Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

17 punkt porządku dziennego:


Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o broni i amunicji oraz ustawy Kodeks wykroczeń (druk nr 1782).


Poseł Arkadiusz Mularczyk:

    Bardzo dziękuję.

    Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Nie widzę żadnego z ministrów. Jest pan. Witam serdecznie.

    Szanowni Państwo! Dzisiaj omawiany projekt ustawy o zmianie ustawy o broni i amunicji oraz ustawy Kodeks wykroczeń jest wynikiem szeregu niezwykle brutalnych przestępstw, najczęściej zabójstw, jakie miały miejsce na przestrzeni ostatnich kilkunastu miesięcy na terenie całej Polski. Przypomnę tylko kilka z nich. Zginął, bo stanął w obronie dziewczyny. Na ul. Piotrkowskiej w centrum Łodzi doszło do zabójstwa 20-latka, który o godz. 3 w nocy został ugodzony nożem. Chłopak zmarł na miejscu. Luty, czerwiec 2013 r. w Krakowie - zabójstwo maczetą. Prokuratura wyda list gończy za podejrzanym. 21 czerwca 2013 r. doszło do zabójstwa maczetą w Krakowie 23-latka, któremu odcięto rękę. Na skutek odcięcia ręki 23-latek zmarł. Kraków, ul. Grodzka, centrum Krakowa. Krakowska Policja zatrzymała mężczyznę podejrzanego o zamordowanie 23-latka w centrum miasta. Młody mężczyzna zginął w nocy od ciosu nożem. Libiąż. 24-latek ugodzony nożem w brzuch umiera.

    Szanowni Państwo! Takich sytuacji w naszym kraju jest około 300 rocznie. Około 300 ludzi, najczęściej młodych, umiera na skutek ciosów nożem lub innym niebezpiecznym narzędziem. W 2012 r. było 271 zabójstw z użyciem niebezpiecznego narzędzia. Ogółem było około 3 tys. przestępstw. W 2011 r. były 323 zabójstwa, ponad 3100 przestępstw. Ta sytuacja, Wysoka Izbo, jest także wynikiem niezwykle liberalnego prawa w naszym kraju, jednego z najbardziej liberalnych w Unii Europejskiej.

    W ubiegłej kadencji miałem zaszczyt i byłem inicjatorem prezentowania identycznego projektu ograniczenia posiadania białej broni w miejscach publicznych. Projekt ten został odrzucony, ponieważ poinformowano mnie, że wówczas Ministerstwo Spraw Wewnętrznych pracuje nad własnym projektem. Na tej sali 2 czy 3 lata temu siedział minister Rapacki, który twierdził, że ma lepszy projekt niż wówczas mój projekt, który był przygotowany. Przygotowano wówczas projekt, w którym wprowadzono do Kodeksu wykroczeń odpowiedzialność wykroczeniową za posiadanie białej broni w miejscu publicznym, ale tylko wtedy, gdy wykaże się, iż ta biała broń będzie użyta do popełnienia przestępstwa. Funkcjonariusze Policji, z którymi rozmawiałem, mówią, że jest to martwy przepis, bo żaden przestępca złapany na ulicy, który ma zamiar popełnić przestępstwo, nie powie, że idzie właśnie popełnić przestępstwo czy ma zamiar popełnienia przestępstwa, czy będzie usiłował popełnić przestępstwo. W związku z tym statystyki wykrywalności tego typu przestępstw są praktycznie zerowe. Tak więc przepis, który mógł już funkcjonować od 3 lat, nie funkcjonuje, dlatego że ministerstwo wówczas wiedziało lepiej. Skutkiem tego są m.in. także te tragiczne sytuacje, o których powiedziałem, gdzie młodzi ludzie giną w centrach miast na skutek faktu, że posiadanie białej broni, noży, maczet, szabli w miejscach publicznych jest niekaralne, jest bezkarne.

    Przygotowany projekt ustawy, który złożyliśmy do laski marszałkowskiej, został przekazany do zaopiniowania Komisji Ustawodawczej. Muszę powiedzieć, że podczas niezwykle ciekawej dyskusji, która wywiązała się w Komisji Ustawodawczej, na podstawie analizy opinii, które zostały przedłożone, opinii Biura Analiz Sejmowych, opinii Sądu Najwyższego, uznaliśmy, że nasz projekt można poprawić,

    Zarzuty, które padły wobec tego projektu, dotyczyły w szczególności faktu, iż nie został zamknięty katalog tzw. białej broni, ponieważ uznaliśmy, że ten katalog powinien być otwarty. Sąd Najwyższy w swojej opinii uznał jednak, że orzecznictwo czy też praktyka wymiaru sprawiedliwości wymaga, ażeby to był katalog zamknięty. Dlatego zaproponowaliśmy w autopoprawce, którą za chwileczkę panu marszałkowi złożę, ażeby ten...

    (Poseł Cezary Olejniczak: Pani marszałek.)

    Pani marszałkini czy pani marszałek.

    Wicemarszałek Wanda Nowicka:

    Może być marszałek.

    Poseł Arkadiusz Mularczyk:

    Za chwileczkę złożę autopoprawkę.

    Zaproponowaliśmy, ażeby katalog białej broni był katalogiem zamkniętym, zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego czy zgodnie z opinią Sądu Najwyższego. Proponujemy, ażeby zabronione było posiadanie białej broni, a przez białą broń rozumiemy, zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 4 lit. a, noże, siekiery, tasaki, maczety, miecze, szable, sztylety, kije bejsbolowe, z wyjątkiem noży o jednej krawędzi roboczej i długości ostrza nieprzekraczającej 8 cm, uznając, że ten katalog jest katalogiem wyczerpującym, a jednocześnie musimy wprowadzić pewien luz, jeśli chodzi o kwestię posiadania noży, uznając, że nóż do 8 cm z jedną krawędzią roboczą nie stanowi narzędzia niebezpiecznego.

    Jednocześnie uznaliśmy, że oczywiście musi być pewien katalog sytuacji, tzw. kontratypów, które wyłączają karalność posiadania białej broni w miejscu publicznym. Tutaj najczęstszym zarzutem, który zmierzał do ośmieszania tego typu inicjatyw, jak nasza, był zarzut, że będziemy zamykać grzybiarzy, którzy idą na grzyby, czy też wędkarzy, którzy w torbie wędkarskiej mają scyzoryk czy nóż. Chcemy takich sytuacji uniknąć, dlatego proponujemy w tej autopoprawce sytuację, w której następuje wyłączenie odpowiedzialności, pomimo ustalenia, że osoba posiada białą broń w miejscu publicznym. Proponujemy, ażeby w art. 50a ust. 4 wprowadzić kontratyp, że nie popełnia przestępstwa określonego w ust. 1a osoba, która posiada w miejscu publicznym białą broń, gdy jej posiadanie niezbędne jest do prawidłowego wykonywania uprawnień i obowiązków zawodowych, służbowych, sportowych, kolekcjonerskich, rekreacyjnych, gdy broń biała jest przedmiotem sprzedaży targowej lub obnośnej oraz gdy wykorzystywana jest w inscenizacjach i rekonstrukcjach historycznych, a także gdy transportuje broń białą po zakupie, nabyciu w inny sposób lub w celu wykonania czynności opisanej powyżej. Ten przepis eliminuje więc z odpowiedzialności karnej takie sytuacje, gdy ktoś kupuje nóż kuchenny, domowy i transportuje go ze sklepu do domu czy też kupuje szablę na bazarze, na targu i tę szablę transportuje z tego bazaru...

    Wicemarszałek Wanda Nowicka:

    Przepraszam, panie pośle, ale chciałabym przypomnieć panu art. 36 ust. 1a regulaminu Sejmu, zgodnie z którym po rozpoczęciu pierwszego czytania nie można zgłaszać autopoprawki.

    Poseł Arkadiusz Mularczyk:

    To zgłaszam w takim razie przed pierwszym czytaniem. Bardzo proszę.

    Wicemarszałek Wanda Nowicka:

    Jak poinformowałam, już jest za późno na złożenie autopoprawki.

    Poseł Arkadiusz Mularczyk:

    W każdym razie zgłaszam tę poprawkę przed pierwszym czytaniem.

    Wicemarszałek Wanda Nowicka:

    Jesteśmy w trakcie pierwszego czytania, panie pośle.

    Poseł Arkadiusz Mularczyk:

    Czyli powinienem złożyć przed...

    Wicemarszałek Wanda Nowicka:

    Przed rozpoczęciem tego punktu. Tak że przykro mi bardzo, ale z powodów regulaminowych ta autopoprawka nie może być zgłoszona.

    Poseł Arkadiusz Mularczyk:

    Mam wątpliwości, pani marszałek, do co do tego, czy jest to prawidłowa wykładnia. Składam te poprawki, jeśli pani tego nie uzna, to złożymy te poprawki podczas prac w komisji. Mam nadzieję, że ten projekt trafi do komisji, nie zostanie odrzucony.

    Reasumując, uznajemy, że te sytuacje, które mogą budzić wątpliwości z punktu widzenia zasad słuszności społecznej, będą wyeliminowane w związku z utworzeniem katalogu kontratypów. Jednocześnie wprowadzamy odpowiedzialność karną kwalifikowaną za posiadanie białej broni, a więc osoba, która posiadałaby taką białą broń, podlegałaby karze grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat 2, natomiast wyższa odpowiedzialność byłaby wówczas, gdyby posiadanie białej broni wiązało się z faktem znajdowania się w stanie po użyciu alkoholu, środków odurzających lub substancji psychotropowych albo środków zastępczych. Wtedy kara pozbawienia wolności wynosiłaby do lat 3.

    Uważamy w związku z powyższym, że wprowadzenie tego przepisu da funkcjonariuszom Policji, prokuraturze realną możliwość walki z tego typu zagrożeniami, których skutkiem są bardzo często bezsensowne napady, zabójstwa w centrach naszych miast dokonane przez przestępców, chuliganów czy osoby, które znajdują się w stanie po użyciu alkoholu czy też są w stanie odurzenia narkotykami.

    W związku z powyższym mam prośbę o to, żeby do tego projektu podejść w sposób otwarty. Nawet jeśli ten projekt nie jest na chwilę obecną idealny, to uważam, że jest szansa, żeby w komisji sejmowej został w taki sposób dopracowany, ażeby wszedł w życie i dał podstawy, możliwości organom ścigania, w szczególności Policji, karania osób, które posiadają noże, maczety, szable i inne niebezpieczne narzędzia w miejscach publicznych, ażeby nasze społeczeństwo mogło się czuć bezpieczne w centrach miast. Te przypadki, o których państwu powiedziałem, to są przypadki z tego roku, szanowni państwo. Rocznie takich przypadków jest około 300 - 300 zabójstw, 300 osób ginie na skutek użycia niebezpiecznych narzędzi, ostrych narzędzi, białej broni. Trzeba powiedzieć temu stop. Macie państwo taką szansę i tej szansy nie zmarnujcie. Zwracam się także do rządu. Dziękuję bardzo.



Poseł Arkadiusz Mularczyk - Wystąpienie z dnia 07 listopada 2013 roku.


82 wyświetleń

Zobacz także: