamy do czynienia z pewnego rodzaju rewolucją. Budowane są w Polsce trwałe podstawy, trwałe filary polityki senioralnej, polityki dotyczącej osób starszych oraz polityki skierowanej do osób starszych.

    Ten dokument, o który będę chciał panią minister zapytać, był przygotowywany przez Radę ds. Polityki Senioralnej od lutego tego roku. Radę tę powołał pan minister Kosiniak-Kamysz. Ważnym wsparciem, to jest bardzo istotne, co chciałbym powiedzieć, dla realizacji polityki senioralnej na poziomie lokalnym jest znowelizowana ustawa z dnia 11 października o samorządzie gminnym, która umożliwia radom gmin powoływanie gminnych rad seniorów mających charakter inicjatywny, konsultacyjny, doradczy. To będzie bardzo ważny partner w kreowaniu polityki senioralnej na tym najniższym poziomie.

    W przygotowania do polityki senioralnej włączają się także uniwersytety trzeciego wieku, zbliżająca się II Ogólnopolska Konferencja Uniwersytetów Trzeciego Wieku w Sejmie będzie okazją do określenia wyzwań, oczekiwań tego środowiska wobec polityki senioralnej.

    Mam dwa pytania do pani minister. Po pierwsze, jakie są najważniejsze cele założeń długofalowej polityki senioralnej w Polsce na lata 2014-2020 oraz jakie jest znaczenie współpracy (Dzwonek) z uniwersytetami trzeciego wieku w tworzeniu polityki senioralnej, na tym poziomie krajowym, ale także lokalnym? Drugie pytanie. Jaka może być rola gminnych rad seniorów i ich współpracy z jednostkami samorządu terytorialnego w kreowaniu lokalnych polityk senioralnych? Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Michał Szczerba - Zapytanie z dnia 12 grudnia 2013 roku.


27 wyświetleń

Zobacz także: